Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał?
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #13
RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał?
Witam!

Ostatecznie, postanowiłem sobie zrobić prezent gwiazdkowy (choć do świąt jeszcze daleko) i kupiłem oscyloskop Mustool MDS2112P (1Gs/s, 2x100MHz). A ponieważ wpadło mi trochę pieniędzy, o których sądziłem, że ich nigdy nie odzyskam to dołożyłem do tego prosty generator DDS FY6900.

İmage

Ponieważ przez całe życie używałem jedynie oscyloskopów analogowych to nowa zabawka zrobiła na mnie wrażenie. Generatory DDS robiłem sam więc z technicznego punktu widzenia nie imponuje mi on tak bardzo ale fakt, że jest to wszystko w estetycznej obudowie a także, że ma całą paletę funkcji więc daje poczucie wygody i łatwości użycia.

A teraz pewnie najciekawsze czyli ceny: oscyloskop, z przesyłką to 824PLN (214.89$) a generator to 372PLN (97.35$). W cenie było również kilku dolarowe ubezpieczenie. Daje to kurs ok. 3,83PLN/$ w moim banku.

Oscyloskop działa do częstotliwości ok. 117MHz, powyżej tej częstotliwości obraz gwałtownie się deformuje. Na razie uczę się go używać ale na razie mam same pozytywne odczucia, choć może jeden mały problem znalazłem. Jedna z sond nie ma działającej kalibracji, na szczęście jest skalibrowana. W drugiej sondzie kalibracje jest podręcznikowa, może przekalibrować lub niedokalibrować.

İmage İmage

Generator dotarł w 15 dni a oscyloskop w 12 - raz przyjechał kurier DLS a innym razem kurier paczkomatowy. Nie płaciłem żadnego cła.

Generator działa do 60MHz - sinus oraz do ok. 10MHz - prostokąt. Na zdjęciach pokazałem jak wygląda taki prostokąt w okolicach 10MHz ale oczywiście można stroić wyżej z tym, że kształt deformuje się istotnie w kierunku sinusa.
Generator ma wiele funkcji , z których najbardziej interesuje mnie możliwość eksperymentowania z modulatorami i mieszaczami z wykorzystaniem przesunięcia fazowego sygnałów a także automatyczne przestrajanie (sweep) w zakresie akustycznym.

İmage İmage

Ostatnio wróciłem do lamp i zrobiłem klasyczny wzmacniacz stereo na 2xEL34 w każdym kanale więc wykorzystam generator do szybkiego ustalenia charakterystyki przenoszenia. Wzmacniacz cieszy już ucho znajomego audiofila i odnalazłem jedynie dość marnej jakości jego zdjęcie.

İmage

W związku z nowym zakupem mam do oddania, za koszt przesyłki paczkomatem (chyba ok. 15PLN), mój stary, jednokanałowy oscyloskop analogowy z pasmem do 15MHz. Oscyloskop jest sprawny, choć dla poprawy jakości zmiany zakresów zalecałbym konserwację przełączników za pomocą WD40. Wkrótce zrobię zdjęcie i pokażę go z nadzieją, że znajdzie się chętny by zacząć zabawę pomiarową. A jak nie będzie zainteresowanego to zostanie złomowisko choć na myśl o tym chwyta żal bo przyrząd niejeden prąd "widział" i dzielnie pomagał w diagnostyce.

L.J.
24-10-2020 22:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP6FRE - 24-10-2020 22:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości