Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kenwood KT-780 jako część radiowa i problem dekodowania ramek przez okoliczne Digi
YOOSHKY Offline
SP9INZ

Liczba postów: 1
Dołączył: 01-06-2022
Post: #1
Kenwood KT-780 jako część radiowa i problem dekodowania ramek przez okoliczne Digi
Drodzy Koledzy,
wykonałem interfejs podobny do http://hamspirit.pl/SQ9MDD/?attachment_id=695 który pracuje z kartą dźwiękową w RPi 3B+ i zainstalowanym DireWolf (Digi, iGate, TNC...). Wykonałem również interfejs VOX który jest niezbędny do połączenia smartfonu (na którym pracuje APRS Droid) z dowolnym radiem. Układ VOX działa dobrze, pozwala regulować czas "naciśnięcia" i "puszczenia" PTT. APRS Droid współpracuje również z RPi i DireWolf przez BT. Wszystko działa bardzo dobrze z chińskim UV82... Rewelacyjnie dekodują się ramki APRS, okoliczne Digi/iGate również nie maja problemów z dekodowaniem pakietów z DireWolf. Bao spisuje się super (jak na ręczne radio).
Problem zaczyna się, gdy po stronie radiowej włączam radiotelefon profesjonalny Kenwood KT-780. Odbiornik działa fantastycznie nawet podczas jazdy. DireWolf nawet APRS Droid (używam w aucie) dekodują sporą liczbę ramek. Sytuacja niestety się zmienia przy nadawaniu. Ramki z KT-780 nie są dekodowane przez wszystkie Digi/iGate. Niektóre Digi dekodują większość ramek (~80% tego co z chińczyka) a niektóre wcale. Co ciekawe, DireWolf dekoduje 100% ramek, radzi sobie doskonale z tym co "produkuje" KT-780. A PLXDigi oddalony o 3 km (nie wiem jaka część radiowa) dekoduje może z 10% ramek z Kenwooda i 100% z Bao.
Kompresory, kompandery czy inne cuda, powyłączane, wąski FM.

Nie potrafię sobie poradzić z tym problemem, dlatego zwracam się do Szanownych Kolegów z prośbą o pomoc w jego rozwiązaniu. W obu interfejsach siedzą trafka separujące 1:1 o impedancji ~600 om, w radiu wykorzystałem tor audio mikrofonowy.

Poniżej ramki odebrane via RF przez oba radia:

Preambuła generowana przez DireWolf:
İmage

Część z danymi generowane przez DireWolf:
İmage

Preambuła generowana przez APRSDroid:
İmage

Część z danymi generowana przez APRSDroid:
İmage

Przenoszenie częstotliwości przez tory audio i RF:
İmage
İmage

Widmo Kenwood:
İmage

Widmo UV82:
İmage

Próbki audio:

-> DireWolf via UV82
-> DireWolf via KT-780
-> APRS Droid via UV82
-> APRS Droid via KT-780

Cały interfejs, separacji i okablowanie to samo, zmieniała się jedynie część radiowa.
Działa tak samo z interfejsem jednym i drugim. Brak róznic.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2022 21:29 przez YOOSHKY.)
07-06-2022 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości