HomeMade
Generatory VXO w zastosowaniach. - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Generatory VXO w zastosowaniach. (/thread-4049.html)

Strony: 1 2


Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 23-02-2021 15:21

Witam
Pierwsze moje VXO wykonywałem w latach 70-tych i uważam że ze względu
na ich wyjątkową czystość spektralną i stabilność są nadal aktualne w konstrukcjach,
również w tych o wysokich parametrach.
Poniżej zamieszczam analizę LTSpice układu syntezy częstotliwości 5.0-5.5MHz.
Można go rozbudowywać o dalsze zakresy przełączając kwarce w XO, filtry LPF
i pojemności dostrojenia trafo wyjściowe XO. Można to realizować diodami, elektronicznymi
SPDT czy klasycznymi przekaźnikami. Jeżeli układ jest wykonany na bazie kwarców
o takim samym cięciu - to uzyskuje się wypadkową stabilność temperaturową taką
jak kwarce w tym zakresie 5.0-5.5MHz, pod warunkiem zapewnienia im takiej samej temperatury.
Podobne elementy tego układu testowałem fizycznie, ale tu dla jasności wartości zostały zaokrąglone.
Mam też parę innych, zbudowanych rozwiązań, których schematy tu będę zamieszczał.
[attachment=16899]
[attachment=16900]


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP2JQR - 24-02-2021 18:53

Chciałbym sprawdzić praktycznie podobny układ.
Proszę o informaccję, gdzie można nabyć kwarc o dość egzotycznej częstotliwości 102,5MHz?


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SQ4AVS - 24-02-2021 20:09

Tutaj np
http://www.krystaly.cz/en/


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 25-02-2021 5:38

Kwarc o zbliżonej częstotliwości wygrzebałem ze starych zapasów, ale to może być inna para o różnicy 5.5MHz, lecz nadal dosyć wysoko. Układ można nieco uprościć wyrzucając BPF RC = C3, R3, C5, R5 i zastępując kondensatorem 15pF, wtedy sinusoida
na wejście mixera będzie nieco zniekształcona, ale to nie wpłynie znacząco na kształt wyjściowego 5-5.5MHz. Można też powiększyć o jedno ogniwo LPF 5.5MHz, co polepszy kształt sinusoidy. Trzeba też starannie dobrać L13 i C20 w overtonie, gdyż inaczej wchodzi w pasożyty. Robi się to przez zwarcie nóżek kwarcu i doprowadzenie powstałego generatora do częstotliwości overtonu ustawiając cewkę L13 i dobierając C20 na max. napięcie wcz na wyjściu L12 (metoda SP6LB).


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP2JQR - 25-02-2021 10:03

Proponuję zastosować mieszacz ADE-1. Mały i dobrze pracuje już przy poziomach 0dBm.
Pojedynczej sztuki kwarcu do takiej konstrukcji nie opłaca się zamawiać w fabryce. Ale już komplet na wszystkie pasma dla np. 50 osób można by było wspólnie zamówić.
Należałoby najpierw sprawdzić praktycznie czy generator 27MHz da się przestrajać w wymaganych granicach kondensatorem lub varicapem i czy ten ostatni nie wniesie zbyt dużych szumów.
Na sam koniec można opracować sterowanie mikroprocesorowe czyli: zadawanie częstotliwości impulsatorem, sterowanie napięciem z przetwornika varicapu ale na wyświetlaczu odczyt pomiaru rzeczywistej częstotliwości. Można w ten sposób uzyskać wszystkie bajery dostępne w normalnych syntezach. Różnica będzie tylko taka, że w normalnej syntezie zadawanie jest twarde i na wyświetlacz wysyłamy dane te same co do DDSa, a tutaj dane pójdą z pomiaru rzeczywistej częstotliwości.
Takie urządzenie po dokładnym odfiltrowaniu napięć zasilających i sterujących mogłoby służyć do sterowania TRXów o najwyższych parametrach.


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 25-02-2021 11:09

Z braku dostępu do wysokich kwarców można także użyć w XO układu jak w VXO, z powieleniem 4x w kolektorze, ale wówczas do układu trzeba dodać filtr o podobnej strukturze jak przy VXO. Kwarc może mieć wówczas częstotliwość np. 25.625MHz lub 28.250MHz podstawowej.
Warikapy również dobrze się sprawdzają przy strojeniu. Układ jest stabilny częstotliwościowo. Onegdaj w latach 80-tych ub.w., gdy tranzystorowy SP5WW był w modzie, popełniłem mały, all band TRX 2W, niemal "kieszonkowy" z syntezą cyfrową, gdzie pracował VXO przestrajany varikapem. Stabilność była jak w "fabryce" i nie zauważałem by mocniej szumiał. Schemat tego urządzenia i zdjęcie syntezy tu niebawem zamieszczę. Mam też gdzieś jeszcze projekt PCB na papierze milimetrowym. Trochę problemu było tylko z potencjometrem, bo zwykły się nie bardzo nadawał,
a zastosowany helipot powodował że podczas strojenia słyszało się jak "skakał" podczas przeskakiwania z drucika na drucik. Ten TRX popędzał moją "Krowę" 300W przez parę lat.
Są jeszcze tacy, co widzieli jak robiłem na nim też, jako QRP, łączności Shy.


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 11-03-2021 18:26

Zamieszczam zapowiedziany schemat TRX QRP z fpośr=9MHz zaprojektowany przeze mnie i wykonany w latach 80-tych. Tam jest kilka rozwiązań, które i dziś mogą się przydać samodzielnym konstruktorom. Jest tam syntezer w oparciu o częstotliwości na parze VXO strojonych
przeciwbieżnie varikapami, na kwarcach 12.980kHz i 13.500kHz. Dawało to po zmieszaniu częstotliwość różnicową 500-524kHz
o b.dużej stabilności zbliżonej do kwarcu 500kHz w wyniku znoszenia się odchyłek temperaturowych w bliźniaczych układach. Układ ten w ówczesnych czasach zgłosiłem w zakładzie pracy jako wniosek z analizą matematyczną do ew. opatentowania. Warunkiem stabilności jest umieszczenie elementów układu w jednakowej temperaturze m.inn. połączenie obudów kwarców przylutowaną srebrzanką. Pozostałe części syntezera wykonane w klasycznej TTL - MOS-y były trudne do zdobycia, a już w szczególności 4046. Obecnie ten syntezer zbuduję w oparciu o nowsze kości. Uprościłem też układ układ częstotliwości wzorcowej - dobrze tu sprawdzi się układ CA3046 (UL1111), bo umieszczenie czynnych elementów układu w jednej kości zapewni im jednakową temperaturę. Analizę LTSpice strojonego wzorca częstotliwości zamieszczam. Tutaj przestrajanie jest wyłącznie pojemnościowe, co powoduje że praca VXO odbywa się w obszarach o największej stabilności temperaturowej: 3000-8000x większej niż przeciętnego generatora LC.


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP5CII - 29-10-2021 15:10

Rozwiązaniem które u siebie zastosowałem do poprawienia stabilności częstotliwości był układ FLL który zastosowałem do VFO 5/5.5 Mhz i syntezy.Uzyskana niestałość częstotliwości dobowa mieści się w granicach 100 Hz na dobę (było by lepiej ale kwarc z szrotu 10 Mhz). Moja samoróbka pracuje włącznie z emisjami FT8/FT4. koszt 30 zł elementów FLL. Chyba nie ma prościej i najtaniej. Najważniejsze czysty sygnał VFO
73!


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP7CLB - 29-10-2021 17:00

Fajny układ, ale chyba wymaga każdorazowego resetowania przyciskiem przy zmianie częstotliwości.
Ja kiedyś zrobiłem wyzwalanie resetu za pomocą układu różniczkującego przyłączonego do środkowej
nóżki potencjometru, napięcia sterującego varikap w VFO.


RE: Generatory VXO w zastosowaniach. - SP5CII - 29-10-2021 21:32

Nie-w momencie włączenia trx-a następuje reset układu scalonego CA 3140 noga 6/2. Najważniejszy układ scalony musi mieć fety na wejściu.potem płynnie przestrajasz generator. miałem na uA741 ale to nieporozumienie ,była taka niesprawdzona publikacja puszczona W momencie zatrzymania strojenia następuje "zatrzaśniecie" częstotliwości na najbliższym prążku-nie ma żadnego zawahania.
Niema żadnego potencjometru tylko dioda pojemnościowa "drugi" RIT przy FVO.
73!