Analizator NA01

RE: Analizator NA01
Drruk jednostronny zmniejsza wyraźnie dynamikę. W szczególności wartość MIN powinna być znacznie mniejsza (poniżej 100, przeciętnie ok. 70). Brakuje ok. 25dB. Zrób kalibrację np. w zakresie 1-2 oraz 29-30MHz i porównaj dynamikę. Jeśli będzie się mocno różnić to winne są przecieki przez promieniowanie, jeśli nie, to problem jest trudniejszy. Warto spróbować pobawić się z ekranowanem detektora choć i wzmacniacza wyjściowego też pewnie nie zaszkodzi nieco zakryć. Można zrobić sztucznie drugą warstwę druku podkładając od spodu płytkę z jednostronną miedzią i łącząc w kilku punktach przy wejściu i wyjściu masę przez dodatkową warstwę. Wystarczy zapewne jak dodatkowa płytka z miedzią obejmie część sygnałową (oba gniazda, detektor i wzmacniacz wyjściowy). Może to być również cienka blaszka przyłożona od drugiej strony i dolutowana do masy w kilku miejscach za pomocą krótkich pionowych zworek przez płytkę.
Zrób również porównanie kalibracji z zasilaniem z akumulatora, może to wina przydźwięków?
Atrapy czekają ;-)
01-10-2013 13:40

RE: Analizator NA01
Dzięki Leszku za pomoc i porady.
Tak, tak, z ekranowaniem to się muszę pobawić.
Zawaliłem strasznie, bo mogłem faktycznie wytrawić płytkę na dwustronnym druku i byłby mniejszy problem. Tak właśnie, planuję zrobić blaszki, a nawet wyciąć wolne pole pomiędzy gniazdkami i tam wtedy zrobić takie boksiki z ekranu.
Mam jednak teraz inne tematy, ale napewno wkrótce się zabiorę ze to urządzonko.
To bardzo fajny projekt, za niewygórowane pieniążki. Duży szacun Leszku.
Oczywiście powiadomię o wynikach.
Z naklejkami to może być problem, bo tu u mnie inne wymiary zupełnie i inny układ klawiszy, który i tak jeszcze mam w planie zmienić.

Paweł SP8LNG
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2013 0:05 przez SP8LNG.)
03-10-2013 0:05

RE: Analizator NA01
Ciekawy jestem czy uda Ci się poprawić dynamikę przez ekranowanie, więc pochwal się oczywiście wynikami. A jeśli chodzi o naklejki to dostaniesz również opisy na przystawki, wiec może jednak warto ... ;-)
03-10-2013 9:15

Witam!
Na pcb od Leszka udało mi się uzyskać 80dB.
Oczywiście dodatkowe ekrany nad detektorem i wzmacniaczem sygnału dds-a

03-10-2013 11:09

İmage Trochę powalczyliśmy.

18-10-2013 15:45

RE: Analizator NA01
Pawle, masz wynik nawet lepszy od przeciętnego, tym bardziej podziel się wiedzą jakim sposobem udało Ci się to uzyskać na jednostronnym druku. W szczególności ciekawi mnie co bardziej pomaga: ekranowanie wejścia czy ekranowanie wyjścia i w jaki sposób zrobiłeś to ekranowanie? :-)
21-10-2013 9:31

Witam.
Dzięki za miłe słowa.
Tak po prawdzie to jakaś amnezja mnie opanowała w czasie tworzenia PCB.
To może wynikało z problemów jakie zawsze mi dostarczało malowanie płytki po stronie masy by nie uległa wytrawieniu.
Teraz już mam wypróbowany sposób, szeroka taśma przylepna i nie ma problemu nawet przy ciepłym roztworze trawiącym.
No ale za błędy się płaci. Jak patrzę na tę płytkę, to wiele bym jeszcze pozmieniał, no ale trzeba było powalczyć.
Ekranowanie takie prowizoryczne nic nie wnosiło.
Wziąłem się na początku za wzmacniacz. Podkleiłem od spodu, potem dodałem boki, efekt bardzo mizerny, poprawiło się o kilka dB. nie przekroczyłem 60db.
Ekran spodni wykonałem z foli miedzianej ściągniętej z starego laminatu na bakelicie, który po podgrzaniu nad palnikiem udało się powoli oderwać.
Potem klej poliestrowy i po powierceniu przelotki z srebrzanki.
Do tego podlutowane boki z "białej" blaszki do której też przylutowałem obrys masy od strony elementów. W foli tej też zalutowane są kołki metalowych gniazd BNC.
Dopiero zaekranowanie detektora diametralnie poprawiło wynik kalibracji.
Nie bawiłem się jeszcze za wzmacniaczem, który pracuje u mnie na luzie (9v 1,5k i 3,3k).

21-10-2013 14:57

Witam!
Wykonałem przystawkę do pomiaru dobroci obwodów rezonansowych i kwarców.
Uzyskałem wynik kalibracji 45dB. Na pierwszy ogień poszły kwarce 9,6MHz.
Z 15 szt wybrałem 2 kpl. po 3 szt.
Później z ciekawości włożyłem do pomiaru 2 kwarce razem. Jeśli były to te wyselekcjonowane to wykres robił się łagodniejszy i spadał dobroć. W przypadku większej różnicy miernik pokazywał 2 rezonansy.
Bardzo sympatyczna zabawa.
A może sposób na dobieranie kwarców do filtru?
Pozdrawiam Marek SQ7HJB

İmage İmage İmage İmage
29-10-2013 20:26

RE: Analizator NA01
Jak widać, uzytkownicy NA01 "odkrywają" coraz to nowe sposoby zastosowania miernika :-)
Faktycznie, przystawka LCQ jest najprostsza do wykonania ale jak widać jej możliwości są przydatne w codziennej praktyce. Umożliwia porównawczy pomiar dobroci ale również częstotliwości rezonansowej zarówno obwodów LC jak i rezonatorów kwarcowaych a z użyciem wzorcowych elementów Cr i Lr pozwala również na pomiar indukcyjności Lx i pojemności Cx.
Ja do tej pory dobierałem kwarce mierząc i zapisując ich częstotliwości. Jak widać, można szybko dobrać rezonatory parami a następnie pary ze sobą bez żadnego notowania i liczenia na zewnątrz ;-)
30-10-2013 19:40

Witam!
Przystawka do pomiaru dobroci świetnie sprawdza się przy dobieraniu kwarców.
A idąc dalej zmontowałem mostek do pomiaru swr.
Rdzeń to mały amidonek BN-43-2402 z jednym uzwojeniem.
Z ciekawości sprawdziłem mostek na NWT-500 do 100MHz.
Resztę widać na załączonych obrazkach. Ostatnia fotka to pomiar delty w/g SP7LA w zakresie 1 do 30MHz
Pozdrawiam Marek SQ7HJB

İmage İmage İmage İmage İmage

.pdf  mostek rozwarty.pdf (Rozmiar: 13.69 KB / Pobrań: 833)