Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR BOX by SQ6FMY
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #1
SDR BOX by SQ6FMY
Witam,
W dziale "Galeria urządzeń Home made", kolega Jacek SQ6FMY opublikował swój projekt SDR'a, który to w części oparty jest na SDR TRX Rafała SQ4AVS.
Dodam, że ten SDR nie wymaga podłączenia do komputera, a obróbka sygnału wykonana jest po stronie procesora Cortex M3.

Poniżej link do schematu rozwiązania:
http://sp-hm.pl/attachment.php?aid=2504

Super to wygląda, może znajdą się chętni do zamówienia na płytki PCB.

Pozdrawiam
Grzegorz
18-02-2011 15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #2
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Kolego Grzegorzu, moim zdaniem mamy zbyt mało informacji na temat tej konstrukcji aby zdecydować się na płytki. Projekt jest bardzo ciekawy i sam bym sobie coś takiego zbudował ale niezbędny jest obszerniejszy opis oraz zapewnienie autora, że udostępni program. Gdyby jeszcze autor projektu zechciał udzielić wsparcia na forum przyszłym wykonawcom byłoby "super".

73 Adam
18-02-2011 15:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6FMY
Unregistered

 
Post: #3
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Zostałem wywołany do tablicy więc chętnie napisze coś więcej. Moduł DSP do SDR, bo tak chyba najlepiej nazwać mój układ, powstał bo chciałem sobie przypomnieć cyfrową obróbkę sygnałów i sprawdzić czy zwykły ARM podoła temu zadaniu. A że układ zaciekawił parę osób to nie stoi nic na przeszkodzie aby udostępnić wzór płytki, wsad do mikrokontrolera i schematy. Mikrokontroler można zaprogramować po RS232. Montaż płytki glównej wymaga doswiadczenia w lutowaniu SMD: elementy 0603, mikrokontroler ma raster 0.5mm, kodek 0.8mm. Płytka główna jest dwustronna, niestety nie obyło się bez przelotek pod układami scalonymi (zależało mi na małych wymiarach). Wygeneruje pliki Gerber więc problemu nie będzie z wykonaniem jej w jednej z wielu firm oferujących prototypowe PCB (ja akurat zamawiałem w Satlandzie i przy trzech sztukach, soldermaska i cynowanie, wysyłka kurierem i termin wykonania 7 dni, całość kosztowała 125zł). Reszta części to koszt: procesor 30-40zł, wyświetlacz 30zł, kodek 10-30zł (ja go demontowałem z Nokii 5510).

Płyta DSP steruje syntezą na SI570 po I2C - można użyć dowolnej płytki z tym generatorem. Po I2C idzie także przełączanie filtrów LPF/BPF (jako dekoder PCF8574)

Dziś ukończyłem wersje z pasmem 80m i mocy wyjściowej ponad 5W. Umieszcze wkrótce nowe zdjęcia. Układ w obecnym stanie __nie nadaje__ się do udostępnienia: brakuje schematu panelu przedniego (płytki nie planuje projektować ale schemat narysuje), jakość sygnału musi zostać oceniona przez korespondentów podczas QSO - odsłuch w warunkach domowych na drugim TRX to za mało a anteny nadawczej nie mam. Na pewno też brakuje paru elementów biernych po stronie analogowej kodeka.
Kwestią otwartą jest wzmacniacz na wejściu kodeka (dla odbioru): teraz jest dodatkowy o wzmocnieniu ku=100. Kodek ma na wejściu regulacje wzmocnienia sterowane przez programowe ARW a jego zakres regulacji wynosi od 12 do -31.5dB co może się okazać zbyt mało w przypadku silnych sygnałów (przesteruje się przetwornik A/C). I albo tłumik na wejściu antenowym albo sterować elektronicznie tym dodatkowym stopniem.
18-02-2011 23:50
Odpowiedz cytując ten post
SQ6FMY
Unregistered

 
Post: #4
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Dołączam obiecane zdjęcia


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
21-02-2011 18:35
Odpowiedz cytując ten post
SP4XYD Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: 13-11-2009
Post: #5
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Witaj Jacku !
Rafał 4AVS wspominał mi wcześniej o Twoim projekcie Smile .Jestem zainteresowany PCB układu DSP , uP , wyświetlaczem oraz wsadem - jak będziesz zamawiał płytki dopisz mnie do listy chętnych.No i z niecierpliwością czekam na rozwój projektu 73, Jarek

https://www.youtube.com/user/SP4XYD/videos
28-02-2011 9:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6FMY
Unregistered

 
Post: #6
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Płytek nie będę zamawiał bo mam na zapas jeszcze jedną prototypową jakby coś poszło nie tak (a już raz niestety poszło nie po mojej myśli). uP jest najtaniej w kamami (stm32f105rbt6, farnell cena x2), wyświetlacz ma artronic na allegro (jakieś 30zł). Zrobiłem małą modyfikacje na PCB i można stosować alternatywny dla TLV320aic23 kodek - WM8731 (szersza obudowa i zamienione dwa piny). Oba są w farnellu ale Wolfson jest 2x tańszy. Musze to jeszcze przetestować ale wygląda na ok. Można też kupić Nokie 5510 (taki złom z osobnym dekoderem MP3) i zdemontować kodek. Najłatwiej się go demontuje usuwając laminat z drugiej strony miniszlifierką

Mam już narysowany schemat panela przedniego. PCB do niego nie będzie bo najszybciej można to zmontować na uniwersalnej pcb.
28-02-2011 10:24
Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #7
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Witam,
Jak widać jest spore zainteresowanie projektem. Na tą chwilę projekt ten jest w fazie prototypu, więc musimy poczekać, na jego testy. Co do płytek, ja mogę zająć się gromadzeniem zamówień. Jak już będzie wszystko "grało", wówczas możemy zamówić płytki. Co do cześci, proponuję aby zamówić to przez jedną osobę, przy większej ilości będzie dużo taniej(wstępnie też mogę się tym zająć).

P.S.
Proszę, podsyłajcie linki do elementów w sklepach internetowych, które znajdziecie w sieci, ja będę to gromadził u siebie i wybierzemy najtańszą ofertę.

Pozdrawiam
Grzegorz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2011 14:28 przez GREG.)
28-02-2011 13:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6FMY
Unregistered

 
Post: #8
RE: SDR BOX by SQ6FMY
Z nowości w układzie:

1. Zaprojektowałem płytkę zawierająca wzmacniacz odbiornika (ku=100), filtr aktywny na wyjściu kodeka i klucz zwierający wejscie tx do masy przy odbiorze (potrzebne z powodu wzbudzeń przy przejściu na odbiór). Płytka jest nakładana na PCB modułu DSP.

2. Dodany RIT i trzy filtry odbiorcze (szeroki SSB, waski SSB, CW) do oprogramowania

3. Ostatnie dwa dni to duży postęp w przejściu na obliczenia filtrów cyfrowych na liczbach 32-bitowych. Obecnie kodek jak i współczynniki filtrów są 16-to bitowe. Sam kodek w rzeczywistości jest 24-bitowy wiec szkoda tego nie wykorzystać. Kompletne przetwarzanie sygnału w wersji 16-to bitowej zajmuje 18% czasu procesora, po przejściu na 32-bity będzie koło 60%

Update 10.03.2011
DSP na wspołczynnikach filtrów cyfrowych 32-bitowych i i 24-bitowych próbkach działa poprawnie zarówno dla odbioru jak i nadawania. Zajętość procesora 42%. Kod przepisałem od zera i uprościłem co pozwoli w przyszlości dodać do niego filtr do wyciszania trzasków. Teraz jest tylko ARW reagujące na szczytową wartość sygnału. Zakłócenie impulsowe powoduje szybkie zmniejszanie czulości kodeka. Kiepskie rozwiązanie - ale proste.
08-03-2011 22:39
Odpowiedz cytując ten post
SQ6FMY
Unregistered

 
Post: #9
RE: SDR BOX by SQ6FMY
-----
22-08-2011 21:05
Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #10
Wink RE: SDR BOX by SQ6FMY
Gratuluję projektu i bardzo się cieszę że kolega uwolnił źródła Smile Tak trzymać, i niech to będzie przykładem dla innych że można.
Uważam że twojemu projektowi należy się ikonka "copyleft".
Szkoda że nie zgłosiłeś projektu do konkursu PUK.
Jacku jeśli mogę w czymś pomóc to wal śmiało.

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-08-2011 10:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości