Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #1
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Przeglądając forum trafiłem na schemat tego odbiornika jednak wątek jemu poświęcony urywa się i generalnie brak informacji czy układ działa. Dlatego postanowiłem, że podejmę się próby zbudowania tego odbiornika i sprawdzenia jego pracy. Tak się składa, że jestem posiadaczem publikacji "Konstrukcje krótkofalarskie dla poczatkujących" wiec opis mam pod ręką.

1. Wzmacniacz m.cz.

Wzmacniacz m.cz już jest. Wartości oryginalne jak na schemacie z dwoma różnicami: potencjometr R7 ma wartość 50k (zamiast 4,7k) i dławik Dł ma bliżej nieokreśloną wartość zamiast 100mH. Całość zbudowałem na jednym kawałku laminatu począwszy od dławika Dł na wejściu. Sam wzmacniacz działa mimo, że w niektórych sytuacjach wzbudza się. Podejrzewam, że będzie to kwestia dobrania odpowiednio elementów.


2. Generator VFO

Generator też jest już zbudowany, działający. Nie zajmowałem się jeszcze jego zestrojeniem na odpowiednie pasmo (pasma). Jedno jest pewne, że z wartościami jak na schemacie sam generator pracuje od pierwszego włączenia. (więcej w wątku tutaj)


Jestem ciekaw czy ktoś z Was popełnił ten odbiornik?


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

.pdf  Prosty_Pieciopasmowy_Odbiornik_KF.pdf (Rozmiar: 386.38 KB / Pobrań: 1139)
08-12-2020 23:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #2
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Miej tylko na uwadze to, że w konstrukcjach Andrzeja Janeczka bywały błędy skutecznie uniemożliwiające pracę danej konstrukcji - mam nadzieję, że w tej akurat ich nie ma. Był kiedyś na którymś z forum na ten temat wątek.
10-12-2020 13:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #3
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Zbudowałem ten odbiornik, jak tylko ukazała się wspomniana książka, co prawda w wersji jednopasmowej, nie mniej jednak ruszył bez problemu, a dzieciak dla którego był przeznaczony aż skakał z radości. To był 11-latek w moim klubie.
Tak więc spokojnie, tutaj błędów nie ma.
................
Rysio!
10-12-2020 16:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #4
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Andrzej zawsze mawiał że to nie do końca prawda. Natomiast w AVT znany jest problem że Andrzej Janeczek projektuje i raczej uruchamia a potem ktoś dla AVT robi rysunek PCB który cały układ i jego dzialanie psuje. Czasem też używane są komponenty które albo są psute przez chińczyków albo podatne na "humory". Tak było np. z układem NE592 w avt Jędrek który wzbudzał się na płytce ale na pająka na miedzianym laminacie już nie.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-12-2020 17:31 przez SQ5KVS.)
10-12-2020 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #5
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Kiedyś przy jakiejś okazji napisałem jak robić płytki w konstrukcjach radiowych. Artykuł się ukazał, ale nikt wniosków z tego nie wyciągnął i płytki są nadal robione tak samo, pewnie z powodów podanych powyżej.
10-12-2020 17:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #6
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Cytat:Miej tylko na uwadze to, że w konstrukcjach Andrzeja Janeczka bywały błędy skutecznie uniemożliwiające pracę danej konstrukcji - mam nadzieję, że w tej akurat ich nie ma. Był kiedyś na którymś z forum na ten temat wątek.

Tomek, też mam taką nadzieję Smile

Cytat:Zbudowałem ten odbiornik, jak tylko ukazała się wspomniana książka, co prawda w wersji jednopasmowej, nie mniej jednak ruszył bez problemu, a dzieciak dla którego był przeznaczony aż skakał z radości. To był 11-latek w moim klubie.
Tak więc spokojnie, tutaj błędów nie ma.

Rysio to napawa nadzieją, że i mnie się uda, a jak będą problemy to liczę na Was

Cytat:Andrzej zawsze mawiał że to nie do końca prawda...

Karol, czyli jednak problem z jego konstrukcjami może tak naprawdę wynikać z zupełnie innych przyczyn.

Cytat:Kiedyś przy jakiejś okazji napisałem jak robić płytki w konstrukcjach radiowych. Artykuł się ukazał, ale nikt wniosków z tego nie wyciągnął i płytki są nadal robione tak samo, pewnie z powodów podanych powyżej.

Henryk czy gdzieś jest dostępny artykuł Twojego autorstwa?



Dorzuciłem kilka zdjęć z płytką na której umieściłem mieszacz dwudiodowy, transformator oraz wzmacniacz w.cz.
Zostały do wykonania jeszcze filtry pasmowe, a raczej jeden filtr, ponieważ zacznę z jednym pasmem tak jak zrobił to Rysio. Mam nadzieję, że dzisiaj "wrzucę" wzmacniacz na oscyloskop i sprawdzę czy działa. Martwię się jedynie o transformator z racji tego, że wrzuciłem tam pierwszy lepszy rdzeń. Czy podoła zadaniu to się okaże - jak eksperymentować to eksperymentować Smile


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
10-12-2020 19:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #7
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
O płytkach we wzmacniaczach mocy pisałem nawet tu na tym forum. Wystarczy poszukać:

http://sp-hm.pl/thread-672-post-6178.html#pid6178

tu o pająku: http://sp-hm.pl/thread-672-post-6256.html#pid6256

tu o prowadzeniu masy: http://sp-hm.pl/thread-672-post-6342.html#pid6342

tu bardziej szczegółowa instrukcja rozmieszczania elementów i ścieżek na płytce wzmacniacza mocy: http://sp-hm.pl/thread-672-post-6493.html#pid6493

W ŚR pisałem przy okazji ARW do Antka oraz zwiększenia mocy do 15W.
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=54
http://www.avt.pl/pobierz.php?id=3981

Dzięki odpowiedniemu prowadzeniu ścieżek masy i prawidłowemu blokowaniu można w Bartku, Antku, Antosiu uzyskać ponad 30W mocy.


Niestety AVT nie skorzystało z tej wiedzy, szkoda.


Mój Antoś Pancernik przy zasilaniu 13,8V daje 35W mocy, a przy równo 12V jeszcze 20W.
Na tym radiu można mnie spotkać w środy około godz. 10-11, gdy pracuję z lasu. Pasmo 80m
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-12-2020 10:46 przez SP2JQR.)
11-12-2020 10:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #8
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Henryku ogromne DZIĘKUJĘ za podane linki. Będę miał co czytać. Fakt, że jestem na etapie pierwszego odbiornika takiej konstrukcji i podane przez Ciebie informacje, z którymi się zapoznam, mam nadzieję spowoduje, że uda mi się uruchomić odbiornik i przy okazji zastosować "dobre praktyki".
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-12-2020 21:29 przez SP9VQ.)
11-12-2020 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #9
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Coś mi nie pasował wzmacniacz m.cz. Podłaczylem generator około 1kHz na wejście wzmacniacza (Dławik), sygnał wyjściowy podałem na oscyloskop i taki o to wynik mam:

İmage

Górny przebieg: sygnał wejściowy
Dolny przebieg: sygnał wyjściowy

Pytanie mam teraz od czego zacząć by wzmacniacz m.cz. pracował prawidłowo? Na chwilę obecna wartości elementów sa jak na schemacie z postu #1
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2020 21:43 przez SP9VQ.)
17-12-2020 21:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 30-09-2009
Post: #10
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Nie napisałeś jakim poziomem napięcia sterujesz ten wzmacniacz. Wygląda na przesterowany.
Na oscyloskopie ile masz w tej chwili V/działkę?
17-12-2020 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości