Witam!
Spróbuj zastosować transformator o przekładni impedancji 4 czyli n1/n2=1/2. Patrząc na pokazany wyżej wykres impedancji układu wejścia lampy wydaje się, że dla wyrównania charakterystyki dla wyższych częstotliwości bardziej korzystne będzie dopasowanie "od góry" - właśnie do impedancji ok. 250 omów. Inna sprawa, że tak wyrównana charakterystyka da być może równomierną moc w całym zakresie ale zarazem mniejszą niż masz dotychczas na dolnych pasmach. Wtedy musisz zdecydować na czym Ci bardziej zależy, na równomierności czy na mocy.
(05-01-2020 1:04)SQ9MLZ napisał(a): Po podłączeniu kondensatora sprzęgającego C5 swr powyżej ~16MHz zaczyna iść w górę ( przy układzie z trafo 1:9 ); przy trafo 1:6 swr też rośnie ale nie tak jak w konfiguracji 1:9; efekt ten ustaje praktycznie przy podłączeniu rezystora 50 ohm zamiast układu wejściowego.
Sprawdź proszę jak zachowuje się SWR przy dołączeniu C5 ale po odłączeniu L7. Nie pisałeś nic o próbie zastąpienia L7 opornikiem?
Jeszcze jedna podstawowa sprawa, czy Twój FT817 ma jednorodną moc na wszystkich pasmach? Jak masz, to użyj miernika mocy a jeśli nie masz takiego to zastosuj pomiar napięcia szczytowego:
Dla kilku W mocy sterującej możesz użyć układu wprost stosując dowolną diodę detekcyjną DG, 1N4148 lub BAT dołączoną wprost do obciążenia 50 omów na wyjściu FT. Jako C użyj kondensatora np. 1uF z równoległym opornikiem 100k oraz jako wskaźnika woltomierza napięcia stałego na zakresie 2-30V.
Zakładając, że napięcie przebicia diody jest co najmniej 30V możesz tą metodą mierzyć moc do ok. 10W. Dla większych mocy trzeba użyć dodatkowego dzielnika napięcia (np. dzielnik 2k/1k zwiększy zakres pomiarów ok. 10 krotnie a więc do ok. 100W).
Miernik napięcia szczytowego Umx mierzy amplitudę sygnału a pomiar mocy stąd wnioskowany opiera się na założeniu, że sygnał jest sinusoidalny. Dla tych założeń moc sygnału to oczywiście Umx^2/2/R (tu R to 50 omów).
Jeśli sygnał sterujący spada z częstotliwością to nie ma czego czepiać się wzmacniacza.
Jeśli FT817 ma dodatkowo regulację ALC to być może ona zmniejsza wysterowanie na wyższych częstotliwościach kiedy SWR rośnie do nieakceptowalnego poziomu? Ten efekt możesz również zbadać za pomocą detektora szczytowego zapinając go na wyjście transformatora.
I na koniec mała prośba o aktualny schemat, pytanie o kondensatory odsprzęgające w kilku miejscach ciągle wisi w powietrzu ;-)
L.J.