Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #1
Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Szukam rozwiązania syntezy do TRX z pojedynczą przemianą spełniającej następujące warunki:
CAT (chętnie CIV)
pojedyncze podstawowe klawisze funkcyjne
wyświetlacz graficzny - rozwiązanie podobne do:
http://us5caa.qrz.ru/constr/syntez_2/syntez_2.htm
wyjście może być pojedyncze :-)

Czy ktoś widział takie rozwiązanie? (albo podobne)
Dodam, że gdyby było dokończone i w dodatku open source, to by w ogóle było bosko...

MAc
mrn
28-04-2010 23:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NPW Offline
Jurek
**

Liczba postów: 84
Dołączył: 01-02-2009
Post: #2
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Bardzo ciekawa jest synteza http://rd3ay.cqham.ru/DDS_PC.htm
Żeby ją wykonać należy zakupić od autora co najmniej procesor z wsadem.
Interesujący opis wykonania tej syntezy, po polsku jest na stronie SP9HVW.
Warto by do niej wykonać jakąś małą zgrabną klawiaturę, np. z przycisków od pilota TV.
29-04-2010 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Ciekawi mnie dlaczego wyświetlacz graficzny ?
29-04-2010 20:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #4
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
(29-04-2010 20:54)sp9fkp napisał(a):  Ciekawi mnie dlaczego wyświetlacz graficzny ?

po pierwsze dla "szpanu". Zwykła niska chęć, żeby było ładnie i trochę inaczej niż do tej pory.
po drugie dlatego, że na małym graficznym wyświetlaczu (telefonicznym) można wyświetlić więcej informacji iż na alfanumerycznym - i to w ładny sposób.
Co prawda bardziej mi się podoba przyporządkowanie np bocznych guzików do zmieniających się wyświetlanych opisów funkcji - tak jak w ic856, ale to wspomniane wyżej rozwiązanie też jest fajne.

Takich prawdziwych czysto technicznych i mocno uzasadnionych powodów nie mam. Ot próżność :-)

73
MAc
30-04-2010 10:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5SAI Offline
Andrzej
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 24-03-2010
Post: #5
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
(29-04-2010 20:54)sp9fkp napisał(a):  Ciekawi mnie dlaczego wyświetlacz graficzny ?
Ja myślę, że cena właśnie tych wyświetlaczy graficznych z telefonów komórkowych przesądza zasadniczo o zastosowaniu. Na znanym nam portalu aukcyjnym jest tego sporo, a ceny od 8 zł + wysyłka
http://www.allegro.pl/19302_wyswietlacze...02&order=p

Pozdrawiam Andrzej SP5SAi
( SP5 Stanisław Adam Irena )
02-05-2010 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LTP Offline
Zbyszek
****

Liczba postów: 311
Dołączył: 02-02-2010
Post: #6
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Mi bardziej podoba się rozwiązanie z wyświetlaczem dotykowym z jakiegoś pda lub navi (4,3"). Tez można je tanio pozyskać i odeszła by budowa klawiatury. Jak ktoś zna takie opracowanie to jestem zainteresowany.Big Grin

73! Zbyszek
03-05-2010 22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3NYF Offline
Zbyszek
***

Liczba postów: 163
Dołączył: 06-12-2009
Post: #7
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Wyświetlacze graficzne zaczynają być coraz bardziej popularne, ceny idą w dół, możliwości są naprawdę fajne. Oprócz "załatwienia" sprawy czytelnego wyświetlania częstotliwości, da się tam zmieścić dużo innych informacji wraz z przedefiniowaniem przylegających klawiszy, co czyni konstrukcję i czytelną i wbrew pozorom tańszą - możemy użyć znacznie mniej przycisków i przełączników w bardziej rozbudowanych konstrukcjach.
Mnie powaliła w jak najbardziej pozytywnym sensie koncepcja TrxAVR do PIC-A STAR:
http://carnut.info/star-parts/TrxAVR_int..._build.htm
i zaczynam na nią chorować, bo układ jest dość uniwersalny.

Zbyszek
SP3NYF
04-05-2010 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #8
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
(04-05-2010 21:14)sp3nyf napisał(a):  http://carnut.info/star-parts/TrxAVR_int..._build.htm
i zaczynam na nią chorować, bo układ jest dość uniwersalny.

Aha! a w najnowszej wersji TftA, gdzie zastosowano stosunkowo tani, 5-calowy wyświetlacz TFT
(41$ AUD wraz z modułem touch-screen !) i całkiem niezły sterownik Seiko-Epson S1D13781
z kontrolerem Atmela XMEGA128 (24 zł brutto w Seguro) to już całkiem "full wypas"!
Jeśli ktoś choć trochę programuje, to jest doskonała okazja na w miarę tani,
naprawdę nowoczesny sterownik do własnej konstrukcji (niekoniecznie PIC-a-STAR Wink )
- na picastar-users tworzona jest kolejna grupa zakupowa...
04-05-2010 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #9
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Nie wiem jak dla Was ale dla mnie to klasyczny przykład na bardzo złe wykorzystanie możliwości wyświetlaczy graficznych. Natłok informacji sprawia, że staje się ona nieczytelna. Prawdą jest, że jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów lecz zastosowanie wyświetlacza graficznego do prezentacji tekstów i cyfr to pomyłka. Pomyłką też jest prezentowanie dynamicznych menu pod przyciski. Nic tak bardzo mnie nie irytuje, jak przedzieranie się przez wielopoziomowe menu. Jeśli jakaś nastawa potrzebna jest na codzień, powinna mieć swoją gałkę ze skalą, tak by jeden rzut oka pozwolił stwierdzić jaka jest nastawa.
Moim ideałem byłby duży, kontrastowy wyświelacz częstotliwości pracy (ew. VFO A/B) i jeden lub dwa małe wyświetlacze alfanumeryczne i gałki, przełączniki pozwalające jednym spojrzeniem ustalić i modyfikować aktualne nastawy. Reszta jako prezentacja na monitorze komputera, który i tak potrzebny jest w większości przypadków.
05-05-2010 7:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3NYF Offline
Zbyszek
***

Liczba postów: 163
Dołączył: 06-12-2009
Post: #10
RE: Synteza z wymaganiami (wygórowanymi)
Piotr (sp9fkp), masz rację moim zdaniem. Myślę tak samo (albo podobnie :-))
Ale materiał TrxAVR jest świetny, jak pisze Waldek 3z6aef, jako materiał wyjściowy. Jestem również zwolennikiem dużych gałek, przełączników i przycisków umożliwiających bez przedzierania się przez menu na szybkie włączenie/wyłączenie opcji, którą się chce użyć.
Mam FT-857 więc wiem jak to jest. Ale uważam, że wyświetlacz graficzny jest doskonały, jako ekran do ustawiania rzadko używanych opcji i tu definiowane kontekstowo przyciski, skale, liczby czy napisy są ułatwieniem w stosunku do wyświetlaczy typu LCD 2x16 cyfr.
Mądrze zaprojektowany wyświetlacz, to fantastyczna rzecz.

Zbyszek
SP3NYF
05-05-2010 18:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości