Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranceiver SDR Avala
admin Offline
Administrator
*****

Liczba postów: 91
Dołączył: 01-02-2009
Post: #1
Tranceiver SDR Avala
Opis tranceivera zaprojektowanego przez YU1LM na podstawie wcześniejszych doświadczeń z kilku udanych konstrukcji odbiorników. Montaż tradycyjny, średnio trudna konstrukcja do odwzorowania.

AVALA - opis na stronie YU1LM
Relacja z budowy AVALI na stronie Piotra SP2DMB
Strona RV3APM
AVALA na cqham.ru
Strona PE0FKO dla budujących sterownik z układem Si570
Strona G4OPE z opisem sterowania układem Si570
07-03-2010 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #2
RE: Tranceiver SDR Avala
Obwód drukowany do Avali jak dobrze doczytałem jest płytką jednostronną. Czy warto wykonać drugą warstwę masy, tak jak w Piligrimie, czy to tylko dodatkowa robota nie dająca żadnego efektu? Przy domowym wykonaniu i tak najwięcej czasu zajmuje wiercenie.
Drugie moje pytanie to czy ktoś z Kolegów szacował koszt wykonania tego modułu, bez dodatków typu filtry czy dds.
10-03-2010 18:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #3
RE: Tranceiver SDR Avala
W wersji GenesisRadio PCB jest dwustronna, a cena zestawu to prawie 500 zł Confused (!)
Piotr SP2DMB, który w grupie kolegów aktualnie odtwarza tę konstrukcję na jednostronnej (zob. AVALA-01 by SP2DMB) ) zauważył konieczność ew. dodatkowego ekranowania części HF od AF. Z drugiej strony, wprowadzenie masy na górnej stronie płytki wiąże się z przemyśleniem rozłożenia przelotek na dolną stronę, być może z rozdzieleniem części masy (albo nawet całkowitym usunięciem w części AF) - słowem: pole do eksperymentów! Idea

Z ta masą to jest tak, że na płytkach całkowicie w.cz. jest zazwyczaj pożądana i oczekuje się jak najmniejszej jej impedancji. Na płytkach m.cz. z kolei nie zawsze jest potrzebna, a nawet czasami szkodzi... Undecided (KK7B opisuje dokładnie jak unikać pętli masy w swoich T2/R2).

A co do kosztów: zakładam, że przy cenie PCB 50 zł, koszt reszty elementów nie będzie większy niż kilkadziesiąt złotych (powiedzmy max. 80,-).
Zresztą elementy są "łatwe" i pewnie większość jest już "w szufladzie" Smile
A na pewno nie będzie to kosztowało 500,- (GenesisRadio), ani też 260,- (aktualna cena zmontowanej płytki - z drugiej ręki Wink ).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-03-2010 20:26 przez 3Z6AEF.)
10-03-2010 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #4
RE: Tranceiver SDR Avala
Waldku, dziękuję za wyjaśnienie w sprawie druku, w tym układzie bezpieczniej poprzestać na wersji jednostronnej. Płytki fabryczne dały mi do myślenia czy warto "kisić" ten druk w kuwecie domowym sposobem Dodgy.
Pytałem o koszt bo też mnie zdziwiły wysokie poziomy cenowe tzw. gotowców. Na coś rozbudowanego typu HASDR trudno z marszu się rzucić ale taki sdr-ek jak Avala na początek jak w sam raz.
Z zaciekawieniem będę śledził postępy prac grupy budującej Avalę, może czasem i w tym wątku wrzucą jakąś fotkę na zachętę dla takich niezdecydowanych jak ja Big Grin.
10-03-2010 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #5
RE: Tranceiver SDR Avala
Mam pytanie do Kolegów budujących lub planujących budowę Avali, czy jest preferowana jakaś synteza do tego urządzenia ?
Niestety nie znam oprogramowania SDR z opcją nadawania dlatego nie wiem czy obsługuje ono jakieś syntezy ?
Czy taka syntezę należy kupić w postaci kitu czy istnieje możliwość wykonania jej samemu ?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki oraz informacje rozjaśniające temat.
15-03-2010 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #6
RE: Tranceiver SDR Avala
link można kupić płytkę syntezy na si570. Nadaje się idealnie i pozwala stroić układ przez USB. Warto zasilić ją jednak nie z portu usb a ze stabilizatora 5V. Standard w urządzeniach sdr. Koszt si570 to około 80zł ale w przeciwieństwie do dds ma tylko 8 nóżek.
16-03-2010 8:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #7
RE: Tranceiver SDR Avala
Czy wersja CMOS bedzie działać w tym układzie?

pozdrowienia
Artur sp2qca
16-03-2010 8:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #8
RE: Tranceiver SDR Avala
Po obejrzeniu schematu, wersja cmos preferowana trzeba usunąć w tym wypadku elementy R50 do R52 i C35
chodź i bez usuwania będzie też działać, ja nie lubię jednak wstępnego polaryzowania scalaków tam gdzie nie trzeba
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2010 16:01 przez SQ4AVS.)
16-03-2010 10:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2DMB Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 18
Dołączył: 16-03-2010
Post: #9
RE: Tranceiver SDR Avala
Witam !
Postanowiłem dołączyć do Grupy.
Jeśli chodzi o oprogramowanie, to do AVAL-i najlepszy chyba będzie GSDR.
A to dlatego, że jest dedykowany do Genesisa, a Genesis to nic innego jak AVALA z drobnymi zmianami. Nasza konińska grupa jest na etapie prób z kartami dźwiękowymi, bo to właściwie od nich zależy cała poprawna praca tej konstrukcji. Grześkowi SP3RNZ udało się na laptopie uzyskać ok. 50dB wytłumienia niepożądanego sygnału z angielskiego IMAGE. Czułość badana jest zaskakująco dobra. Jak wszystko pójdzie po naszej myśli, to planujemy, albo zakup kitu SI570, lub jeśli zdecydujemy się na jednopasmową konstrukcję -szukanie odpowiedniego kwarcu. A, że jak dziś się dowiedziałem pasmo 4m tuż, tuż, spróbujemy czy da się pracować na tym paśmie, oczywiście po wymianie 7474 i 4066 na LVC SMD.
Moja karta w komputerze niestety nie bardzo chce współpracować z AVALą, o ile słuchać już można, o tyle wytłumienie IMAGE nie daje rezultatów. Pewnie najbliższą moją inwestycją będzie zakup 24 bitowej karty dźwiękowej.
16-03-2010 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #10
RE: Tranceiver SDR Avala
Witam i pozdrawiam Kolegów z konińskiej grupy. To bardzo budujace, że są Koledzy którzy chętnie dzielą sie swoją wiedzą i nabytym doświadczeniem.
Początkowa omijałem z daleka wszelkie urządzenia spod znaku SDR. Co to za wynalazek, nie ma pośredniej, filtrów i toto ma dobrze odbierać. Moje nastawinie zmieniło się o 180 stopni gdy posłuchałem u kolegi jak pracuje odbiornik DR2A+ wg YU1LM który na dodatek nawet obwodów wejściowych nie miał, sygnał prosto z delty na 80m.
Aktualnie to chyba najtańszy i najszybszy sposób na pierwsze własne radio i pracę w eterze.

Wracając do syntezy, można kupić kit, płytki i układy Si570.
Czy jest dostępny w sieci program do ATtiny45, w opisie płytki AVT nic nie znalazłem?
16-03-2010 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości