Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty odbiornik bez. przemianą
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 824
Dołączył: 11-02-2011
Post: #3
RE: Prosty odbiornik bez. przemianą
Nie wiem czy dobrze liczę ??


(27-04-2023 23:00)SP9MRN napisał(a):  Wariant naukowy (ortodoksyjny) mówi, że stosunek impedancji/stosunku zwojów jest w kwadracie. czyli jeżeli zmienisz impedancję części rezonansiwej T1 to powineneś również zmienić liczbę zwojów uzwojenia sprzęgającego.
Jednakże.... ;-) Praktyka w przypadku takiego odbiornika mówi, że to nie ma większego znaczenia, czyli ważne żeby obwód rezonansowy "wtórne T1/C1" siedział w paśmie, a uzwojeniem sprzęgającym z anteną można się pobawić i zobaczyć czy zmiana z trzech na cztery czy pięć zwojów coś zmieni. Ale zapewne niewiele, szczególnie, że to filtr jednoobwodowy.
Oscylator jak sam zauważyłeś - ma siedzieć w paśmie. Odczep dobierasz najpierw proporcjonalnie a potem eksperymentujesz, żeby w całym zakresie przestrajania pracowało stabilnie.
Z mojej strony zdecydowanie polecam trzymanie się jednego układu VFO - takiego prostego na FECie z diodą w bramce, zrób go sobie na osobnej płytce jak moduł, i używaj do kolejnych konstrukcji, bo to działa zawsze,. trzyma amplitudę w zakresie pasma i nie trzeba kombinować z różnymi niepewnymi wynalazkami.

mrn

Mam rozumieć, że najważniejsza jest częstotliwość oscylatora, a T1+C1 to niechaj sobie będą.... Tak ?
Może skopiować .... ?? /załącznik/


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-04-2023 22:49 przez SQ8NZD.)
28-04-2023 19:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosty odbiornik bez. przemianą - SQ8NZD - 28-04-2023 19:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości