Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 4.17 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX Kacper
SP9OYA Offline
Władek
*

Liczba postów: 26
Dołączył: 19-07-2009
Post: #1
TRX Kacper
Czy ktoś z Kolegów posiada jakiekolwiek doświadczenia ( uwagi ,spostrzeżenia wykryte błędy itp.) dot. w/w Trx-a?.
Proszę o informację. Pozdrawiam przesyłając Życzenia Świąteczne.
Władek SP9OYA
15-12-2009 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9OYA Offline
Władek
*

Liczba postów: 26
Dołączył: 19-07-2009
Post: #2
RE: TRX Kacper
(15-12-2009 22:50)sp9oya napisał(a):  Czy ktoś z Kolegów posiada jakiekolwiek doświadczenia ( uwagi ,spostrzeżenia wykryte błędy itp.) dot. w/w Trx-a?.
Proszę o informację. Pozdrawiam przesyłając Życzenia Świąteczne.
Władek SP9OYA

Pytanie dotyczy http://www.trxkacper.republika.pl/
Życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
Władek SP9OYA
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2009 20:35 przez SP9OYA.)
30-12-2009 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #3
RE: TRX Kacper
Kacper (nomen omen, ma dzisiaj imieniny), to taki ulepszony Bartek... Zresztą, sam autor napisał: "Bratek po nowemu", czy jakoś tak. Kacpra nie budowałem osobiście, ale Bartka (dawno temu), i owszem. Pewnie Kacper działa... Myślę jednak, że to już trochę archaiczny projekt, jak na obecne czasy. Jest wiele innych rozwiązań o porównywalnym stopniu trudności, na dużo nowocześniejszych podzespołach, z których będziesz równie zadowolony. Jednak, absolutnie nie chcę dyskredytować tego projektu. Jeśli komuś będzie on odpowiadał, to niech go zbuduje.

Robert SP3RAF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2010 23:13 przez SP3RAF.)
07-01-2010 0:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #4
RE: TRX Kacper
Hmm... Przyglądam się schematowi i dziwi mnie trochę zastosowanie MC3362 w VFO. Nie jest to przypadkiem delikatne marnotrawstwo? Układ zawiera kompletny odbiornik FM o podwójnej przemianie (rzecz jasna w konstrukcjach KF demodulator FM nie jest używany) a tutaj użyto jedynie oscylatora... Dlaczego? Smile
18-04-2010 19:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NFG Offline


Liczba postów: 1
Dołączył: 26-02-2010
Post: #5
RE: TRX Kacper
A ja pomimo różnych opinii, chcę zbudować TRX Kacper.
Proszę autora o dokończenie stronki, zależy mi szczególnie na PCB.
Pozdrawiam Wiesław SQ9NFG.
07-10-2010 19:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6OUJ Offline
Arek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 16-03-2010
Post: #6
RE: TRX Kacper
Kiedyś kupiłem PCB na Allegro i nawet mam już to polutowane. Może jak przyjda zimowe wieczory, to zacznę to uruchamiać. Mam ambitne plany na tą zimę.

73! Arek sp6ouj

PS. Jestem ciekawy czy już Ktos uruchomił to radio.
31-10-2010 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9OYA Offline
Władek
*

Liczba postów: 26
Dołączył: 19-07-2009
Post: #7
RE: TRX Kacper
(31-10-2010 19:25)sp6ouj napisał(a):  Kiedyś kupiłem PCB na Allegro i nawet mam już to polutowane. Może jak przyjda zimowe wieczory, to zacznę to uruchamiać. Mam ambitne plany na tą zimę.

73! Arek sp6ouj

PS. Jestem ciekawy czy już Ktos uruchomił to radio.

Ja też kupiłem na Allegro PCB oraz oferowane komponenty,kończę kompletowanie pozostałych części,mam przygotowane elementy mechaniczne na obudowę,oczekuję od autora/niestety będącego w całkowitej konspiracji????/dokończenia strony ze szczególnym uwzglednieniem opisu S-metra na linijce świetlnej.Mam nadzieje ,że w długie jesienno-zimowe wieczor powrócę do tematu.Pozdrawiam SP6OUJ i myślę ,że mogę liczyć na ew.współpracę na etapi uruchamiania w/w TRX-a.
73!Władek'Vlado"SP9OYA
31-10-2010 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6OUJ Offline
Arek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 16-03-2010
Post: #8
RE: TRX Kacper
Można powiedzieć, że w zasadzie mam wszystkie elementy już przylutowane na płytkę. Będę uruchamiał to jako pajęczynę, bo nie mam zrobionej mechaniki. Robię w piwnicy miejsce, gdzie będę mógł poznosić niezbędne mierniki i resztę gratów.
W przyszłości przygotuję warsztat pracy i zabieram się za uruchamianie radia.

73! Arek sp6ouj
31-10-2010 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6OUJ Offline
Arek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 16-03-2010
Post: #9
RE: TRX Kacper
Dwa dni męczyłem się nad Kacprem. Dzisiaj radio ruszyło. Najpierw ruszył nadajnik, potem odbiornik. W zasadzie dłużej siedziałem nad odbiornikiem. Ci, co kupili PCB na Allegro, muszą dobrze uważać lutując tranzystory. Nie należy się sugerować rysunkami tranzystorów na PCB, bo są odwrotnie narysowane.
Radio już w tej chwili pracuje poprawnie. Moc nadajnika na już, to 1,5W.
Dałem IRF 510, na 520 było 2W ale zrobiłem zwarcie i go upaliłem.
Gdybym wszystko przylutował jak na schemacie, to pewnie radio by ruszyło od razu.
Wczoraj uruchomiłem Librę. Też pracuje fajnie. Moc 2W.

Jak postępy w Waszych Kacprach. Wiem, że na Allegro więcej osób kupiło płytkę.

73! Arek sp6ouj
21-11-2010 23:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6OUJ Offline
Arek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 16-03-2010
Post: #10
RE: TRX Kacper
Dzisiaj ukończyłem drugiego Kacpra. Tem razem poszło o wiele lepiej niż za pierwszym razem. Po porawieniu błędów w drugim radiu uruchamianie polegało tylko na ustawieniu PR i trymerków. Dołączyłem do radia skalę cyfrową. PA na wyjściu ma ok. 3W ( IRF520).
Częstotliwość VFO stabilna, nadajnik nie wzbudzał się.
Czy jest jeszcze Ktoś, kto zrobił ten TRX?

73! Arek sp6ouj


Załączone pliki Miniatury
İmage
28-11-2010 0:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości