HomeMade
Jeszcze raz BPF - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Jeszcze raz BPF (/thread-3657.html)

Strony: 1 2 3


RE: Jeszcze raz BPF - SQ9RFC - 20-06-2019 17:28

Szkoda, bo chciałem się czegoś nauczyć... zobaczyć jak MISTRZ wycisnął 80dB :-)
Zerknij na moje PCB co tam sknociłem.... i na pająka.


RE: Jeszcze raz BPF - SP6FRE - 20-06-2019 18:14

Witam!

Gdyby NWT miał harmoniczne to widać by było "garby" na 1/5, 1/3 a może na 1/4 i 1/2 częstotliwości pasma przenoszenia a więc co najmniej na mniej iecej 2.7 i 3.55 MHz. Tu nic talkiego nie widać ale za to zadziwia znaczna różnica w charakterystyce "na pająka" i PCB. Laminat musiałby mieć bardzo małą grubość aby ścieżki wniosły istotną pojemność do układu a poza tym to druk jednostronny więc pojemności rozproszone niewielkie. Wprawdzie na zdjęciu widać jakąś płytkę montażową a nie docelowy druk więc dla pewności można byłoby ja pomierzyć na pojemność wzajemną pomiędzy rzędami.
Dla większych częstotliwości tłumienie będzie zależeć od jakości podłączeń. Może tu trzeba większej staranności. Może warto posprawdzać jakość połączenia masy sygnałowej, sprawdzić (wymienić) kable pomiarowe?

Pytań wiele, czekam na wyjaśnienie tej zagadki jak na puentę u Poirot-a ;-)

L.J.


RE: Jeszcze raz BPF - SP9BSL - 20-06-2019 18:42

Witajcie,
a mnie się ta masa nie podoba, w zasadzie zwarcie jej przed filtrem a filtr wisi na wyjściowej. Może warto dla testu podłączyć kable pomiarowe bezpośrednio na kondensatorach 470p?


RE: Jeszcze raz BPF - SQ9RFC - 20-06-2019 18:44

To nie jest płytka prototypowa. To jest płytka docelowa. To jest laminat nawiercony z padami do niczego nie podłączonymi od spodu. Projektuję normalne PCB jak na załączonej fotce, zwracając uwagę aby raster był zawsze 100 milsowy. Potem wkładam elementy, odwracam płytkę i krosuję srebrzanką 0.3 mm. Krosowanie trwa około 10-20 minut - jest to szybsze od prasowania i trawienia, i ma jeszcze taka zaletę, że można dowolnie zmieniać układ elementów i ścieżek. Gdy wszystko jest ok i ładnie działa, wiertłem dentystycznym ( różyczką ) likwiduję niepotrzebne pady. Pozostaje dziurkowany laminat, elementy i ścieżki, dokładnie tak jak w projekcie.
(20-06-2019 18:42)SP9BSL napisał(a):  Witajcie,
a mnie się ta masa nie podoba, w zasadzie zwarcie jej przed filtrem a filtr wisi na wyjściowej. Może warto dla testu podłączyć kable pomiarowe bezpośrednio na kondensatorach 470p?
Nie kapuję. Wejście i wyjście jest na kondensatorach 470 do masy, połaczonych z szeregową cewką.


RE: Jeszcze raz BPF - SP9BSL - 20-06-2019 18:53

Jerzy, ale masę masz podpiętą do wyjścia, czyli wszystko co blokujesz kondensatorem 470p na wejściu idzie w zasadzie do tego samego punktu co kondensator wyjściowy 470p a dopiero potem drutem do masy wyjściowej. Ten drut to przecież indukcyjność. Jak znajdę wieczorkiem chwilę czasu to spróbuje sklecić ten filtr i pomierzyć.


RE: Jeszcze raz BPF - SP9FKP - 20-06-2019 20:42

Jurek, jeśli masz analizator EU1KY to połącz wejście filtra na gniazdo analizatora a wyjście obciąż terminatorem 50 omów. Zrób to tak jak radzi Sławek, czyli bezpośrednio na kondensatorach 470 pF Uzyskane S11 pozwoli Ci uciec od ew. przesłuchów i wspólnej (kiepskiej) masy. Tak jak w symulatorze powinieneś dostać charakterystykę zbliżoną do tej:
[attachment=15189]
Metoda odbiciowa ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że widać na niej poszczególne ogniwa fitru (po rozstrojeniu).


RE: Jeszcze raz BPF - SP9BSL - 20-06-2019 23:30

Filtr złożony w 15 minut, dławiki z rozrzutem 100nH, pojemności 460pf i 456pF, 108 i 106pF, 6.1pF i 6.3 pF, czyli żadna rewelacja...

[attachment=15190]
[attachment=15191]

podłoga szumowa analizatora na poziomie -70dB ze względu na wewnętrzny tłumik 20dB.

Edit: jeszcze tak na szybko S11 (troszkę wyłazi niedokładność mostka, ale rezonans - jeden - widać poprawnie):

[attachment=15192]


RE: Jeszcze raz BPF - SQ5KVS - 21-06-2019 10:32

Jerzy, może ty masz uszkodzone kable od NWT idące i masy nie idą tam gdzie trzeba? Sprawdź.


RE: Jeszcze raz BPF - SQ9RFC - 21-06-2019 14:24

Dziś mamy takie pomiary:
[attachment=15199]
czerwony, pomarańczowo-brązowy wczorajsze pomiary
zielony - pająk z maksymalnie skróconymi połączeniami, sondy 25cm chyba 75 omów (nie jestem pewien)
niebieski - to samo co zielony, ale sondy 10 cm (chyba 50 omów) z TDM kabelki ...
Pająk:
[attachment=15200]
Wykresy z maxa4:
[attachment=15201]
Wnioski chyba oczywiste - trzeba prawidłowo projektować PCB w.cz. i prawidłowo wykonywać pomiary :-)


RE: Jeszcze raz BPF - SP6FRE - 21-06-2019 15:54

Witam!

Nie oparłem się i ja swojemu pająkowi.
Na zdjęciach odpowiednio: schemat, symulacja i pomiar za pomocą NA01 w zakresie 1-30MHz. Nie widać żadnych zaburzeń powyżej pasma przenoszenia a tłumienie ok. 60dB na 30MHz wynika pewnie ze zbyt "przestrzennej konstrukcji" układu. Elementy nieco się różnią od schematu wyjściowego - z powodu braku dokładnych wartości - ot, prosta rzeźba w metalu z okolic Wrocławia.

L.J.