Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Ostatnio zainteresowała mnie tematyka łączności robionych za pośrednictwem światła widzialnego, tudzież podczerwieni. Z tego co widzę za granicą tego typu eksperymenty były robione od dawna i nie mówię tutaj o eksperymentach Bella. Smile Trochę można poczytać TUTAJ
Po raz pierwszy z tematem spotkałem się dawno temu, w książce "Proste układy elektroniczne" (ten sam projekt był też opublikowany w "Młodym Techniku"). Słyszałem też o jakimś projekcie opisanym w "nowoczesnych Zabawkach" Wojciechowskiego, ale nigdy nie miałem okazji się mu przyjrzeć.
W którymś z tegorocznych numerów "Świata Radio" opisano ponoć TRX laserowy.

TUTAJ możemy zobaczyć prezentację łączności laserowej. TUTAJ transceiver do łączności za pomocą światła z czasów drugiej wojny światowej.

Jeśli ktoś z was ma doświadczenia z tego typu łącznościami i/lub dysponuje projektami transceiverów byłabym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Smile
21-05-2010 15:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NBG Offline
Darek
*

Liczba postów: 19
Dołączył: 01-02-2009
Post: #2
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Cześć,

Zaprojektowałem i wykonałem układ TRX na 440THz na potrzeby Festiwalu Nauki "Jak to działa?", który odbył się na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w 2007r. Artykuł o nim zamieszczony został w numerze Świata Radio 04.2010.

Układ składa się z tanich elementów, a sama transmisja opiera się na modulacji światła i podmodulacji częstotliwości w takt sygnału audio z mikrofonu. Wykorzystane zostały tanie "bazarkowe" wskaźniki laserowe.

Główny problem tego typu transmisjii jest to, że wiązka światła laserowego jest bardzo mało rozbieżna - praktycznie cała moc skupia się w jednym punkcie i trudno jest trafić w fotodiodę. Mój eksperymentalny układ nie ma zaimplementowanych żadnych dodatkowych elementów optycznych (zwierciadeł parabolicznych, soczewek skupiających) i praktycznie pozwala na dwukierunkową transmisję głosu w wolnej przestrzeni na parę metrów.

Schemat nadajnika:
İmage

.pdf  sender.pdf (Rozmiar: 7.17 KB / Pobrań: 936)

Schemat odbiornika:
İmage

.pdf  receiver.pdf (Rozmiar: 6.83 KB / Pobrań: 902)

Jeśli chciałbyś zobaczyć w działaniu układy, to możemy jakoś się umówić - np. na spotkaniu grupy SP-HM.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2010 13:00 przez SQ5NBG.)
22-05-2010 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Dziękuje za informacje na temat twojej konstrukcji. Mogę zapytać na jakim maksymalnym dystansie udało Ci się przeprowadzić łączność. Faktycznie jest to tylko kilka metrów (przynajmniej bez optyki)?
Pytam ponieważ temat interesuje mnie od dawna. Jako dzieciak zobaczyłem kiedyś materiały na temat "Fototelefonu" w "Prostych układach elektronicznych". Niestety wtedy nie byłem w stanie sprawdzić jego działania w praktyce - nie miałem telefonicznej wkładki węglowej oraz elementów potrzebnych do złożenia części optycznej - głównie soczewek, bo reflektory AFAIR były "pożyczone" z prostych latarek. Zawsze byłem ciekaw jak to w praktyce działało. Wink

Teraz szukam ciekawych konstrukcji tego typu.
Znalazłem jeszcze m.in. coś takiego. Skoro zastosowanie lasera sprawia takie problemy to może jakaś dioda o większej mocy albo inne źródło światła sprawdziłoby się lepiej przy większym dystansie?
22-05-2010 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NBG Offline
Darek
*

Liczba postów: 19
Dołączył: 01-02-2009
Post: #4
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Nie robiłem pomiarów odległości, gdyż nie miałem porządnego mocowania nadajników i odbiorników. Układy umiesciłem w ekranujących puszkach bez specjalnego mocowania, a delikatne ruszenie kabelkiem od mikrofonu czy słuchawek już wpływało na cały tor optyczny. Mniej więcej moje łączności wychodziły na ok. 3m, ale jak widać po rekordach bicia odległości można znacznie więcej uzyskać Smile

Może zainteresuje Cię projekt:
RONJA

wykorzystywane w nim są diody LED.
22-05-2010 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #5
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Projekt RONJA oczywiście znam. Widziałem też gdzieś projekt łącza laserowego pod rs232. Mi jednak obecnie nie chodzi o łączności cyfrowe ale zwykłą komunikację głosową za pomocą światła. Tak więc chętnie zapoznałbym się z wszelkimi projektami dotyczącymi zarówno strony elektronicznej jak i optycznej. Smile
Może dałoby się zastosować jakieś statywy fotograficzne do pewniejszego zamocowania transceiverów?
22-05-2010 14:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP1QY Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 31
Dołączył: 14-01-2010
Post: #6
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Witam,
warto opatrzeć na stronę http://www.mikrofale.net a można tam znaleźć sprawozdanie sp8rhp z jego prób w 2004 - łączności na ponad 5 km!
Jest tam również kilka interesujących linków.

Poadrawiam
Artur, sp1qy
22-05-2010 17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #7
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Witam

Coś takiego popełniłem co najmniej 10 lat temu na laserze i nawet było opisane w ŚR. Pełny trx w torze nadajnika 4046 w odbiorniku mc3361 -ten od fm. Ogólnie najlepsza strona to: http://modulatedlight.org/optical_comms/...ndex.html. Chcę się tym pobawić łącznie z atv laserem no nowo. Tym razem jednak wykonam odbiornik z wieloma fotodiodami (mam też moduł fotopowielacza), no i zastosuje bardzo dobry filtr optyczny na siatce dyfrakcyjnej (można zrobić z płyty dvd ;-)).
22-05-2010 19:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #8
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Hmm... Mógłbyś podzielić się swoim projektem, tudzież odesłać do odpowiedniego numeru ŚR? Smile Jakiego lasera użyłeś? Najprostszego (z "pointera") czy czegoś bardziej zaawansowanego?
22-05-2010 21:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #9
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Laser typu pointer. Artykuł mogę podesłać pierwszą stronę, niestety tak skanowałem że ściełem numery rocznika i miesiąca gazety (nie jestem w stanie dojść który numer). Ale czasy ewidentnie akademickie. Więcej nie mogę wysłać bo to własność AVT.
22-05-2010 21:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #10
RE: Inne podejście - światło, podczerwień, lasery
Pierwsza strona wystarczy. Gdybym jeszcze wiedział mniej-więcej w których rocznikach szukać, to rozejrzałbym się w bibliotece. Wink
22-05-2010 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości