Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz

Dołączył: 25-09-2015
Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz
Witam Kolegów,
czy ktoś ma doświadczenia w tytułowej dziedzinie ?
Zgrzewarki w.cz. do dielektryków. Zgrzewają gumę, folię, inne dielektryki termoplastyczne. Suszarki w.cz. suszą drewno, papier. tworzywa pochodne.
Serce tych urządzeń jest bliskie naszym zainteresowaniom, to lampowy generator mocy w.cz. Budowany na triodzie nadawczej ceramiczno-metalowej, np. coś takiego:

Na jednym ze schematów znalezionych w sieci np. nie rozumiem sensu istnienia obwodu rezonansowego równoległego L3 C3 włączonego szeregowo do obciążenia DRYING APLICATOR. Jeśli to obwód nastrojony na częstotliwość roboczą, to powinien ją odcinać...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2023 12:28 przez SP3SLU.)
09-03-2023 12:28
SP2SGA Offline
Adam

Dołączył: 10-02-2014
RE: Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz
Na podobnej zasadzie działa diatermia krótkofalowa.
Nie wiem czy jeszcze się to stosuje. Czasem szpitale mają zalegający stary sprzęt w piwnicach. Dawno temu wygrzewali tak moje kolano Smile
Jako okładziny były 2 zewnętrzne płaskie elektrody

Adam
SP2SGA
09-03-2023 13:22
SP3SUZ Offline

Dołączył: 30-09-2013
RE: Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz
Jurek! Ten obwód to jest obwód ustalający częstotliwość pracy układu. Jest tak zbudowany ze w zasadzie generator samowzbudny ( jakim jest ta suszarka) pracuje "od - do" zadanych częstotliwości z dokładnością "do pół łokcia" czyli że nie ma tak jak u nas generatora kwarcowego a potem drivera . Jest cewka, jest kondensator plus układ generatora. Rozrysuj to sobie na kartce i zobaczysz co i jak. Prosty układ jak szkolny nadajnik zabawka dla "młodych piratów" jakimi sami kiedyś byliśmy tylko lampa "ciut ciut "większa, stad twoje zaskoczenie.
09-03-2023 20:09
SP9FYS Offline

Dołączył: 12-12-2009
Dzwonili ale nie w tym kościele Big Grin
Za wzbudzenie drgań odpowiada L4,C4 - w obwodzie siatkowym. Obwód anodowy (L3,C3) jedynie stabilizuje i podtrzymuje dodatnie sprzężenie zwrotne niezbędne do wytworzenia drgań. Jednocześnie dopasowuje wysookomowe obciążenie w sposób identyczny jak obwód Fuchsa (dość powszechnie używany do dopasowania anten Long Wire)
Jako stary lampowiec powinienes znać generator w układzie Kuhn-Hutha - to jest właśnie taki generator.
Nb. prawie kazdy kto robił PA lampowe miał mniej lub bardziej uświadomiony kontakt z tym generatorem kiedy wzbudzał mu się wzmacniacz. Jest to zasadniczy powód dla którego nie buduje się wzmacniaczy na triodach z uziemioną katodą.
R.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2023 23:30 przez SP9FYS.)
09-03-2023 23:26
SP3SUZ Offline

Dołączył: 30-09-2013
RE: Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz
@ SP9FYS O tym samym mówimy. Po prostu jakby rozrysował to zobaczył by to co napisałeś. A co do starego poszpitalnego sprzętu... koledzy! dużo lepszym do przeróbki na nadajnik dużej mocy jest urządzenie o nazwie LANCETRON. To takie źródło w.cz. do przyżegania odciętej tkanki aby nie krwawiła. Podłącza się do tego niekiedy skalpel podczas operacji. Tam jest generator kwarcowy plus driver czyli w zasadzie kompletny nadajnik na dwóch QB3/300 lub jednej T 04/11. Daje to około 800Wat do kilowata na zakresie 27 MHz ( 27,140 lub coś koło tego). Fajne to było koło mnie ale nie miałem wtedy środków an kupno... szkoda.
11-03-2023 16:22
SP3SLU Offline

Dołączył: 25-09-2015
RE: Grzanie przemysłowe dielektryków w.cz. 27MHz
Dzięki za zainteresowanie tematem, głosy w dyskusji. Niebawem mam podejść tytułem próby, badawczo do linii takich zgrzewarek. Wszystkie są jednakowe, lecz równie jednakowe detale zgrzewają inaczej. Jedna słabiej, inna mocniej, inna ma jakieś wyładowania do masy od szyny głównej w.cz.
Zakładam, że zasilacze pracują poprawnie Ua=6kV. Lampy są bezpośrednio żarzone, więc raczej pracują do końca, póki mają próżnię i elektrody w całości.
Podejrzewam, że problemy mogą być z dopasowaniem generatora do obciążenia, lub większym QSY generatora. Użytkownik sam wytwarza i zmienia elektrody (kształtki) miedziane. Z detalem zgrzewanym (dielektryk) tworzy to kondensator końcowy. jest tu sporo możliwości rozstrojenia układu. Kondensatory mocy mają formę płyt aluminiowych formatu ok. B5 z izolacją powietrzną, na rozpórkach z teflonu. Jest możliwość regulacji. Zamierzam początkowo porównać prace kilku maszyn na analizatorze widma (HP-85xx) stosując jakieś słabe, lecz jednakowe (powtarzalne) sprzężenie, może rezystor 50 Ohm na końcu przewodu pomiarowego... z "antenką" kilka cm Cu ?
16-03-2023 14:49