Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termografia : raport o żelazku
SP8SW Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 26-06-2011
Post: #1
Termografia : raport o żelazku

.pdf  termogramy.pdf (Rozmiar: 397.89 KB / Pobrań: 1123)

Witam.

Korzystam z okazji połączenia pasji elektronicznej i termograficznej i - jako ciekawostkę warsztatową - załaczam obrazki jakie zdjąłem przy prasowaniu PCB do Pixie. Początkujący w temacie jestem, więc płytka "wyszła" tak sobie ( tło masy było szare więc są dziury, a na koniec okazało się że trzeba było zrobic "lustro" Smile .

Ale - być może - obrazki i kolegów zainteresują. A może ktoś ma jakieś podobne, a bardziej użyteczne pomysły ? mam kamerę więc może w czym pomogę ...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-10-2011 11:17 przez SP8SW.)
08-10-2011 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #2
RE: Termografia : raport o żelazku
Termografia, ciekawe w momencie uruchamiania prototypowych płytek, jakiegoś zasilacza, modułu PA czy czegoś podobnego. Wszędzie tam gdzie temperatura ma istotne znaczenie dla pracy.
Ja bym z chęcią obejrzał mojego "dryfującego termicznie" Taurusa Wink
Sprzęt już w firmie mam więc to kwestia czasu.

...przede wszystkim nie zakłócać...
08-10-2011 15:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LTP Offline
Zbyszek
****

Liczba postów: 311
Dołączył: 02-02-2010
Post: #3
RE: Termografia : raport o żelazku
Termografia...wszyscy opisują jak pięknie im wychodzi a w moim przypadku nie było tak pięknie. Testowałem różne papiery, żelazka i urządzenia do laminowania. Efekt zawsze był nie taki jak zakładałem, albo źle papier odchodził albo coś innego. Płytki czasami mi wychodziły, jednak to nie było to. Kolega namawiał mnie do metody fotochemicznej. Pierwszą płytkę jaką wykonałem przeszła wszelkie moje oczekiwania. Metoda jest może droższa od termo transferu, ale liczy się zadowolenie, zero stresu i nerwów.

73! Zbyszek
08-10-2011 21:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #4
RE: Termografia : raport o żelazku
To może znajdziesz czas aby zrobic taki opis "krok po kroku" dla Kolegów, którzy nie wiedzą jak się do tego zabrać ? A może jeszcze jakieś zdjęcia ?
10-10-2011 7:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #5
RE: Termografia : raport o żelazku
Się nam offtopic zrobił bo było o termografii zeszło na termotransfer a się skończyło na metodzie fotochemicznej Wink
Ale fakt, taki nowy temat o tej metodzie okraszony zdjęciami by się przydał, więc Zbyszku jak znajdziesz chwilę to pisz.
Ja mówiąc o termografii i wykorzystaniu kamery myślałem o oglądaniu rozkładu ciepła na płytce którą uruchamiam, na przykład wpływ stabilizatora w pobliżu VFO, czy określenie temperatur końcówek mocy i co tam jeszcze przychodzi do głowy.
W automatyce stosujemy termografie do kontroli uruchamianych szaf sterowniczych, szybko wychodzą kiepskie połączenia, błędnie przykręcone kable etc.

UPDATE 19:06

Parę termofotek:

1. Zestaw echolinkowy na nasłuchu na dole zasilacz wyżej terminal HP.
İmage

2. Radio Echolinkowe Yaesu FTL-7011.
İmage

3. Płyta taurusa 10 minut po uruchomieniu, kiepska jakość ale widać srubkę kondensatora, mocno nagrzewa się stablilizator, a po prawej widać mocno nagrzany jeden z tranzystorów.
İmage

...przede wszystkim nie zakłócać...
10-10-2011 19:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości