Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
SP5CII Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 146
Dołączył: 14-12-2009
Post: #11
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
Jako sterownika wentylatora za "piwo" można wykorzystać z zasilaczy impulsowych do komputerów/złomowanych . Czujnik z płytką przykręcony do radiatora prostowników wraz z wentylatorem.(płynna regulacja obrotów wraz z zmianami temperatury radiatora)
Przy transformatorze wyjściowym jak R27 C37 to C38,C39,C40.........zbędne. Albo jedno albo drugie.Rozwiązanie z R27,C37 jest lepszym rozwiązaniem gdy miałem C38,C39,C40 przy niedopasowaniu elektrolity potrawiły się rozrywac.Przy R27,C37 dymił się rezystor R27 -przy tej mocy ok 10W ATF/MŁT wzmacniacz stabilniej pracował / przy wzmacniaczu 2 x Kt931 (moc doprowadzona 250W).
Zasilacz jeszcze musi mieć bezpiecznik elektroniczny szybki. Zasilacz mam oparty o L200 nie udało mnie się jeszcze upalić tranzystorów z końcówki w różnych skrajnych "zdarzeniach" przez ponad 30 lat. Warto nad tym pochylić głowę przy cenie tranzystora porównywalnym z zasilaczem.
Np.
http://web.tiscali.it/i2viu/electronic/alim40a.htm i wiele innych układów. przy próbie ubicia/zniszczenia go padły zasilacze impulsowe które były z niego zasilane. A z codziennego serwisu zasilaczy impulsowych bezpieczniki całe a na wyjściu demolka. Opisane wyzej do 4 lat a potem.....dobrze jak się zamknie a nie otworzy ..."ile mam tyle dam""......elektrolitów trzeba pilnować.
73!

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2019 20:39 przez SP5CII.)
15-01-2019 17:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 528
Dołączył: 10-07-2009
Post: #12
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
Dziś przyszedł zakup z Ebay-a USA. Wygląda jak poniżej. Na omomierzu wszystko w porządku. Ciekawe jak będzie w układzie, ale na razie, póki wszystko działa będzie leżał ,,na zapas". Nie będzie to nasze ,,źródeło'' tranzystorów, bo do sprzedania mieli tylko tę jedną sztukę. Moje klocki wzmacniaczowe od środy ma pod opieką Pan projektant z firmy, która zrobi prototyp obudowy.


Załączone pliki Miniatury
İmage

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2019 18:58 przez SP4LVC.)
18-01-2019 18:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 528
Dołączył: 10-07-2009
Post: #13
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
Tak wyglada tranzystor ze sklepu w Holandii. Przepraszam za ciemne zdjęcie i refleksy świetlne, ale nie chciałem go na razie wyciągać z folii antyelektrostatycznej, a wszelkie próby sfotografowania z lampą kończyły się odbiciem błysku od folii. Zrobiłem więc zdjęcie bez lampy.

Załączam schemat płytki Auto/Manual z zintegrowanym obrotowym przełącznikiem 8 pozycyjnym. W pozycji 1 mamy opcję Auto. W pozycjach 2 - 8 opcja Manual. Taki sposób sterowania opcjami pozwala zrezygnować z przełącznika kołyskowego na płycie czołowej. W tym rozwiązaniu w opcji Auto przekaźniki są załączone i pobierają prąd, a w opcji Manual są w stanie spoczynku (bez poboru prądu). Jeżeli chcemy zrobić odwrotnie to zamieniamy funkcjonalność gniazd J2 i J3 na płytce. To znaczy, że do gniazda J2 przyłączamy przełącznik obrotowy, a do gniazda J3 wyjście band dekodera z płytki LPF. Tym razem w pozycji 1 (Auto) przełącznika obrotowego nie podajemy już z niego poziomu GND na wejście cewek przekaźników (złącze J4B), a piny gniazda J2 crosujemy z odpowiadającymi im cewkami przekaźników, na które ma trafiać GND. W ten sposób cewki zespołu przekaźników będą dostawać poziom GND w pozycjach 2-8 z przełącznika obrotowego (opcja Manual). Załączanie zespołu przekaźników zapewni taką komutację, że do złącza J1 trafiają na odpowiednie jego wejścia poziomy GND z przełącznika obrotowego.
Jeżeli przełączanie obwodów LPF wzmacniacza będzie częściej pracowało w opcji Auto to polecam ten drugi sposób podłączenia. Nie ma sensu pobierać ciągle ok. 100 mA prądu na utrzymywanie stanu aktywnego 7 przekaźników. W wypadku preferowanego użytkowania w opcji Manual podłączamy wyjście band dekodera i przełącznik obrotowy jak na początku niniejszego opisu (i zgodnie z zamieszczonym schematem)
.


Załączone pliki Miniatury
İmage

.pdf  Schematic Design_ Płytka AUTO-MANUAL.pdf (Rozmiar: 23.83 KB / Pobrań: 67)

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 18:14 przez SP4LVC.)
Wczoraj 17:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości