Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generatory VXO w zastosowaniach.
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 169
Dołączył: 05-04-2010
Post: #7
RE: Generatory VXO w zastosowaniach.
Zamieszczam zapowiedziany schemat TRX QRP z fpośr=9MHz zaprojektowany przeze mnie i wykonany w latach 80-tych. Tam jest kilka rozwiązań, które i dziś mogą się przydać samodzielnym konstruktorom. Jest tam syntezer w oparciu o częstotliwości na parze VXO strojonych
przeciwbieżnie varikapami, na kwarcach 12.980kHz i 13.500kHz. Dawało to po zmieszaniu częstotliwość różnicową 500-524kHz
o b.dużej stabilności zbliżonej do kwarcu 500kHz w wyniku znoszenia się odchyłek temperaturowych w bliźniaczych układach. Układ ten w ówczesnych czasach zgłosiłem w zakładzie pracy jako wniosek z analizą matematyczną do ew. opatentowania. Warunkiem stabilności jest umieszczenie elementów układu w jednakowej temperaturze m.inn. połączenie obudów kwarców przylutowaną srebrzanką. Pozostałe części syntezera wykonane w klasycznej TTL - MOS-y były trudne do zdobycia, a już w szczególności 4046. Obecnie ten syntezer zbuduję w oparciu o nowsze kości. Uprościłem też układ układ częstotliwości wzorcowej - dobrze tu sprawdzi się układ CA3046 (UL1111), bo umieszczenie czynnych elementów układu w jednej kości zapewni im jednakową temperaturę. Analizę LTSpice strojonego wzorca częstotliwości zamieszczam. Tutaj przestrajanie jest wyłącznie pojemnościowe, co powoduje że praca VXO odbywa się w obszarach o największej stabilności temperaturowej: 3000-8000x większej niż przeciętnego generatora LC.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-03-2021 18:44 przez SP7CLB.)
11-03-2021 18:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 11-03-2021 18:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości