Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontroler syntezy PC01
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #21
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam

Dosyć ciekawa idea czekam na dalsze efekty :-)

Pozdrawiam

Andrzej
16-08-2017 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #22
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!
Szykuję z wolna dokumentację do kontrolera. Można wersję "prawie skończoną" obejrzeć pod adresem:

dokumentacja PC01 - draft

Tu chciałbym zwrócić uwagę, że kontroler może być skonfigurowany do pracy z pośrednią indywidualnie dla każdego użytego pasma.
W zasadzie mogą wystąpić 4 przypadki wzajemnej relacji pośredniej i heterodyny dla każdego z pasm z osobna opisane w procedurach setup jako ON+, ON-+ i ON--

İmage

Przypadek ON+ obejmuje dwa najprostsze przypadki kiedy sygnał wyjściowy jest sumą pośredniej i heterodyny, niezależnie od tego, która z częstotliwości jest większa. Przy takim założeniu wstęga pośredniej (kolor zielony) nie ulega w sygnale wyjściowym z mieszacza (kolor czerwony) odwróceniu a rosnąca heterodyna to również rosnąca częstotliwość wyjściowa.

Przypadek ON-+ zakłada, że od sygnału pośredniej odejmuje się w mieszaczu sygnał heterodyny i wynik mieszania leży poniżej sygnału pośredniej. W tym przypadku również nie ulega odwróceniu wstęga ale rosnacej heterodynie odpowiada malejąca częstotliwość na wyjściu mieszacza. Trzeba to więc uwzględnić podczas przestrajania.

Przypadek ON-- zakłada, że również sygnał wyjściowy jest różnicą częstotliwości ale tym razem heterodyna znajduje się wyżej niż pośrednia. Tu ze wzrostenm częstotliwości hetrodyny wzrasta częstotliwośc sygnału z mieszacza ale następuje odwrócenie wstegi.

Postanowiłem, przy okazji opisu PC01 przypomnieć te zasady, tym bardziej, że na ostatnim spotkaniu w Burzeninie padło takie pytanie od jednego z kolegów i mam nadzieję, że odpowiedziałem wtedy prawidłowo a i teraz się nie mylę :-(

Do skończenia dokumentacji potrzebny jest jeszcze opis sygnalizacji na wyjściu kontrolera ale mam nadzieję, ze i to wkrótce uzupełnię.
L.J.
20-09-2017 13:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #23
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam
Wydaje się, że z konstrukcją urządzenia a w zasadzie z jego oprogramowaniem, docieram powoli do końca. Trochę to trwało :-( ale i czasu ostatnio było mniej na hobby.
Ostatnie uruchomione elementy to sygnalizacja oraz wskaźniki podczas nadawania. Udało się też dopisać ostatnie elementy do dokumentacji ale po kolei.

Podczas nadawania w trybie ręcznym CW system mierzy zarówno moc nadajnika jak i SWR z dołączoną anteną. Najdokładniejszy wynik otrzyma się po naciśnięciu klucza na nieco dłużej niż 1 sek. co pozwoli na stabilizację wyniku. O ile dla pomiaru SWR ma to nieco mniejsze znaczenie to dla pomiaru mocy oczywiście tak.

İmage

Wynik pojawi się z lewej strony u góry ekranu w części wskaźnikowej w formie wyniku cyfrowego oraz "analogowego" słupka o odpowiedniej długości - zależnej od mocy na wyjściu.
W układzie przyjęto kwadratową charakterystyką zależności od mocy napięcia na wyjściu detektora pomiaru tego sygnału:

İmage

Poziom odniesienia ustalany jest w procedurze Setup dla mocy odpowiadającej napięciu na wyjściu detektora 1V i wprawdzie rodzi to pewne problemy z dokładnością dla większych mocy ale zawsze można to zmienić na wyższy poziom. Ponieważ na płytce kontrolera zabrakło miejsca na dodatkowe elementy to niezbędne jest "przygotowanie" mierzonego sygnału poza układem podstawowym.

İmage

Istotne jest tu użycie diody Zenera 5.1V jako ogranicznika napięcia na wejściu AC/DC procesora a także moce oporników w dzielniku napięcia. Ponieważ napięcie odniesienia jest 5 - krotnie mniejsze niż napięcie maksymalne toru pomiarowego, to przy kwadratowej zależności mocy od napięcia maksymalna mierzona moc będzie 25 - krotnie większa niż moc odniesienia dla napięcia 1V.

Pomiar SWR pojawia się również w formie cyfrowej jak i analogowej - jako kolor słupka pomiarowego mocy. Przyjąłem kilka poziomów SWR opierając się na mocy przekazywanej do anteny:
- moc większa niż 90% - SWR lepszy niz 1.8 - kolor ciemnozielony
- moc od 90% do 80% - SWR pomiędzy 1.8 a 2.6 - kolor zielony
- moc od 80% do 70% - SWR pomiedzy 2.6 a 3.5 - kolor żółty
- moc od 70% do 50% - SWR pomiędzy 3.5 a 6.0 - kolor czerwony
- moc od 50% do 35% - SWR od 6.0 do 9.0 - kolor czarny
- SWR powyżej 9 sygnalizowany jest czarnym znakiem nieskończoności.

İmage

Rysunek pokazuje, jako jeden z możliwych przykładów, w jaki sposób przygotować sygnały z mostka SWR przed dołączeniem do kontrolera. Podobnie i tu znajduje się ogranicznik napięcia wyjściowego wykonany z pomocą diod Zenera. Napięcia pomiarowe (przede wszystkim od fali padającej) nie powinny być większe niż 5V dlatego regulację należy zacząć od toru fali padającej a potencjometr w torze fali odbitej powinien mieć ustawiony suwak dokładnie jak ten w torze fali padającej.

Mając przygotowane sygnały pomiarowe należy wprowadzić je na płytkę kontrolera PC01:

İmage

Na rysunku tym widać pełną sygnalizację a w niej od lewej do prawej:
- styki zasilania 9-14V
- wyjście sygnału generatora
- wejście dla klucza manualnego i/lub PTT i/lub manipulatora klucza elektronowego, oba wejścia mają charakter uniwersalny
- sygnalizacja stanu urządzenia (O/N), sygnał kluczowania przy CW i rodzaju emisji
- wyjścia sterujące przełączaniem pasm ( na aktywnym wyjściu pojawia się logiczna "1")
- tory pomiarów analogowych (siły odbieranego sygnału, mocy, SWR)

Większość pokazanych teraz i wcześniej informacji zawarłem w dokumentacji gdzie dodatkowo opisałem jak korzystać z poszczególnych funkcji sterownika.

Teraz pora na wykorzystanie sterownika w jakimś konkretnym urządzeniu i właśnie zastanawiam się nad wyborem takiego a by z jednej strony wykorzystać możliwości sterownika ale z drugiej strony aby nie narobić się zbytnio ;-)
L.J.
05-11-2017 19:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #24
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!

Zacząłem budować testowy transceiver z wykorzystaniem kontrolera PC01.
Tym razem startuję "od końca" urządzenia. Na początek zrobiłem płytkę z filtrem LPF jako element działający między anteną a stopniem PA lub wejściem odbiornika.

İmage

To klasyczny układ 5-cio polowego filtra dolnoprzepustowego (dwa człony pi) sterowaneego sygnalizacją pasm z kontrolera PC01. Zakładam pracę w trzech pasmach: 3.5, 7 i 14MHz a progi przełączania poszczególnych pasm to 2-4MHz dla 3.5, 4-8MHz dla pasma 7MHz oraz 12-16MHz dla pasma 14MHz.

İmage

Tu płytka filtrów już włożona w "podstawkę" na płytce ze złączami.
Przełączanie filtrów działa bez problemu, każdy z nich włączany jest dwoma przekaźnikami, które z kolei sterowane są tranzystorem npn. Jak pisałem to wcześniej, sterowanie pasma to sygnał logicznej jedynki (+5V) wystawiony na listwie sygnałowej kontrolera i przeniesiony na płytkę ze złączami za pomocą gniazda na krawędzi płytki.

Kolejnym elementem będzie stopień mocy - tu również nie będę oryginalny, zastosuję 2xIRF510 w klasycznym układzie z mocą na wyjściu ok. 10W. Cdn.
L.J.
17-11-2017 9:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #25
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!
Wzmacniacz mocy już zrobiony. Mam nadzieję, że pociągnie do kilkunastu MHz. Schemat klasyczny na IRF510 ze sterowaniem na BS170.

İmage

Płytka wzmacniacza jest nieco większa niż poprzednia płytka filtrów i ma wymiary 100/55mm

İmage

Tranzystory IRF mocowane są do niewielkiego radiatora z prostokątnej blachy aluminiowej. Metalowe elementy tranzystorów izolowane są oczywiście tulejką izolacyjną pod śrubę i płytką z miki pod obudową.

İmage

Niewielki radiator z blachy mosiężnej maja także tranzystory BS170. Radiator jest po prostu przyklejony do tranzystorów Distale-em.

İmage

Wzmacniacz ma oddawać tylko kilka W mocy niemniej dołożyłem mu "na grzbiet" kawałek prawdziwego radiatora:

İmage

No i płytka wzmacniacza w obudowie z płytką filtrów dolnoprzepustowych:

İmage İmage

Wzmacniacz jest wstępnie uruchomiony ale nie mam jeszcze wyników, które mógłbym zaprezentować. Wydaje się, że moc szybko spada z częstotliwością dalaego zanim podam więcej szczegółów chciałbym poeksperymentować jeszcze z przekładniami transformatorów.

Na koniec mam pytanie gdzie umieścić stopień pomiarowy mocy i SWR. Ze względu na modułowość rozwiązania mogę to zrobić na dwa sposoby: pomiędzy wzmacniaczem a filtrem dolnoprzepustowym lub pomiędzy filtrem a anteną. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady ale jestem ciekawy Waszej opinii.
L.J.
12-12-2017 12:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #26
RE: Kontroler syntezy PC01
Polecam do zastosowania mój patent na stabilizacię prądu spoczynkowego tranzystorów MOSFET. Przeróbka bardzo prosta - wstawiasz zamiast diody zenera, a dodatkową płytkę przykręcasz bezpośrednio do radiatora:
http://sp-hm.pl/thread-2855-post-35302.html#pid35302
12-12-2017 13:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #27
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!
Budując wzmacniacz kierowałem się oryginalnym opisem WA2EBY z marca 1999r. Tamże znalazłem informację dotyczącą mniejszych wymagań dotyczących pętli zwrotnej stabilizacji termicznej dla MOSFET-ów.
Ponieważ ze wzrostem prądu drenu rośnie napięcie odcięcia a także ze wzrostem temperatury rośnie oporność kanału źródło-dren to oba te efekty działają stabilizująco na pracę tranzystora stanowiąc naturalną pętlę zwrotną ze względu na temperaturę.
Oczywiście szybkie przekroczenie temperatury dopuszczalnej złącza skutkuje lawinowym przebiciem ale w tym przypadku nie zamierzam narażać tranzystorów na pracę w pobliżu warunków granicznych - na przykład używam dość niskiego zasilania.
Potwierdziłem w notce katalogowej dla IRF510, że faktycznie oporność kanału rośnie z temperaturą. I tak przy wzroście temperatury od 20 do 140 stopni oporność ta rośnie dwukrotnie.
Niestety, nie udało mi się szybko potwierdzić tej drugiej zależności ale "wierzę na słowo" autorowi ;-)
Patent z kilkoma diodami szeregowymi przypiętymi do obudowy bipolarnego tranzystora mocy stosuję, jako stabilizację termiczną, od najdawniejszych czasów (wstyd się przyznać, to jeszcze lata 80-te ubiegłego wieku!) ale nie szkodzi o tym przypominać :-)
A co z kolejnością włączenia mostka SWR?
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
12-12-2017 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #28
RE: Kontroler syntezy PC01
To co piszesz to pierwsza połowa teorii. Jak uruchamiasz wzmacniacz to przekonujesz się, że prąd spoczynkowy może przy rozgrzewaniu wzrosnąć nawet 10x...

Aby BS170 pracowały liniowo to prąd puszczony przez nie nagrzewał je do ponad 100 stopni, nie pamiętam wartości, ale musiałem nakładać okrągły radiator z kawałka blachy ten przyklejony chyba jest lepszy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2017 18:11 przez SP2JQR.)
12-12-2017 18:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VNM Offline
Jerzy
***

Liczba postów: 100
Dołączył: 18-06-2009
Post: #29
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam
Leszku, chodzi mi o funkcjonalność CAT ?
Czy masz to dla PC01 w planach albo jest na to szansa ?
13-12-2017 11:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #30
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!
Wcięło mi poprzednią odpowiedź mimo, że widziałem ją już na stronie, więc jeśli się odnajdzie to pewnie się będę powtarzał :-(

W każdym razie pisałem, że jeśli prąd spoczynkowy będzie wariował to oczywiście wariant z szeregowymi diodami na radiatorze zostanie zastosowany.

Pisałem dalej, że zmierzyłem charakterystykę wzmocnienia układu w paśmie:

İmage

Spadek w dolnej części paswa wynika z zastosowanych rdzeni ferrytowych a w górnej z ograniczeń tranzystorów. W każdym razie wydaje się, że 20dB na 14MHz da się wyciągnąć. Sterowałem mocą od 12mW (na dole) do ok. 3mW na najwyższej częstotliwości i uzyskiwałem moc maksymalną, w zakresie 3-7MHz 12-14W. To moc mierzona bez filtrów dolnoprzepustowych.

İmage

Skojarzony wykres prądu wzmacniacza w paśmie wskazuje na sprawność ok. 50%.

PC01 ma teoretyczna możliwość dobudowania portu do połączenia z PC (potrzebna modyfikacja druku, nowa płytka etc.). Jest także miejsce w pamięci na oprogramowanie funkcji CAT ale na razie nie widzę potzreby aby to robić. Chcę dokończyć budowę transceivera 3.5-14 aby sprawdzić jak zachowuje sie sterowanie i funkcjonalność pulpitu PC01.
L.J.
15-12-2017 14:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości