Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nanoDDS na AD9833
SP8QEP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 11-03-2017
Post: #1
nanoDDS na AD9833
Chciałbym przedstawić projekt trochę niekonwencjonalnego generatora DDS. Chodziło o wykonanie czegoś, co będzie bardzo małe i zmieści się do prawie każdego TRX'a.

İmage
İmage
udało się wykonać układ, który ma następujące cechy:
– miniaturowe wymiary (cały moduł ma wymiary ok. 3x3cm)
– brak wyświetlacza, ponieważ wiele istniejących urządzeń posiada już zamontowany odczyt częstotliwości. Jednak w wyniku praz nad projektem dodałem możliwość opcjonalnego podłączenia prostego wyświetlacza
– ultra-prosty montaż mechaniczny – wystarczy przykręcić enkoder do płyty czołowej za pomocą jednej nakrętki
– prosta obsługa za pomocą enkodera obrotowego z przyciskiem
– dioda LED sygnalizująca aktualny krok
– dwa kroki przestrajania (500Hz i 50Hz)
– szeroki zakres napięć zasilających (5-15V)
– niewielki pobór prądu (ok. 20mA)
– częstotliwość wyjściowa generatora do 10MHz, co jest wystarczające do większości transceiverów QRP
– kod źródłowy napisany pod Arduino, przez co można go ławo zmodyfikować
– złącze ISP do programowania
– enkoder bez "klikania", dzięki czemu obracanie pokrętłem strojenia jest płynne

Całość wykonałem na dwustronnej płytce o wymiarach ok. 3x3 cm
İmage
İmage

w wersji z wyświetlaczem wygląda to tak
İmage



Załączone pliki
.pdf  nanoDDS.pdf (Rozmiar: 37.42 KB / Pobrań: 962)

Piotrek SP8QEP
https://sp8qep.wordpress.com
04-10-2017 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #2
RE: nanoDDS na AD9833
Podoba mi się! Proste i przydatne,
choć myślę że ograniczenie do 10MHz jest sporym minusem. Owszem QRP na niskie pasma nam będzie działał ale pytanie ile śmieci (dużo) w widmie sygnału z tego DDS'a wychodzi w przypadku generowania częstotliwości bliskich maksymalnym
04-10-2017 14:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #3
RE: nanoDDS na AD9833
Bardzo fajny projekt. Moje VFO w kilku małych TRXach przestrajam tylko od 5,0-5,5MHz, czyli całkiem dobrze się mieści w parametrach tej zabawki.
Przydałaby się jakaś dodatkowa matematyka związana ze zmianą pasm. Przykładowo dla radia, które ma pasma 3,5 i 14MHz raz na sumę a raz na różnicę. Ale w tym samym TRXie korzystam z dodatkowego mieszania ( tranwerter dla pasma 7MHz), w związku z tym marzy mi się trzecia opcja - suma lub różnica ale z inną pośrednią, częstotliwość Generatora pozostaje nadal w tym samym zakresie.
04-10-2017 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #4
RE: nanoDDS na AD9833
50 i 500Hz to dość przemyślana kombinacja.Jak do prawie każdego radia to chyba przewidziałeś możliwość zmian IF.Ciekawy,przydatny,miniaturowy generator.

Wojc!o
04-10-2017 20:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8QEP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 11-03-2017
Post: #5
RE: nanoDDS na AD9833
Fakt, są pewne ograniczenia, głownie maks. częstotliwości do 10MHz, ale zdecydowałem się na takie rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów:
AD9833 jest stosunkowo tani, a to dosyć ważna cecha :)
Drugi powód, to pobór prądu - cału układ pobiera ok 20mA, co jest bardzo ważne przy TRXach używanych do pracy w terenie i zasilanych z akumulatorów.
Z drugiej strony max. 10MHz jest wystarczające do większości jednopasmowych TRXów. Inne DDSy (np. popularny AD9850) chodzą trochę wyżej, ale pobór prądu to kilkaset mA, a to już trochę dużo. Trzeba do nich stosować generatory taktujące o wyższych częstotliwościach, które są droższe i również bardziej prądożerne. Stąd też kompromis na AD9833, który ma jeszcze jedną zaletę - jest bardzo mały.
A ja lubię miniaturowe konstrukcje :) ot chociażby takie zegarki jak poniżej - miały być tak małe, jak tylko się da
İmage
İmage
İmage
Wracając do nanoDDS, to oczywiście można ustawić dowolną pośrednią. W wersji bez wyświetlacza konfiguruje się to w sofcie. Soft wrzucam w załączniku. Firmware z obsługą wyświetlacza wrzucę za jakiś czas, bo jeszcze nad nim pracuję.
W wersji z wyświetlaczem wszystkie parametry (pasmo, pośrednia, dodanie/odjęcie pośredniej, ew. korekta częstotliwości) ustawiane są z menu - bez potrzeby programowania z komputera.

500 i 50 Hz to moje ulubione kroki i doskonale się sprawdzają. Enkoder ma 20 kroków na obrót chodzi płynnie (nie ma klikania) i nie gubi częstotliwości przy szybkim kręceniu. Strojenie jest bardzo wygodne - używam tego rozwiązania w kilku konstrukcjach.


Załączone pliki
.zip  nanodds_v12.zip (Rozmiar: 13.03 KB / Pobrań: 711)

Piotrek SP8QEP
https://sp8qep.wordpress.com
05-10-2017 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #6
RE: nanoDDS na AD9833
Ah! Gdzie można dostać takie ledowe siedmiosegmentowe wyświetlacze? Z dawnych czasów pamiętam - ojciec posiadał zegarek z takim. Niestety wtedy nic co wpadło w moje ręce nie wychodziło cało Smile
To może do generatorka dodać (ze zworką/jumperem) ICS502. Pobór prądu 20mA (bez obciążenia), pomnożyć można x5 Smile
05-10-2017 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8QEP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 11-03-2017
Post: #7
RE: nanoDDS na AD9833
wyświetlacze do zegarków kupowałem na allegro, teraz ich nie widzę, są podobne tylko 3cyfrowe http://allegro.pl/wojskowy-wyswietlacz-h...98263.html

Piotrek SP8QEP
https://sp8qep.wordpress.com
05-10-2017 13:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #8
RE: nanoDDS na AD9833
Nie wiem czy widziałeś Piotrek układ zl2pd z równie małym poborem prądu.Rezonator tylko 25MHz a SI5351 też maleńki.
Są projekty gdzie SI5351 generuje dość wysoko i dodatkowo wytwarza sygnał GFN ale nie są to już tak miniaturowe konstrukcje jak Twoja.
Zegarki z mini LED są super a nanoDDS dzięki cenie,wyborze tylko dwóch sensownych kroków,wymiarom i braku zachłanności na mA sprawdzi się doskonale w prostych urządzeniach.Przy IF9MHz dla 3.5 i 14 starczy generować 5-5.5MHz i tu AD9833 spokojnie poradzi.
Do sdr potrzebne zmiany ale raczej projekt z założenia nie był przewidziany do sdr Smile

Wojc!o
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-10-2017 15:22 przez SPO3O2OL.)
05-10-2017 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8QEP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 11-03-2017
Post: #9
RE: nanoDDS na AD9833
SI5351 leży i czeka na testy, chociaż podchodzę do niego sceptycznie, bo zdaje się, że potrafi generować tylko prostokąt :(. Gdy zakres przestrajania jest mały, można zrobić sinusoidę filtrem, ale przy szerokim zakresie przestrajania...? No ale ma 3 wyjścia i wysoko chodzi. Chyba go wezmę niedługo na warsztat :)

Ciekawy pomysł z tym powielaczem.Karol, czy masz jakieś doświadczenia z tym chipem?

P.S. umieściłem na blogu opis menu na tym 4-cyfrowym wyświetlaczu. Trochę roboty z tym było, ale chyba nawet czytelne literki wyszły :) https://sp8qep.wordpress.com/2017/10/03/...figuracji/

Piotrek SP8QEP
https://sp8qep.wordpress.com
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-10-2017 22:07 przez SP8QEP.)
05-10-2017 22:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #10
RE: nanoDDS na AD9833
Mam, zresztą był często stosowany w epoce "przed Si". Były projektu na sp-hm, AVT i można znaleźć w siecui. Poza switchem/zworkami i podaniem napięcia nie wymaga żadnej konfiguracji. Tylko teraz dopiero się zastanowiłem że zwykle na wejście ICS'a powinno dawać się prostokąt, ale ponieważ potrafi pracować z kwarcem jako generatorem to i sinus też raczej można. No i generuje też prostokąt Smile
06-10-2017 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości