Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antenna na KF
SQ4CTM Offline
Zdzisiek
***

Liczba postów: 121
Dołączył: 21-03-2009
Post: #1
Antenna na KF
Witam serdecznie wszystkich mam pytanie co sądzicie o tej antenie http://dl2kq.de/ant/3-28.htm jestem zainteresowany i budową tą antenę.
27-11-2023 21:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #2
RE: Antenna na KF
Nie bardzo rozumiem co autor ma na myśli pod pojęciem "ground". No i aura cokolwiek niefortunna na próby.

Praktykujący teoretyk
28-11-2023 8:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4CTM Offline
Zdzisiek
***

Liczba postów: 121
Dołączył: 21-03-2009
Post: #3
RE: Antenna na KF
Witam, może ktoś z Kolegów posiada taką antenę ??? interesuje mnie sprawność tej anteny.
28-11-2023 11:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9OYN Offline
Janusz
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 17-05-2012
Post: #4
RE: Antenna na KF
(28-11-2023 8:33)SP9FKP napisał(a):  Nie bardzo rozumiem co autor ma na myśli pod pojęciem "ground".
Ground plane - tak się nazywa antena po prostu Smile
29-11-2023 8:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #5
RE: Antenna na KF
Dobrze, doprecyzuję. O ile w przypadku radiali można oczekiwać liczby, długości, kąta nachylenia itp parametrów o tyle pojęcie "ground" nie precyzuje niczego.

Praktykujący teoretyk
29-11-2023 9:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9OYN Offline
Janusz
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 17-05-2012
Post: #6
RE: Antenna na KF
Masz przecież dokładny opis anteny na podlinkowanej stronie.
Poczytaj trochę na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeciwwaga_anteny
Całkiem niezły opis.
29-11-2023 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #7
RE: Antenna na KF
(29-11-2023 11:00)SP9OYN napisał(a):  Masz przecież dokładny opis anteny na podlinkowanej stronie.

O to dokładnie chodzi, że nie jest dokładny. Wg mnie ma znaczenie jak ten "ground" jest zrobiony. Jeśli uważasz inaczej przedstaw własną wizję jak to sobie wyobrażasz.

Praktykujący teoretyk
29-11-2023 11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7VMZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 17-07-2019
Post: #8
RE: Antenna na KF
Zaczynając od źródła i guglowego tłumacza:
На рис 3.5.6 гамма-согласование симметричного вибратора (оплетка коаксиала подклучать к между диполя, примеры заходный в файле …ANT/Match/Gamma.maa ). А на рис. 3.5.7 pokazuje taką koordynację dla GP. Dolna część wibratora i owijka w tym przypadku są połączone albo z podłożem (jeśli GP stoi na ziemi), albo z systemem przeciwwag (jeśli GP jest podniesiony). Kondensator strojenia jest we wszystkich przypadkach dołączony szeregowo do rurki bocznikowej. Dzięki temu możesz dostosować nie tylko wibrator, ale także dowolną inną antenę. Na przykład w pliku …ANT/Match/Delta-Gamma.maa pokazane jest dopasowanie anteny pętlowej.

Do oceny jakościowej warto wiedzieć, że Ra rośnie wraz z wydłużaniem się rurki bocznikowej oraz ze wzrostem jej odległości od wibratora głównego i w niewielkim stopniu zależy od jej średnicy. Dokładne obliczenia zgodności gamma najwygodniej jest przeprowadzić w trybie automatycznej optymalizacji MMANA. Методика следующая.


- W MMANA zaprojektowano niezbędną antenę. На етом естапов – без гамма-согласования – źródło или в центре (для диполя), или бесплатно (для GP).

Czyli, że antena istnieje chyba tylko w wirtualnym świecie?
29-11-2023 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #9
RE: Antenna na KF
Jeśli dobrze patrzę i myślę, to jest to bocznikowe dopasowanie do wibratora długości 1/4 lambda. W antenach Yagi i dopasowaniu gamma zwykle jest półfalowy wibrator, zasilony pomiędzy środkiem geometrycznym a gamma-dopasowaczem. W przypadku tych anten pionowych za drugą część wibratora robi ziemia/system radiali. Ponieważ płyną tam duże prądy, można wywnioskować że (ziemia/radiale) musi być dość dobrej jakości. Na którymś (otworzyłem chyba projekt na 40m) jako symulacja strat do ziemi był tam wrzucony rezystor 5 omowy. Ale to czyste gdybanie.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2023 15:37 przez SQ5KVS.)
29-11-2023 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #10
RE: Antenna na KF
(28-11-2023 11:27)SQ4CTM napisał(a):  Witam, może ktoś z Kolegów posiada taką antenę ??? interesuje mnie sprawność tej anteny.
Miałem ten typ anteny (GP zasilany bocznikowo) wiele lat temu mieszkając w bloku. Była to antena typu GP o długości ok 4,8m z przeciwwagami ok 5m leżącymi na powierzchni dachu. Dach był pokryty papą, więc nie było naturalnego "ground" lub inaczej uziemienia. Zasilanie bocznikowe jak na rysunku lecz z dwoma kondensatorami (szeregowy i równoległy).
Zgodnie z wymiarami antena była przeznaczona na pasmo 20. Nie robiłem prób czy strojąc kondensatorami "zestroi" się na inne pasma. W paśmie 20m pracowała bardzo dobrze.
Ze względu na prostopadłe ułożenie przeciwwag do radiatora występuje w tej antenie niska impedancja wejściowa (przy zasilaniu od dołu promiennika) i dla tego jest zasilanie bocznikowe by zrobić dopasowanie do kabla zasilającego z minimalizacją strat. Przeciwwagi łączy się w tej antenie z dołem promiennika.
Jako promiennik ćwierćfalowy na pasmo 20m możemy przewidzieć ch-ke promieniowania anteny, ale na innych pasmach nie wiadomo jak ona będzie wyglądać.
To, że w jakiś sposób (zmieniając pojemności w tej antenie) osiągniemy niski SWR na innych "nie rezonansowych" pasmach to nie znaczy, że na innych pasmach antena będzie pracowała z dużą "sprawnością". SWR nie jest wykładnią sprawności promieniowania anteny - a dokładniej chyba myślimy o efektywności a nie o sprawności.

Jest ciekawa publikacja w temacie GP: "All about Vertical Antennas" W6SAI & W2LX

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2023 16:41 przez SP9LVZ.)
29-11-2023 16:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości