HomeMade
Piligrim - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Piligrim (/thread-37.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44


RE: Piligrim - RTVKRIS - 30-12-2010 16:10

ja w swoim piligrimie zrobilem tak duzo przerobek ze na obecna chwile nalezaloby zrobic nowy schemat,,niemniej potwierdzam ze jak pisalem w poprzednich postach :radio jest tak skonstruowane ze bazowa wersja piligrima w razie niedosytu poleci do kosza bo filtry bpf ,mcz,synteza sa na osobnych plytkach,ale tak sie nie stalo poniewaz jestem zadowolony z odsluchu ,mam na stole kenwoda ts870s z dsp i bynajmniej wole sluchac na piligrimie,,zeby na ts-sie miec taki sygnal jak w piligrimie musze niezle w nim nakrecic,wtedy mam podobny efekt,,fakt ze nie opieram sie na zadnych pomiarach i nie nadaje tak ze do czesci nadawczej sie jeszcze nie wypowiadam,,zmienilem arw o czy bylo wczesniej,,wazny jest operacyjny jaki pracuje przed lm380,,z niego jest pobierany sygnal do arw,,majac go w podstawce mozna poeksperymentowac,,i jedyny scalak z kilkunastu roznych dal efekty i w odsluchu i w samym arw,,jest to op07g z dodatkowym rezystorem 30k z wej. nieodwracajacego do plusa,oraz j300 poczatkowo a obecnie j310 w regulacji.
tak samo na wej. fst3125 jest trafo 1:4 a jeszcze przed nim tłumik 3db a jeszcze wczesniej lpf 0-30mhz i dopiero jest przedwzmacniacz wcz wlaczany i powiem ze zadko i wlaczany tlumik ale przed bpf od anteny 20db.Kto zna konstrukcje hdr radio wie o czym pisze bo wiekszosc pomyslow zaczerpnalem z tego zrodla.W mcz jest dodatkowo filtr na diodach do eliminacji zaklocen "naglych szpilek" zaczerpniety z ts870.I pomimu wlaczanych czterech mozliwosci w wej. mcz ,najczesciej slucham czystego sygnalu z wyj. piligrima,,tylko w czasie wiekszych zaklocen podkrecam albo arw albo wlaczam tlumik ew. preamp ,reszte koryguje na wlaczanym filtrze max4780, a dodatkowo moge tez prowadzic odsluch przez kompresor ssm ktory normalnie ma pracowac dla mikrofonu,ale ja go zaadoptowalem tak ze niezle pracuje w odbiorze i przy odpowiednim sygnale mcz zachowuje sie jak squelch w fm,czyli cisza w radio lub stacje,z tym ze nie lubie na nim sluchac bo to nie fm i slabsze stacje sa wyciete lecz te troszke silniejsze juz ok.
Co do smetra zgadzam sie,,ja zrobilem to na slupkach led z lm3914 i sterowane z ad8307,a jak bede robil nadajnik to wtedy skupie sie bardziej nad ta kwestia.
Zamieszczam link do strony hdr2005 skad "skradłem" pare pomyslów.
http://home.pages.at/chirt/Projects/HDR2005/sch/sch.htm
Tak wyglada moje wejscie przy fst3125 w piligrimie ,reszta jest na plycie bazowej bez zmian oprocz jak wyzej pisalem arw, ale to male zmiany.

pozdrawiam i dosiego dla wszystkich forumowiczów.
kris
73


RE: Piligrim - SP2JQR - 30-12-2010 20:27

Rzeczywisty ( nie komputerowy) pomiar tłumienia odbicia za pomocą mostka odbiciowego firmy R&S typu ZRB2 i analizatora widma, dla realnych przemyśleń... Piligrim ma wejście z trafem 1:4 bez filtrów.
Na 14MHz, na 28MHz, na 3,5MHz i w całym paśmie od 2 - 30MHz

A tak swoją drogą, to czemu, Wasze nowe, piękne NWT rdzewieją w szufladach od nieużywania? Po co żeście je robili?


RE: Piligrim - SQ7HJB - 02-02-2011 12:47

Witam!
Wlutowałem do PCB elementy zasilania. Po sprawdzeniu mam napięica+/- 7,94V.
Czy może takie zostać?
Pozdrawiam


RE: Piligrim - RTVKRIS - 02-02-2011 16:12

na wyjsciu zasilacza sa kondensatory elektrolityczne ktore w jakims stopniu podbija ci to napiecie,jezeli pomiar robisz juz pod obciazonym zasilaczem to te prawie 8v +- da ci 16 volt dla kluczy analogowych i tu pytanie jakie zastosowales ,,bo jezeli typu hct4052 to katalogowo ma byc 15v ale 16 dasz to nic sie nie powinno stac,,a jak zastosowales cmos np cd4052 to spokojnie- nie musisz sie martwic,,ja mam u siebie +- 7,5v i jest ok,.
pamietaj o jednym jak bedziesz montowal plyte piligrima ,zeby jak najwiecej zalozyc kondensatorow blokujacych jak najblizej wyprowadzen na scalakach i to na wszystkich,, ja stosowalem smd 100nf bo latwo je "zorganizowac" od druku w roznych miejscach .Bez tego bedziesz mial przykre niespodzianki przy pierwszym uruchomieniu,,Mi polecial od razu lm380 w mcz. ponieważ sie wzbudzil, i tam wlasnie nalezy pozadnie zblokowac zasilanie ,ja mam 01uf ,10nf i 100p oraz elko 100uf, a zasilanie 9v dla niego,,i mimo procesora dla regulacji barwy jest czysto ,bez brumu czy szumow..Pozdrawiam a jak co to pytaj,,
73


RE: Piligrim - SQ7HJB - 02-02-2011 17:01

Witam!
Układy mam z serii 74HC4052, 74HC4053.
Co z ty fantem. Wymienić na cd4052?
Pozdrawiam


RE: Piligrim - RTVKRIS - 03-02-2011 16:52

zostaw je nic sie im nie stanie


RE: Piligrim - SQ7HJB - 03-02-2011 23:11

Witam!
Nabyłem HCF4052. To groszowe sprawy. Czekam jeszcze za 74ac02.
Polutowałem już częściowo pcb do CAT-a.
Czy ktoś z forumowiczów uruchamiał już ten moduł z PILIGRIMEM?


RE: Piligrim - SP9FKP - 04-02-2011 10:35

To rozsądna decyzja. Dla serii HC różnica napięć między VDD i VEE może maksymalnie wynieść 11V. Dlatego w tym miejscu nie przypadkiem zastosowano zwykły CMOS.


RE: Piligrim - SP5GTI - 06-02-2011 21:46

Mija rok od kiedy powziąłem zamiar budowy tego trx-a i na początku decyzja wynikała z przekory, nie bardzo wierzyłem w "super" opinie o tym radiu, Romana - SP5AQT (pierwsze wzmianki na temat tej homodyny miałem właśnie od niego ze dwa lata wcześniej) i kolegów Wacka - SP5JPB i Witka - SP5TAA ( wieczorne rozmowy na 70-kowym przemienniku). Wysłuchując tych zachwytów doszedłem do wniosku, że jedynym sposobem na sprawdzenie opinii wygłaszanych przez w/w jest wykonanie własnoręcznie urządzenia.

Po wykonaniu i uruchomieniu poszczególnych modułów wszystko upakowałem do obudowy(z jakichś starych zapasów,hi...wymiarowo zbliżona jest do mojego FT897D, spodziewałem się, że "Piligrim" będzie trochę mniejszy).
Niebawem minie rok od pojawienia się mojego "Piligrima" w eterze pod znakiem SP5GTI. Pierwsze łączności oczywiści z Wackiem i Witkiem w celu ustawienia radia, a potem łączności krajowe i nie tylko tak na SSB jak i CW.
Tutaj muszę się przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony parametrami radia (ocena subiektywna
na słuch i praktyczne użytkowanie). Jeśli idzie o stronę odbiorczą to słucha się wyśmienicie, w końcu to homodyna, ale byłem zaskoczony dobrymi opiniami kolegów na temat jakości i skuteczności sygnału.
Uważam, że warto było poświęcić ten czas na budowę "Piligrima" a praca na tym trx-ie home-made naprawdę sprawia wielką przyjemność.
Wiem, że spora grupa Kolegów buduje "Piligrima", ale ja w "eterze" spotkałem niewielu, myślę, że w tym roku pojawi się ich więcej.

Na zdjęciach moje wykonanie Piligrima.
Pozdrawiam Janusz


RE: Piligrim - SP7NJR - 10-02-2011 14:48

Biurkowa wersja piligrima , i na gorąco widok od strony druku po zamianie Lm386 na Lm 380.
pozdrawiam wszystkich piligrimowiczów i do zobaczenia na ŁOŚ 2011.