Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR - Software Defined Radio
admin Offline
Administrator
*****

Liczba postów: 91
Dołączył: 01-02-2009
Post: #1
SDR - Software Defined Radio
W ostatnich czasie gwałtownie rośnie zainteresowanie oraz popularność SDR. Powszechny dostęp do komputera, bezpłatne oprogramowanie, prosta i bardzo tania konstrukcja odbiorników zachęcają wielu do poznawanie tej technologii.
Strona YU1LM - baza wiedzy i projektów SDR
Linkownia po zagadnieniach z techniki SDR
Oprogramowanie WinRad
Strona DSPRadio

Ogólny opis technologii SDR
15-06-2009 15:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #2
RE: SDR - Software Defined Radio
Wykonał może ktoś jakiś odbiornik ze strony YU1LM. Na forach jest trochę informacji o oprogramowaniu ale praktycznych realizacji niewiele. Jaki jest stopień trudności w uruchomieniu takiego odbiornika, no i oczywiście jak odbiera ?
22-06-2009 18:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NPW Offline
Jurek
**

Liczba postów: 84
Dołączył: 01-02-2009
Post: #3
RE: SDR - Software Defined Radio
(22-06-2009 18:11)qrp73 napisał(a):  Wykonał może ktoś jakiś odbiornik ze strony YU1LM. Na forach jest trochę informacji o oprogramowaniu ale praktycznych realizacji niewiele. Jaki jest stopień trudności w uruchomieniu takiego odbiornika, no i oczywiście jak odbiera ?
Marku!
W ramach zajęć grupy HomeMade wykonaliśmy wspólnie kilka odbiorników DR2A+ wg YU1LM w dwóch wersjach: sterowany generatorem kwarcowym tak, że środkowa częstotliwość wynosiła ok. 3,7125 MHz oraz przestrajany z zewnętrznego źródła częstotliwości (DDS, NWT, ...). W tym drugim przypadku należy dostarczać sygnał na poziomie 3-4V o częstotliwości pomnożonej razy 4.
Wszystkie odbiorniki zostały uruchomione bez większych problemów.
Odbiór był uzależniony od karty dźwiękowej - im większą częstotliwość próbkowania miała dana karta tym większy zakres częstotliwości było "widać" bez przestrajania.

Jurek sq5npw

PS dla tych co nie mają możliwości przetestowania SDR-a, a chcieli by spróbować - WebSDR: http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-06-2009 12:44 przez SQ5NPW.)
24-06-2009 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6IYY Offline
miso(michal]
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 21-09-2009
Post: #4
RE: SDR - Software Defined Radio
witam ja zrobilem sdr z strone http://ur4qbp.ucoz.ua/publ/1-1-0-14
a teraz do obudowe Angel
przestrajanie SDR na sintezie AD9851 sterowanie przez lpt
program do obslugi :
Talkingbox(klon PowerSdr) bezposrednio steruje z AD9851 lub LM7000


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
04-10-2009 20:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 17-09-2009
Post: #5
RE: SDR - Software Defined Radio
Wykonałem wspomniany powyżej projekt DR2A++.
Dokładnie opisany na stronie YU1LM, a dokładnie z 2 pliku od końca: SDR RXs DR2A+ and DR2A++-YU1LM.pdf

Układ działa bez większych problemów, ale:
  • brak jednej ścieżki zasilającej generator i jeden z kluczy – zdjęcie 1
  • zamiast przełącznika z reguły są montowane jumpery. Ich ustawienie, zgodnie ze schematem jest takie jak na zdjęciu 2. W tej pozycji nie używamy dodatkowego wzmacniacza.

W moim przypadku sygnał w tej pozycji był aż nadto silny dla wejścia liniowego karty dźwiękowej. Przy korzystaniu z wejścia mikrofonowego miałem spore zniekształcenia.

SDR działa fajnie, ale wymaga dobrej anteny. Podłączony do ogromnej anteny w praskim POT działał rewelacyjnie. Niestety podłączony do prowizorki balkonowej w większości zbiera zakłócenia, a jedyne 2 stacje były słabo słyszalne. Na takiej samej antenie tradycyjne radio radzi sobie znacznie lepiej.

Korzystałem z oprogramowania Winrad 1.32 - zdjęcie 3. Ten działał na mojej Viście 64-bit.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2009 20:08 przez SQ5STU.)
15-10-2009 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #6
RE: SDR - Software Defined Radio
Bardzo zaawansowany i ciekawy SDR Kit od PA0RWE.

Pewnie piekielnie drogi ale konstrukcja bardzo nowoczesna bazująca na generatorze SI570 oraz demodulatorze LT5517 (układ proponowany przez Leszka SP6FRE na wątku: Pomiar przesunięcia fazowego).
Może to być ciekawa alternatywa dla HASDR oraz fabrycznych urządzeń typu FLEX.
04-03-2010 12:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5OBR Offline
Adam - SK!
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 26-06-2009
Post: #7
RE: SDR - Software Defined Radio
Jestem w sumie zaskoczony, że nikt jeszcze nie pochwalił się SDR SoftRock. Tak się składa, że mam przyjemność uczastniczyć w tych grupach już od dość dawna. Złożyłem i uruchomiłem praktycznie większość z tych konstrukcji. Teraz kończę akurat płytkę MOBO, która stanowi rozszerzenie możliwości TRX 6.3 i zawiera parę bardzo fajnych i nowoczesnych rozwiązań. No i najważniejsze CENY !!!! Odsyłam na stronę http://www.wb5rvz.com/sdr/ i do samego sklepu http://kb9yig.com/ No i niech mi ktoś powie, że to drogo ?! Wszystkie elementy, i dokumentacja w iście amerykańskim stylu ! Kolejny SDR. Strona
http://www.wb6dhw.com/ Tutaj też udało mi się odpalić z powodzeniem kilka konstrukcji a teraz walczę z UHFSDR w wersji końcowej bo brałem udział w testowaniu wersji Beta. No i niech ktoś mi znajdzie tańsze pcb !!! Moi drodzy, za przesyłki u David'a dopłaca się 1$ (słownie 1 dolar) Dużo się tu mówi o czystości sygnału, szczegolnie w torach m.cz. Proszę wypróbować którąś z tych konstrukcji. Przyznam, że nawet nie kupiłem sobie żadnej wydumanej karty dźwiękowej. Większość roboty i tak odwala CPU a ja nie potrzebuję emisji na poziomie Hi-End tylko TRX'a dla radioamatora. Położę jutro parę zdjęć na forum bo znowu muszę w tym celu pożyczyć aparat ale warto bo chcę zachęcić do tych konstrukcji. Łatwe, z możliwością rozbudowy no i po prostu zasilamy i słuchamy. Dodam, że pomimo tego iż rozprowadzono już po świecie wiele tysięcy tych urządzeń to i tak autorzy ( choć teraz to już międzynarodowe przedsięwzięcie ) mają cierpliwość do odpowiadania na najbardziej banalne pytania a grupy yahoo to już tysiące stron z kretyńskimi pytaniami włącznie ale ciągle na temat.
73 Adam
04-03-2010 14:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GC Offline
Robert
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 09-01-2010
Post: #8
RE: SDR - Software Defined Radio
Witam serdecznie kolegów.
To może i ja naskrobie pare słów na ten interesujący temat, jakim jest SDR. Mam już na swoim koncie kilka urządzeń m.in. Prosta ZetaSDR, dwa odbiorniki DR2A+ oraz ostatni HPSDR wg. projektu kolegi Rafała SQ4AVS, który to właśnie okazał sie najlepszą konstrukcją. Jest to odbiornik zbudowany praktycznie w całości w technice SMD, oparty o może nie najtańsze podzespoły takie jak np. wzmacniacze operacyjne serii OPA, jednak dzięki temu parametrami może zawstydzić nie jedno urządzenie z " górnej" półki. Odbiornik rozbudowałem o syntezer SI570 w pełni sterowany i wspierany przez program PowerSDR. W ten oto prosty sposób powstało urządzenie pracujące w całym zakresie KF+6m. Pierwsze próby przeprowadzałem jeszcze bez filtrów wejściowych i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem jakości odbieranego sygnału. Jednak nie sposób ukryć, że podstawą jest dobra karta muzyczna. To ona praktycznie "odwala" całą czarną robotę i od jej parametrów w znacznym stopniu zależy końcowy efekt. Oczywiście pierwsze próby można przeprowadzać na tanich kartach muzycznych, jednak zdecydowanie polecam karty 24bit min. 96kHz takie jak Sound Blaster Audigy 2 czy też tańsza Live. Pamiętać należy tylko, by używać najlepiej wejścia liniowego, a o ile to możliwe wejścia CD zabudowanego najczęściej na samej karcie. Wejście to można sobie wyprowadzić na zewnątrz np. w postaci dodatkowego gniazda jack. W ten sposób omijamy wiekszość wszelakiej maści przełączników sygnałowych, które to tylko pogarszają sygnał wejściowy. Ja sam od pewnego czasu do celów SDR używam zewnętrznej stereofonicznej karty EMU 0202 24bit 192 khz i muszę powiedzieć ze w porównaniu nawet z kartami Creative da się odczuć różnicę w pracy odbiornika. Naprawdę warto zainwestować w tą kartę, tym bardziej jak mamy zamiar poważniej zagłębić się w tajniki SDR-a. Dodatkowo przy stosowaniu w odbiornikach generatorów na jedna stałą częstotliwość to właśnie od pasma pracy karty zależy pasmo przestrajania odbiornika SDR. Czym szersze pasmo karty, tym szersze pasmo przestrajania od częstotliwości środkowej generatora. Problem nie dotyczy oczywiście urządzeń posiadających własny syntezer, ale nawet przy tych docenimy "moc" tkwiącą w dobrej karcie.
W tej chwili jestem w trakcie kompletowania części i chcę wykonać swój pierwszyTRX AVILA-01 wg.YU1LM który to praktycznie w całości jest baza konstrukcyjną urządzeń Genesis. Będę próbował uzbroić go w syntezer i zrobić na jego podstawie TRX na cały zakres KF, ale co z tego wyjdzie to zobaczymy.
Polecam zdecydowanie eksperymenty z techniką SDR, bo to najprostrza i najtańsza droga, by posiadać odbiornik czy też transceiver nie odbiegający parametrami urządzenią za grubą kasę.


Załączone pliki Miniatury
İmage
04-03-2010 23:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #9
RE: SDR - Software Defined Radio
W ostatnim numerze 03/2010 EdW ukazał się artykuł Rafała SQ4AVS, pt. "Układy SDR w teorii i praktyce".
Rafał przedstawia wiele praktycznych rad dotyczących działania i uruchamiania układów SDR, doboru karty dźwiękowej, itd.
Polecam!
04-03-2010 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GC Offline
Robert
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 09-01-2010
Post: #10
RE: SDR - Software Defined Radio
To może dodam tylko, że w EdW 08/2009 kol.Rafał opisał odbiornik HPSDR, a w EdW 09/2009 jest krótki opis syntezera na SI570.
05-03-2010 0:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości