Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalibrator częstościomierza
SP8LNG Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 83
Dołączył: 13-12-2011
Post: #1
Kalibrator częstościomierza
Ciekawy i bardzo prosty sposób na poprawę dokładmnośći F-miarki z pomocą paru drobiazgów i starego TV.

http://radiokot.ru/circuit/digital/measure/49/

pozdrawiam
Paweł SP8LNG
18-02-2014 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #2
RE: Kalibrator częstościomierza
IMHO chory patent, takie zabawy maja tylko sens jesli kraj objety jest embargiem na nowe technologie.
Obecnie lepiej kupic OCXO, podjechac z tym do kogos kto ma porzadny czestosciomierz i juz bedzie przyrzad do porownania. Dokladnosc uzyskana bedzie o niebo lepsza.

Pz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2014 17:56 przez SP2IPT.)
18-02-2014 17:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6ADE Offline
Radjoamator.
****

Liczba postów: 539
Dołączył: 05-04-2010
Post: #3
RE: Kalibrator częstościomierza
Może to i dobre dla wschodniej ściany - może tam idzie jeszcze złapać sygnał analogowej TV.

Ciekawy pomysł ale pytanie - jak działa układ bo widać na obrazku sprzężenie pojemnościowe z wyjściem trafa linii WN TV CRT a na schemacie nie widać. Przetłumaczyłem stronę translatorem bo już ruskiego zapomniało mi się od czasów szkoły.

Cytat z translatorka:
Najczęściej sygnał telewizyjny wg GOST 1996 jest stabilność FSTR = (15625 + / - 0,016) Hz, prawdziwe sygnały odchylenie jeszcze mniejsze i wynosi 10 minus 8 th - 10 th minus 9 stopni, jak standardowy analogowy sygnał telewizji stosowane do stabilizacji częstotliwości atomowej.

tylko na FM UKF -> Just True Sound Hi-Fi Smile
18-02-2014 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8LNG Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 83
Dołączył: 13-12-2011
Post: #4
RE: Kalibrator częstościomierza
Krzychu, ta cewka L1 to jest właśnie ten przewód nawinięty na doprowadzeniu do cewek H. W krajach sąsiednich, a nawet w Niemczech chyba ZDF był ten sygnał wzorcem. Wcześniej miałem sygnał średnifalowy, kawałek drutu w gniazdko i
było 1305khz i cieszyło.

pozdrawiam
Paweł SP8LNG
18-02-2014 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6ADE Offline
Radjoamator.
****

Liczba postów: 539
Dołączył: 05-04-2010
Post: #5
RE: Kalibrator częstościomierza
OK - tnx.
Teraz jasne. pomyślałem że ta cewa to składnik generatora VCO w 4046. Zapomina się te układy Sad
Spryciarski układzik - z takich przechwytywaczy wzorca F to była fala PR1 225kHz (kiedyś chyba 227kHz)
no i 50 Hz z sieci Smile Jak kiedyś w Radioelektroniku (chyba) był układ prezentowany do stabilizacji zegarków z importu
to koledzy klepali to na kwarcu. A dziś taki zegarek chodzi prawie jak DCF.

Ale o wzorcu F z "linii" TV to nie słyszałem - dzięki za coś nowego Paweł Smile

tylko na FM UKF -> Just True Sound Hi-Fi Smile
19-02-2014 1:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8LNG Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 83
Dołączył: 13-12-2011
Post: #6
RE: Kalibrator częstościomierza
O tu mędzy innymi coś o tym pisało (pkt5), teraz wykreślone, bo to przecie już historia.
http://www.qsl.net/dl4yhf/speclab/frqcalib.htm
i jeszcze
http://radio.it/vlf/pontese/_gsdata_/_sa...qcalib.htm

pozdrawiam
Paweł SP8LNG
19-02-2014 1:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #7
RE: Kalibrator częstościomierza
Rzeczywiście na dzisiejsze czasy to pomysł daremny. Najprościej zrobić dobry wzorzec to zakupić jakieś OCXO i moduł GPS z wyjściem 10kHz i połączyć to do kupy.
Można też dostać czasami niezbyt wysmażony oscylator rubidowy.
Ja używam odbiornika długofalowego Adret 4101A, który ma wbudowany OCXO i odbieram stacje z sygnałem wzorcowym cezowym.
To jest absolutnie dokładna sprawa, więc wiem że moje hercmiarki są ok.
19-02-2014 8:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #8
RE: Kalibrator częstościomierza
Tomku niestety nie jest tak do końca na skutek propagacji jonosferycznej częstotliwość nie jest stała i zmienia się nawet na falach długich. W GPS-ach poprawka jonosferyczna wyznaczana jest przez odbiór dwóch częstotliwości różniących się około 300MHz ale to wojskowe nie cywilne. GPS-y z wyjściem 10kHz np. jupitery nie były zbyt dobre, znacznie lepsze są z wyjściem 1pps ale by wyeliminować wpływ jonosfery i zakłócenia nakładane w celu pogorszenia precyzji dla użytkowników cywilnych należy sygnał uśrednić w długim okresie czasu robi się to za pomocą ocxo. GPS daje stabilność długoterminową, ocxo krótkoterminową. Na falach długich 227 kHz błąd wynosił 1 do -8 na skutek zmian propagacji (dane od Kolegi który się tym zawodowo zajmował).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2014 21:40 przez SQ4AVS.)
19-02-2014 21:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #9
RE: Kalibrator częstościomierza
Mam pytanie:
do czego jest potrzebna amatorowi aż taka dokładność, że trzeba uwzględnić propagację jonosferyczną?
Co za ciekawe urządzenia koledzy budujecie, które wymagają aż takiej dokładności?
20-02-2014 9:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #10
RE: Kalibrator częstościomierza
Sprobuj Heniu ustawic OCXO na dowolne pasmio mikrofalowe bez porzadnego pomiaru czestotliwosci.
Na KF jest to zupelnie niepotrzebne.
20-02-2014 9:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości