Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 4
SQ8MVY Online
Paweł
****

Liczba postów: 532
Dołączył: 30-07-2011
Post: #1
Raspberry Pi 4
Witam,

Technologia z prędkością światła idzie do przodu. Na laurach również nie spoczęła fundacja Raspberry, która zaskoczyła społeczność, wypuszczając na rynek nowy produkt - Raspberry Pi 4.

Raspberry Pi 4 dostępna jest z różną pojemnością pamięci RAM - 1GB, 2GB oraz największa 4GB. Zawsze uważałem, że w takich płytkach im więcej pamięci tym lepiej, stałem się więc posiadaczem wersji 4GB. Po zapoznaniu się z możliwościami tego maleństwa, postaram się podzielić wrażeniami.

Niewątpliwie, nowością jest tu procesor - 4 rdzenie Cortex A-72, które pracują z zegarem 1.5GHz każdy. Rdzenie A-72 są średnio 2.5 do 3 razy szybsze od rdzeni A-53, które były używane w poprzednich modelach Malin.

Pamięć RAM, jak już wspomniałem dostępna w rozmiarach 1GB, 2GB, 4GB. Jest to pamięć LPDDR4, więc o wiele szybsza niż stosowana do tej pory w poprzedniczkach.

Na pokładzie znajdziemy port ethernet 1Gbit, pracujący na osobnej szynie procesora. W poprzednich płytkach ten port dzielił pasmo z portami USB.

Dostępne są dwa porty USB3.0 umieszczone na szynie PCI-e przez dedykowany kontroler oraz dwa porty USB2.0.

Dla monitorów dostępne są dwa złącza mikro HDMI, potrafiące pracować w rozdzielczościach do 4K jednocześnie. Praca na dwóch monitorach jest teraz możliwa tak samo jak w przypadku laptopów lub komputerów. Niestety w obecnej wersji Raspbiana - pierwsze wydanie ze wsparciem RPI 4, występują jeszcze błędy w obsłudze złącz mikroHDMI. Mają być jednak usunięte w nadchodzących aktualizacjach.

Złącze USB-C służy do zasilania płytki napięciem 5V. Zasilanie można również podać bezpośrednio na złącze GPIO na piny 5V.
Należy tu mieć na uwadze, że Malina pobiera znacznie więcej prądu od poprzedniczek - uruchomiony Raspbian na dwóch monitorach w stanie spoczynku - sam pulpit, pobiera około 850mA z napięcia 5V

Pozostałe złącza takie jak GPIO, Camera, DSI są wstecznie kompatybilne.
İmage


Niestety należy się pogodzić z faktem, że RPI4 grzeje się o wiele bardziej od swoich poprzedniczek. Bez radiatora, najlepiej w tandemie z wentylatorkiem, będziemy doświadczać bardzo częstych spadków taktowania.
U mnie temperatura procesora wynosi około 55 stopni bez obciążenia z radiatorem widocznym na poniższym zdjęciu i podnosi się do przeszło 70 stopni przy średnim obciążeniu procesora.
İmage


System Raspbian w całości zainstalowany mam na dysku SSD. W obecnej wersji bootloadera nie ma jeszcze możliwości bezpośredniego bootowania z USB, więc należy się podeprzeć kartą SD. W nadchodzącej aktualizacji systemu ma być już możliwość botowania z USB, jak i przez port ethernet.
İmage


Fundacja Raspberry reklamuje swoje nowe dzieło, jako płytka mogąca zastąpić komputer do mało wymagającego użytkowania - przeglądanie internetu, oglądanie filmów, praca jako NAS itp...
Dlaczego by nie sprawdzić jak sobie radzi z bardziej zaawansowanym użyciem ?

Na pierwszy rzut poszedł KiCad:
İmage
Działa zadziwiająco płynnie. Jak widać na zrzucie, rendering płytki również jest szybki - średnio 20 do 25 klatek/s Przy renderowaniu z użyciem raytracing-u już nie jest różowo - rendering trwa bardzo długo.

Głównym zastosowaniem u mnie RPI 4 ma być praca jako SDR i podręczny w system do przeglądania internetu.
Na chwilę obecną sprawdziłem jedynie program LinHpsdr w tandemie z modyfikowanym HiQSDR-em oraz QUISK-a w eksperymentalnym połączeniu z Module1 do PRI 4 - sam odbiór. Oczywiście praca na dwóch monitorach
İmage İmage

Całość spisywała się dosyć stabilnie, choć jeszcze dużo pracy pozostało.

Wydajność tego maleństwa jest duża - nie ma problemów z pracą SDR na jednym monitorze i odtwarzaniem filmów z przeglądaniem internetu na drugim monitorze.
Na poniższym obrazku cały pulpit z dwóch monitorów. Quisk jeden monitor, reszta drugi monitor. Obciążenie procka przy takiej pracy wynosiła średnio 40% na każdym rdzeniu, zajętość pamięci również była zadziwiająco niska - wolnych 2.8GB ramu.
İmage


Czy warto ? Dla kogoś, kto lubi eksperymentować, ma smykałkę do programowania i wie co można z tego wycisnąć, myślę że jak najbardziej.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2019 17:44 przez SQ8MVY.)
07-07-2019 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7ACP Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 54
Dołączył: 17-12-2011
Post: #2
RE: Raspberry Pi 4
Super Smile Gratuluję Smile

Pozdrawiam Artur
13-07-2019 17:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Online
Paweł
****

Liczba postów: 532
Dołączył: 30-07-2011
Post: #3
RE: Raspberry Pi 4
Chwila wolnego czasu i kolejny test.
Tym razem Malina 4 dosyć ciężko pracowała.
Z racji tego, że nie założyłem jeszcze na radiator wentylatora, odczuć się dało chwilowe obniżanie taktowania procesora.

Zestaw składał się jak poprzednio z Maliny 4, pulpit na dwóch monitorach, SSD pod USB 3.0. Pod SDR podpięta antena ( kawałek drutu za oknem ) z pominięciem filtrów pasmowych. Komunikacja między Maliną a SDR-em przez ethernet.
İmage İmage

Obsługą SDR-a zajmował się linHPSDR z aktywnymi dwoma odbiornikami RX-0 oraz RX-1, Dekodowaniem transmisji cyfrowych zajmował się WSJT-X w najnowszej wersji. Przekazywanie strumieni audio między programami zapewniło PulseAudio.
LinHPSDR obrobione audio do słuchania przekazywało do kodeków w SDR.
İmage

Program WSJT-X przez CAT-a lokalnego ( przez protokół sieciowy na localhost ) w pełni kontrolował górne okno - odbiornik RX-0. Odbiornik RX-1 - dolne okno użyte zostało do odsłuchu stacji w innym paśmie. Uruchomione było również okno z podglądem widma całego pasma od 0 - 60MHz, lecz przez przypadek zamknąłem go przed rzutem ekranu.

Jak widać na zrzucie pulpitu, w między czasie pracowała jeszcze przeglądarka Chromium z kilkoma zakładkami.
W oknie konsoli widać obciążenie wszystkich rdzeni procesora, jak i również zajętość pamięci RAM

Całość spisywała się dosyć stabilnie. Rzadko odczuć się dały krótkotrwałe zamrożenia rysowania zawartości okien linHPSDR-a ( audio w tym czasie leciało bez artefaktów ) związane ze zbijaniem taktowania procesora od jego zbyt wysokiej temperatury.

Obecnie udało się skompilować w najnowszych wersjach FLDigi, QSSTV, oraz zainstalować CQRLog-a. Jak będzie okazja i odrobinę czasu, to i te programy przetestuję na tym maleństwie...

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-07-2019 22:48 przez SQ8MVY.)
14-07-2019 22:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4CTK Offline
Grzegorz
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 13-07-2009
Post: #4
RE: Raspberry Pi 4
Fajny projekt a raczej jego początki Smile
RPi4 popędza mi RedPitaye bez najmniejszego stresu , do kompletu monitor IPS 7". Niesty jego rozdzielczość jest zbyt mała by zmieścić linHPSDR .
Czy nie wiesz jak zmniejszyć rozdzielczość wyświetlania z 1028 do 800 dla linHPSDR ?
Podpinałeś może sterownik midi pod ten software ?
Jakiej karty dźwiękowej używasz, frontend na płycie to raczej żart i do kompletu brak wejścia mikrofonowego Smile
Powodzenia .
12-08-2019 14:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Online
Paweł
****

Liczba postów: 532
Dołączył: 30-07-2011
Post: #5
RE: Raspberry Pi 4
Witaj,

LinHPSDR nie jest optymalizowany pod niskie rozdzielczości. Przeróbka do niskiej rozdzielczości wiąże się z przebudową obecnego interfejsu. Pod 800x480 optymalizowany jest pihpsdr.
Pod LCD 7 cali i większe minimum komfortowej rozdzielczości to 1024x600. 1280x800 jest rozdzielczością w miarę komfortową.

Co do kontrolerów MIDI. Działają ok - widoczne są w systemie, jako urządzenie audio-MIDI. Do LinHPSDR jestem na etapie pisania obsługi takich kontrolerów. Co z tego wyjdzie, będzie widać. Wstępne testy wyszły bardzo obiecująco.
Używam kontrolera Behringer X-Touch One.
İmage İmage

Wbudowane audio - jak to we wszystkich malinkach, to kiepski PWM na złączu słuchawkowym i cyfrowe audio po HDMI.
Należy podpinać zewnętrzną kartę dźwiękową pod USB lub shieldy pod złącze I2S dostępne na kółkach 2.54mm.
Na jednym z prezentowanych zdjęć, w taki sposób jest podpięty SDR Module1 - po i2s jako karta dźwiękowa.
Możliwości jest wiele.

W prezentowanym zmodyfikowanym HiQSDR ( w zasadzie z HiQSDR-a została tylko PCB, która również odbiega od oryginalu), audio obsługiwane jest przez kodeki podpięte do FPGA, więc w malince nie potrzeba mi kart dźwiękowych.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-08-2019 15:54 przez SQ8MVY.)
12-08-2019 15:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości