HomeMade
Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? (/thread-3951.html)

Strony: 1 2


Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP6FRE - 02-10-2020 12:30

Witam!

Przyszła pora na wymianę tradycyjnego oscyloskopu na cyfrowy. Mam na oku właśnie SDS1102.
Przejrzałem dostępne analizy na youtube ale są one zdawkowe, testy ograniczone do kilku MHz :-(
Prędkość próbkowania 1Gs/s a pasma obu kanałów to 100MHz.
Koszt oscyloskopu to ok. 800PLN więc chciałbym przed zakupem poznać opinię użytkowników i będę wdzięczny za uwagi, sugestie, zachęty i przeciwskazania ze zniechęceniami ;-) .

A może są lepsze wybory?

L.J.


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SQ9JXT - 02-10-2020 13:18

(02-10-2020 12:30)SP6FRE napisał(a):  Koszt oscyloskopu to ok. 800PLN więc chciałbym przed zakupem poznać opinię użytkowników i będę wdzięczny za uwagi, sugestie, zachęty i przeciwskazania ze zniechęceniami ;-) .

A może są lepsze wybory?

L.J.


Pewnie że są lepsze wybory. Looknij do tabelki porównawczej:


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP6FRE - 02-10-2020 14:23

Witam!

Dziękuję za to porównanie.

Niestety, nie mam więcej jak ok. 1k PLN więc chyba żadna z tych propozycji nie zmieści się w tym zakresie :-(

Poza tym wystarczą mi chyba 2 kanały a i tak 2 kanały z pasmem 100MHz to dla mnie rewolucja w stosunku do obecnego, analogowego oscyloskopu z jednym wejściem i pasmem 15MHz ;-) - oczywiście bez żadnej obróbki matematycznej, zaawansowanych funkcji (np. FFT) lub pamięci.

Czekam więc dalej, najlepiej na "organoleptyczną" ocenę bezpośredniego użytkownika/właściciela.

L.J.


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SQ8MVY - 02-10-2020 15:12

Witam,

Ta aukcja to jakieś nieporozumienie. W opisie Siglent a na zdjęciach owon.

Powiem tak owon-a to nawet kijem nie opłaca się dotykać.
Jest to najniższa półka urządzeń, bez żadnego wsparcia, bez aktualizacji firmware, bez usuwania błędów w firmware przez producenta.....
Dozbieraj odrobinę do tych 800 PLN i kup Rigola lub Siglenta. Te dwie marki w naszym hobby są wystarczające i mają dobry stosunek ceny do jakości.
Sam mam urządzenia obu w/w producentów i jestem zadowolony.


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP2GNB - 02-10-2020 15:17

Witajcie,

Posiadam rzeczony oscyloskop od paru lat, a ponieważ poruszam się w zakresie do 50MHz wystarcza mi absolutnie. Dwa kanały są wystarczające. Nie buduję super nowoczesnych wypasów, tylko DDC takie jak Module1, HiQSDR i inne. Oscyloskop wyposażony jest w przyzwoite FFT, bez którego nie wyobrażam sobie zabawy. Mnie zadawala w 100%. Dla przykładu próba dwutonowa na 28MHz:

[attachment=16529]

A tutaj FFT sygnału na 14 MHz:

[attachment=16530]

Niby ładny sinus, można odpalić szampana, a tu harmoniczna -30dB i następna -40 i trochę...

Oczywiście wszystko co napisałem to o SIGLENT SDS1102MCL...

I on mnie wystarcza. Kupując ten oscyloskop i nie mając wtedy większej gotówki postanowiłem go wymienić jak przyjdzie kasa. Przyszła, ale nie wymieniłem.
Masz pytania - odpowiem...


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP9RQA - 02-10-2020 15:19

Zależy do czego chcesz wykorzystywać. Żebyś się nie przejechał tak jak ja:
http://sp-hm.pl/thread-2482.html


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SQ8MVY - 02-10-2020 15:42

(02-10-2020 15:15)SP2GNB napisał(a):  Posiadam rzeczony oscyloskop od paru lat
Staszku, że zdjęć widzę, że masz Siglenta, a nie Owon-a który wskazał Leszek.

Nawet w tych starych już modelach, między tymi markami była przepaść w jakości wykonania oraz firmware.

Tytuł czy nagłówek owej aukcji wprowadza dosyć mocno w błąd kupującego. Dopiero po wczytaniu się w treść widać co jest przedmiotem sprzedaży.

Szkoda na to urządzenie tych 800 PLN.

I jeszcze jeden niuans. Sprzedaje to prawdopodobnie chińczyk z magazynu w Czechach. Nie jest to urządzenie wysyłane z Polski.


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP6FRE - 02-10-2020 17:17

Witam!

Dziękuję za wszystkie informacje. Faktycznie, jest pewne zamieszanie z nazwami i producentami tych oscyloskopów. Owon i Siglent mają chyba podobne oznakowania co sugeruje, że to ta sama firma.

Początkowo miałem zamiar kupić oscyloskop Hantek DSO5102P bo był na portalu poniżej 1000PLN ale ostatnio cena skoczyła o 10% więc zacząłem się zastanawiać, a tu ten SDS1102.

Akurat to, że jest przesyłany z Czech to mi nie przeszkadza a raczej uważam to za zaletę, bo będzie szybciej ale widzę, że raczej odradzacie ten zakup. Może więc poczekam i dozbieram na Hantek-a, z nadzieją, że cena nie podskoczy.
Inna sprawa, że pewnie skoki cen są ściśle związane z kursami walut i jak Mały Kazio lub duży Donald zachorują na Covid to na giełdach wieje wiatr ;-)

L.J.


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP6AUO - 02-10-2020 21:34

Leszek, a ten ?
[attachment=16531]


RE: Oscyloskop cyfrowy SDS1102 - czy ktoś ma lub używał? - SP9OYN - 03-10-2020 8:45

(02-10-2020 15:12)SQ8MVY napisał(a):  Ta aukcja to jakieś nieporozumienie. W opisie Siglent a na zdjęciach owon.
... a w środku to samo Smile
Tak na prawdę patrząc na artykuły (sprawdzone) o np. Rigol 1052 i 1102 to elektyronika jest taka sama, a zmienia sie jedynie soft.
Ten link, to jedynie jeden z wielu artykuyłów na ten temat.
http://extronic.pl/content/85-podkrec-rigol-ds1052e-do-100mhz