HomeMade
Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Akcesoria pomiarowe (/forum-56.html)
+--- Wątek: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. (/thread-1232.html)

Strony: 1 2


Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SQ3SIG - 28-02-2012 18:45

Szukam bezskutecznie już od chyba 3 tygodni przy pomocy wujka google i jakoś nic z tego nie wychodzi. Mam oscyloskop od urządzenia kardiologicznego. Bez podstawy czasu. Kupiłem to ustrojstwo z przeznaczeniem do pomiaru sygnału wychodzącego z PA. Pomyślałem sobie, by sprawdzić, czy przypadkiem nie można by było z tego zrobić normalnego oscyloskopu. Niestety nie mogę znaleźć danych tego urządzenia.
Generalnie potrzebuję generator piły ok. 5Mhz. By uzyskać pomiar sygnału badanego ok. 15Mhz. Przypuszczam, że (mam nadzieję) ten oscyloskop ma taki zakres pomiaru.
Interesują mnie rozwiązania nawet nez wygaszania plamki.
Jedyne co znalazłem, to generator scalony do ok. 300Khz, ale to za mało.


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SP3SWJ - 28-02-2012 20:37

szukaj generatorów sygnału arbitralnego - jest duży wybór - ale sa drogie...

możesz też zrobić http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic343330.html


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SP9FYS - 29-02-2012 12:52

(28-02-2012 18:45)SQ3SIG napisał(a):  Szukam bezskutecznie ...
Generalnie potrzebuję generator piły ok. 5Mhz. By uzyskać pomiar sygnału badanego ok. 15Mhz. ...
Interesują mnie rozwiązania nawet nez wygaszania plamki.
Jedyne co znalazłem, to generator scalony do ok. 300Khz, ale to za mało.

J. Rydzewski, Oscyloskop Elektroniczny, WKŁ W-Wa 1982,
rozd.4.3.1 s.230 do 269

Podałem tylko źródło bo materiał jest obszerny. Książka raczej łatwo dostępna
___________________________
Pozdr. Ryszard

++++++++++++++++++++++++++
Tu chyba można jeszcze tę książkę kupić za grosze:
http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/product_info.php?cPath=26_49&products_id=13777
w nie najlepszym stanie co prawda....
R.


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SQ3SIG - 29-02-2012 16:25

Dzięki Jarek za odpowiedź , ale pierwszy link, to znowu google, tak jak napisałem już przerobiłem gruntownie neta w poszukiwaniach. Drugi chodzi tylko do 35 kHz. Stanowczo za mało. Generalnie dzięki za chęci.
Witaj. SP9FYS. Słuchaj, szukam w miarę prostego rozwiązania, by sprawdzić, czy ten oscyloskop można sprowokować do działania trochę wyżej. Nie chcę budować oscyloskopu , od podstaw, bo to się mija z celem. Tak jak wspomniałem potrzebuję w miarę prostego generatora piły ok. 5MHz. Dzięki za zaangażowanie.


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SP5AQT - 29-02-2012 21:04

Witam
Można zastosować układ MAXIMA MAX 038 nie wiem jak jest z jego dostępnością ale pracuje do 20 MHz.
Roman SP5AQT


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SP9FYS - 29-02-2012 21:21

Heh, chciałem dobrze...
Bez znajomości podstaw to strata czasu; ale OK...
Wyekstahowałem z książki dwa schematy, jeden generator piły i drugi - kompletna podstawa czasu, może się przyda.
[attachment=4848]
[attachment=4847]

____________
Ryszard


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SQ6ADE - 29-02-2012 22:59

MAX038 to trójkąt nie piła. A takich gienków trza szukać tak jak kol. FYS
napisał - w schematach klasycznych oscyli katodowych Smile

p.s.
choć kiedyś posłużyłem się sygnałem trójkątnym jako sygnał X do oscyla
i jako tracking generator dla generatora w.cz. a sygnał Y pochodził z sondy w.cz.
od V640.
Ot taki na kolanie wyklepany wobuloskop Smile


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SP3SWJ - 04-03-2012 23:18

SQ3SIG ... określ "właściwości" urzadzenia którego szukasz... począwszy od CENY ile chcesz na to wydać... czy chcesz sobie pospawać kilka scalaków i w ten sposób zrobić oscyloskop...

Właściwie to chyba powinniśmy tez założyć że budując podstawę czasu posiadasz w domu drugi oscyloskop który chodzi odpowiednio wyżej...

...i mozliwe jest że taniej ci kupić na "alle-drogo" jakiś demobilowy oscyloskop - niż ożywiać ten "kardio" ... no chyba że traktujesz to wyłącznie jako "wyzwanie techniczne" i zaspokojenie chęci budowania i konstruowania - wtedy wiadomo z kosztami mało kto się liczy...

Ja bym rozważył poszukanie uszkodzonego oscyloskopu (np bez lampy) by potraktować go jako dawcę modułu i gałek i wogóle prawie gotowca :-)

ale tak naprawdę jeśli nie zdradzisz nam swoich preferencji technicznych - cieżko ci coś doradzić ..by spełnić twoje bliżej nieznane oczekiwania :-)

dałem ci linka do googli bo dzięki temo mogłeś znaleźć generatory pracujące nawet do 25 MHz... (było to na czwartej odpowiedzi w wyszukiwarce przynajmniej u mnie ) ... ale oczywiście ceny tych przyrządów to oczywiście więcej niż cena całkiem dobrego oscyloskopu :-) ...

:-) także... nie do końca chyba wiadomo czego ci potrzeba :-)


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SQ4AVS - 04-03-2012 23:53

i sprawdź czy wogle twój tor y nie ma filtrów dolnoprzepustowych bo sygnały kardio są wolnozmienne i zbyt duże pasmo toru y to tylko przeszkoda bo zbiera zakłócenia, także lampa może być wolna


RE: Generator sygnału piłokształtnego w.cz. - SQ4RNF - 05-03-2012 17:51

Czy mógłbyś wrzucić zdjęcia swego ustrojstwa? Kiedyś kupiłem na allegro coś co wygląda na stary kardiomonitor; sprzedawca nie wiedział co to jest. Z racji niemożności odnalezienia schematu leży gdzieś na szafie od jakiegoś czasu Tongue