Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 małe moduły audio DSP za darmo !
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 338
Dołączył: 06-05-2011
Post: #1
4 małe moduły audio DSP za darmo !
EDIT:
UWAGA ! Wszystkie terminy przesuwam o tydzień bo za pomocą kolegów, którzy w telegrafii są biegli poprawiam filtry do tejże emisji - wszystko o tym jest w tym wątku.
Więc na chętnych czekam jeszcze do 26 lutego 2020r.


Witam !

Mam do oddania (nie sprzedania !) 4 moduły DSP-mini w zamian za podzielenie się Waszymi wrażeniami związanymi z używaniem tych modułów.
Wartość rynkowa modułów podobnych do tego to na pewno grubo ponad 500zł. Jest taka firma, która produkuje takie klocki i ceny ich produktów się zaczynają od takich kwot, a możliwości w porównaniu z moim modułem ... nie mają filtrów LPF i BPF i Auto Notcha !
... a jeszcze prąd pobierany jest tam większy, co ważne dla pracujących z terenu.
Więc ... Wy dostajecie ciekawy i obiecujący moduł, ja dostaję informację o tym jak mogę go ulepszyć.
Mówiąc wprost : chciałbym aby 4 osoby z tego grona zostały testerami mojego modułu.

Które osoby dostaną te moduły ? Ja wybiorę z pośród chętnych, według znanych tylko mi kryteriów.

O jakim module jest mowa ? ... Jest to niedawno zaprojektowany przeze mnie modulik tworzony z myślą o podniesieniu komfortu odbioru podczas korzystania z radia, szczególnie przenośnego/małego, bo ... jest to mały moduł, o wymiarach 35 x 27 mm. Pobiera zaledwie niecałe 30mA !
Ale można oczywiście zamontować go wszędzie gdzie zechcesz.
Napicie zasilania nie powinno mieć tętnień szczególnie powyżej kilku kHz bo stabilizator ich nie wytnie.
Moduł obsługuje się jednym przyciskiem, którego nie ma w zestawie i trzeba sobie go przyłączyć kabelkami - może być dowolny.
Moduł najprościej można wykorzystać w taki sposób:
- do wejścia modułu podłączamy sygnał z wyjścia słuchawkowego radia/komputera/innego źródła dźwięku
- do wyjścia modułu podłączamy słuchawki lub głośnik ze wzmocnieniem - taki komputerowy na przykład

Moduł posiada takie cechy:
- powinien działać od -20 stopni Celciusza
- napięcie zasilania może byc z przedziału od 4V do 16V
- czułość wejścia ustala sobie sam po uruchomieniu. Po wykryciu przesterowania automatycznie obniża czułość. przy największej czułości zakres napięcia wejściowego nie może przekroczyć 200mV p-p, jesli ją przekroczy słychać "pip" co sygnalizuje zmniejszenie czułości. Są 4 stopnie czułości. Na najmniejszej czułości zakres napięcia wejściowego może wynosić 1,5V p-p, jesli wartość napięcia zostanie przekroczona będzie słychać Wink - ważne żeby nie przekroczyć wartości 3Vp-p bo może być po module ( chociaz ja przekraczałem - do ok. 5V p-p i działa dalej )
- posiada automatyczną (wyłaczaną) regulację poziomu sygnału wyjściowego, max napięcie z wyjścia to 3,3V p-p, obciażenie wyjścia powinno wynosić minimalnie 4kOm, ale gdy podłaczycie bezpośrednio słuchawki też będzie działać i nie uszkodzi się.
Taką wartość zaleca producent, ze wzgledu na wpływ przetwornika DAC na przetwornik ADC - ja to lekceważę i własnie pisząc to słucham na słuchawkach, więc jak obciążycie wyjście modułu zwarciem to nie uszkodzicie go !
- najciekawszą i najbardziej pożądaną funkcją modułu (przynajmniej ja tak sądzę) jest redukcja szumu. I tu podkreślam słowo "szumu". Moduł nie usuwa zakłóceń lecz szum tła. Czym bardziej równomierny/jednostajny jest poziom szumu tym lepiej moduł sobie z nim radzi. Skuteczny zarówno przy telegrafii jak i fonii.
- posiada automatyczny Notch Filter (wyłączany)
- posiada skromny lecz skuteczny zestaw filtrów w tym 2 do telegrafii, f środkowa około 700Hz, mogę zmienić na inną jak będę wysyłał
- niestety układ nie ma jeszcze pamięci nastaw więc po wyłączeniu zapomina co miał ustawione. Jednak jeśli np. jeździsz na wyprawy parkowe i włączasz radio 2 razy dziennie to nie powinno być problemu. Jeśli zaś będzie w domu to można zawsze pomyśleć o stałym zasilaniu. Poza tym przed wysyłką ustalimy jakie maja byc domyślne nastawy po właczeniu zasilania !
- każde przyciśnięcie guziczka potwierdzane jest odpowiednim sygnałem dźwiękowym w głośniku/słuchawkach, nie ma żadnej diody, itp.. można się szybko nauczyć tych dźwięków i wiedzieć jaki parametr zmienia sie obecnie.

Filozofia obsługi jednym przyciskiem przedstawiona jest na obrazku.
Wygląd modułu na zdjęciach
İmage İmage İmage İmage

Wymagania dla chętnych / co powinno zawierać zgłoszenie chęci udziału w tej akcji:

0. Musisz dobrowolnie się zgodzic na poniżesze warunki, wysłanie do mnie zgłoszenia będę traktował jako Twoją zgodę na nie.

1. Trzeba być licencjonowanym "kurtko-falofcem"

2. Napisz mi swój wiek, czy uczysz się jeszcze, czy pracujesz i w jakim zawodzie, od kiedy masz licencję

3. Jeśli masz radia/radio fabryczne napisz jakie, jeśli samoróbki to opisz mi je ale nie za długo Smile

4. Jeśli masz mierniki, oscyloskopy, itp... Opisz mi skrótowo jakie masz sprzęty pomiarowe w warsztacie.

5. Czy jesteś telegrafistą? Z jakiej emisji korzystasz najczęściej robiąc łączności? (fonia, CW, cyfrowe)

6. Jeśli odczuwasz brak jakiejś funkcji gdy słuchasz swojego odbiornika to napisz mi o tym coś - chodzi mi o wrażenia słuchowe czyli coś co mógłby poprawić moduł audio DSP.

7. wykonaj zdjęcie swojego "kącika" ze sprzętami radiowymi ... od razu podkreślam, że :
- nie musisz sprzątać kubków po kawie i innych rzeczy gdyż nikt poza mną (i moją rodzina, która wejdzie akurat do pokoju z komputerem) nie zobaczy tych zdjęć, ...jeśli radio masz np. na strychu i leży na skrzynce po kartoflach Wink lub jest w samochodzie to nie przenoś tego wszystkiego specjalnie dla zrobienia zdjęcia, na stół z obrusem żeby wyszło ładniej - nie o to tu chodzi i nie marnuj swojego czasu, zrób po prostu to zdjęcie i przejdź do następnego punktu.

8. Napisz jak zamierzasz wykorzystać moduł, czy będzie w środku radia, czy w głośniku, czy w obudowie jako oddzielny moduł, czy może w jakiś inny oryginalny sposób. To bardzo ważne ! Więc musisz z góry podjąć decyzję i trzymac się tego do końca ! Żeby się zabezpieczyć możesz napisać cos na wzór poniższego:
"Chcę to zamontować w ICOMie 7800 ;-) ale jak się nie uda to wsadzę to do hołm-mejda SP5WW"

Takie zgłoszenie to robota na pół godzinki !

Po co mi te informacje ?
- Na ich podstawie wybiorę 4 osoby, którym wyślę po 1 szt. modułu DSP-mini.... ale najpierw ...
"Wybrańcy" dostaną ode mnie dane z numerem konta na które prześlą 200zł.
- Pewnie powiecie : "Ale zaraz, miało być bez wydawania pieniędzy !" ...
I tak sie stanie, te pieniądze to takie zabezpieczenie żebym był pewny, że dacie mi to czego od was oczekuję, pieniądze wam odeślę na konto gdy spełnicie poniższy warunek:

- Należy po jakimś czasie, powiedzmy po mniej-więcej 2 tygodniach używania modułu zrobić recenzję/sprawozdanie/raport/opinie ... jak zwał, tak zwał ... o przydatności, jakości, skutku, zaletach, wadach, waszych pomysłach, propozycjach, itp. itd. dotyczących tegoż modułu. Postać dowolna : film, plik dźwiękowy, dokument tekstowy, post w internecie na sp-hm ... i co tam jeszcze wymyślicie.
Ważne jest żeby krytyka była konstruktywna. Ma być szczerze, rzetelnie i dokładnie, tak żebym mógł wyciągnąć wnioski co poprawić w następnej wersji tego modułu.
Przykład krytyki która mi się może przydać :
- "brakuje potencjometru regulującego poziom sygnału wyjściowego" ( wiem to i niestety musicie ogarnąć to sami w razie potrzeby )
.... albo coś takiego:
- "udało mi sie zamontować ten moduł w małym FT-817, ale musiałem zrobić "to i tamto" żeby wsystko razem działało poprawnie, więc na przyszłość przydało by sie żebyś zrobił "ten teges" na płytce od razu, a wtedy w takim radiu montowało by się moduł bezproblemowo."
Musze mieć dowód że układ pracuje i muszę wiedzieć jak pracuje, czyli najsensowniej jest zrobić film lub chociaż plik dźwiękowy demonstrujący działanie modułu w waszym radiu. Jesli ktoś ma konto na youtube to może to tam wrzucić i po problemie, fajnie też jeśli się zgodzisz abym mógł wykorzystać potem taki film - choć nie jest to koniecznie. Jeśli nie masz możliwości nagrania filmu, trudno, zadowolę sie zdjęciami z montażu i plikiem dźwiękowym przesłanym na mój e-mail + krótki tekst z uwagami.

Dopóki nie spełnisz tego warunku - je nie oddaję kasiory ! ale tak sobie myślę, że i tak w obu przypadkach będziesz na wygranej pozycji, bo będziesz miał konkretny moduł, który wart jest dużo więcej niż 250zł - i nie chwalę go tylko dla tego, że to moje wypociny, lecz starałem się obiektywnie dokonać porównania z innymi takimi modułami ogólnie dostępnymi.

Kto chce linki do filmów, na których słychać jak moduł radzi sobie z szumami i inne takie, niech tu pod moim postem wpisze tylko swój adres e-mail, a ja mu na ten e-mail odpiszę i wyślę linki z filmami.. (nie musisz się deklarować, że chcesz być testerem)

Terminy (przynajmniej tak planuję - zobaczymy jak wyjdzie):
1. na zgłoszenia czekam do Niedzieli 19 stycznia. Proszę je koniecznie wysłać na sp4ejt@gmail.com
2. W Poniedziałek podejmę decyzję do kogo wyślę moduły i podam w tym wątku ... chyba, że ktoś ma coś przeciwko.
3. W Poniedziałek/Wtorek, e-mailowo i indywidualnie ustalamy domyślne ustawienia po włączeniu - oczywiście służę radą.
4. W Środę/Czwartek 21-22 stycznia idę po południu na pocztę i wysyłam do was moduły, i przyjmuje, że zamontujecie je najpóźniej do końca stycznia
5. Mniej-więcej w połowie lutego 2020r. chciałbym dostać to co dla mnie przygotujecie. Wiadomo, że jeśli zrobisz to szybciej to całe 200zł przelewam z powrotem na Twoje konto. Jeśli ktoś będzie potrzebował więcej czasu na wyciągnięcie wniosków i przygotowanie materiałów dla mnie - poczekam dłużej.

To tyle ...

Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2020 14:16 przez SP4EJT.)
09-01-2020 18:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MK Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 27
Dołączył: 28-10-2018
Post: #2
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Wygląda ciekawie. Fajnie, że komuś chce się jeszcze coś robić Smile
Jaką dodatkową funkcjonalność oferujesz względem tego modułu?
https://gi1mic.github.io

Jeśli chodzi o komplikacje montażu możesz się wzorować na tym projekcie bo wielu go montuje do swoich FT817 zamiast modułów BHI.
10-01-2020 10:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 338
Dołączył: 06-05-2011
Post: #3
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Marcin, ty urwisie ... a czytałeś mój post cały ? - stawiam na to że nie Wink
... albo zbyt zawile napisałem tamten post. Spróbuję nie tylko Tobie objaśnić temat ale też przy okazji tym, którzy nie wiele mają wspólnego z elektroniką i nie do końca rozumieją czym są bajerki takie jaki NR czy ANF, itp...

Z tego linku, który dałeś, do DSP za 19$, wnioskuję, że można w nim sobie ustawić filtr dolno-przepustowy / górno-przepustowy lub ich połączenie.
Teraz spójrz na pierwszy obrazek z tego dłuuugiego postu na samej górze - ten z białym tłem.
Są na min 4 prostokąty, w których pierwsze wyrazy kończą się dwukropkiem :
- AGC:
- NR:
- Filter:
- ANF:
Specjalnie pogrubiłem te dwa wyrazy. Pogrubiona funkcja reprezentuje filtr który po prostu zawęża pasmo obcinając w ten sposób np. zakłócenia typu "spleter".
Tylko ta funkcja jest zarówno w tym DSP z Twojego linku jak i w moim DSP.
A zatem mój moduł posiada jeszcze 3 funkcje, których nie ma w tym sprzęcie, który przedstawiłeś.
Dwie z nich są baaardzo istotne i przydatne. AGC pominę. Pozwolę sobie wyjaśnić, tym którzy być może jeszcze nie wiedzą ... czym są te funkcje.
Więc .. rozwinięcie skrótu ANF to Automatic Notch Filter - dosłowne tłumaczenie na polski - Automatyczny Filtr Igłowy. Jego zadaniem jest wykrycie częstotliwości na której pojawiła się nośna i wycięcie tylko wąskiego pasma częstotliwości (wąskiego jak igła) wokół tej wykrytej..... czyli gdy słuchacie sobie np. interesującej dyskusji na pasmie 80m i nagle usłyszycie jednostajny pisk, zazwyczaj głośny i irytujący, to ta funkcja sprawi że ten pisk zniknie, i będziecie słyszeli normalnie rozmowę, nawet gdy ten pisk wielokrotnie przewyższa głośnością słyszaną rozmowę.
Należy tu dodać że mój moduł potrafi wycinać nie tylko jedną taką nośną lecz kilka.

Teraz NR, rozwinięcie to "Noise Reduction" - tłumacząc na polski "Redukcja Szumu".
Jak sama nazwa wskazuje usuwa szum, słyszane stacje stają się klarowniejsze. Jeśli głos operatorów, których słuchacie jest wyraźny i rozumiecie każde słowo ale jednak szum jest znaczny ( bo wiadomo że radio szumi ), to jest duża szansa na to że szum można usunąć niemal że całkowicie i wtedy dźwięk jest tak czysty, jakbyście rozmawiali przez telefon a nie radio. Jeśli jednak głos korespondenta jest śladowy - czyli wiemy że ktoś nadaje ale nie rozumiemy ani jednego słowa to najlepszy reduktor szumu tu nie pomoże. Reduktor może pomóc znacznie ale tylko w sytuacjach gdy rozumiemy choć część tego co nadaje nasz korespondent.
Reduktor szumu zawsze trochę zniekształca głos korespondenta - taka jest cena usuwania szumu. Czym lepszy reduktor tym mniej zmienia głos.

(10-01-2020 10:40)SP9MK napisał(a):  ... wielu go montuje do swoich FT817 zamiast modułów BHI.
Konkretnie zamiast którego modelu BHI ?

I jeszcze jedno ... skoro ciekawi Cię mój moduł, to czemu nie poprosiłeś mnie o próbki możliwości w postaci filmu ? Big Grin
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2020 15:34 przez SP4EJT.)
10-01-2020 15:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MK Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 27
Dołączył: 28-10-2018
Post: #4
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Ja lubię czyste brzmienie bez DSP. Jak już muszę stosuje programowe DSP na PC, które daje w zasadzie nieograniczone możliwości włącznie z modelowaniem dźwięku do toru nadawczego. Jak ktoś się choć trochę interesuje to zna kilka aplikacji i całe "wiadro" wtyczek VST.

Firmowe BHI to koszt 507zł w sklepie - musisz dać lepszą cenę lub możliwości. https://www.inradio.pl/sklep/podzespoly-...kbd-detail

Już pomijam dalekowschodnie wynalazki np https://pl.aliexpress.com/item/32809544256.html.

Nie chcę Ci robić nazłość bo nie handluje ani nie montuje takich rzeczy.

Zrób na podstawie swojego modułu zamiennik do UT106 do ICOM'a tak aby pasował plug&play to trochę zarobisz Wink
Dodatkowymi chodliwymi modułami są np DRU3A do Kenwooda itp. Wiedzę masz więc sobie na 100% poradzisz.

Pamiętaj, że typowy krótkofalowiec jak ma grzebać w radiu to mu ręka drży i będzie się bał grzebać. Natomiast taki z zacięciem elektronika Cię wypunktuje lub sam zrobi. Jeśli natomiast zrobisz to na tyle dobrze i na tyle prosto, że wsadzasz i działa bez kombinowania to współczynnik "lenia" jest mocno na twoją korzyść.

Powodzenia Smile
10-01-2020 16:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 338
Dołączył: 06-05-2011
Post: #5
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Dziękuję za rady.
Zanim się ustosunkuję do twojego powyższego postu to mam prośbę abyś odpowiedział mi na pytanie, które Tobie zadałem pod koniec Postu: #3
czy chodzi o to :
https://www.inradio.pl/sklep/podzespoly-...kbd-detail
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2020 17:35 przez SP4EJT.)
10-01-2020 17:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 408
Dołączył: 18-06-2009
Post: #6
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Marcin mam pytanie gdzie można zapoznać się , posłuchać jak pracuje Twój moduł ?

Pozdrawiam

Andrzej
10-01-2020 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 338
Dołączył: 06-05-2011
Post: #7
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Witaj Andrzeju.
Służę przypomnieniem :
(09-01-2020 18:56)SP4EJT napisał(a):  Kto chce linki do filmów, na których słychać jak moduł radzi sobie z szumami i inne takie, niech tu pod moim postem wpisze tylko swój adres e-mail, a ja mu na ten e-mail odpiszę i wyślę linki z filmami.. (nie musisz się deklarować, że chcesz być testerem)
i gorąco zachęcam Wink

..edit... Andrzeju wysyłam Tobie na priv , ale innych proszę o napisanie poprostu adresu e-mail ja go szybko kopiuje i wklejam do gotowca - tak jest mi wygodniej.
.. edit ... niestety nie da sie Tobie wysłać - wyskakuje takie coś :
"Użytkownik SQ1GYQ, do którego chcesz wysłać PW, przekroczył limit prywatnych wiadomości - wiadomość nie może zostać teraz wysłana."
Chyba musisz odczytać albo pokasować trochę wiadomości prywatnych bo moja już nie mieści się w twojej skrzynce.
I między innymi dlatego wolę żebyście podawali poprostu adres e-mail.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2020 23:36 przez SP4EJT.)
10-01-2020 23:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6ADE Offline
Radjoamator.
****

Liczba postów: 519
Dołączył: 05-04-2010
Post: #8
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Za darmo.... Dobrzy beta testerzy dostają hajs za testy a tu jeszcze wywiad środowiskowy i ta kaucja.

A produkt finalny będzie do kupienia czy do skopiowania. ?

tylko na FM UKF -> Just True Sound Hi-Fi Smile
11-01-2020 0:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 338
Dołączył: 06-05-2011
Post: #9
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Big Grin Krzysiek, to jaką kwotę proponujesz ? Ile mam im zapłacić ?
11-01-2020 0:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 408
Dołączył: 18-06-2009
Post: #10
RE: 4 małe moduły audio DSP za darmo !
Dzięki Marcin ale mam prośbe podeślij jeszcze raz linki bo jak się okazało mam już przeładowana pocztę tutaj i nie doszedł mail od Ciebie

z góry dzięki

pozdrawiam

Andrzej
11-01-2020 1:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości