Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik - MA12
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #1
Odbiornik - MA12
Witam

Czy ktoś może mi powiedzieć jak uciąć schemat by został tylko sam odbiornik. Nie interesuje mnie telegraficzna strona tego transceivera tylko RX. Zapewne jeszcze będą konieczne zmiany by odbiornik odbierał SSB a nie tylko CW. Jak to zrobić ??

Schemat w załączniku.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2014 16:15 przez SQ8NZD.)
27-01-2014 16:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #2
RE: Odbiornik - MA12
Z pierwszego rzutu okiem zdaje mi się że tak. Nie analizowałem czy się nie zmieni coś pod względem elektrycznym, ale LPF na L7 L8 L9 będzie niedopasowany do obwodu pasmowego na L1 C4. W zasadzie można go wyrzucić (LPF'a), a jak już dopasowywać to zamiast przez C1 dałbym sygnał na odbiornik przez dodatkowe uzwojenie z małą ilością zwojów na L1. Koniecznie tłumik przy pomocy potencjometru.

Żeby odbierał SSB a nie CW, należało by pewnie zmienić pojemności kondensatorów C15 C16 C44 w filtrze kwarcowym, ale nie wiem jak bo nie widzę ich wartości. Zapewne - zmniejszyć. I przesunąć nieco BFO przy pomocy trymera C17 (ale to i tak zawsze trzeba podregulować).

Z tym ze to odbiera dwie wstęgi, czyli DSB, a nie SSB.

Śmieszny odbiornik z przemianą, na trzech tranzystorach Smile


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2014 17:38 przez SQ5KVS.)
27-01-2014 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #3
RE: Odbiornik - MA12
Dziękuję :-)
27-01-2014 18:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #4
RE: Odbiornik - MA12
Ja tylko dodam że usunięcie D1 i D4 które trochę tłumiły obwody może nieznacznie zmniejszyć pasmo filtrów wejściowych, (przynajmniej teoretycznie) a filtry pewnie już były zaprojektowane dla pasma CW, dlatego warto sprawdzić pasmo i ewentualnie je dobrać. Wzmocnienie też może nieznacznie wzrosnąć, trzeba uważać na wzbudzenie (przynajmniej teoretycznie) stąd jak najbardziej tłumik na wejsciu może pomóc. LPF można wyrzucić a napewno nie ma sensu wykonywać go w tak rozbudowanej formie.

Nie do końca odbiera DSB, można go zestroić na odbór USB lub LSB , za pomocą C17 (lub cewki zamiast C17) tylko przy tak prostym filtrze kwarcowym tłumienie nośnej i nieożadanej wstęgi może być słabe. To już zależy od 'swojstw' zastosowanych kwarców, te stare duże miały wysokie Q, te nowe SMD maja niskie... Ale w tak prostym odbiorniku to chyba nie problem.

Takie 'proste śmieszne odbiorniki' nadal wymagają dokładnego zestrojenia i bywają 'zdradzieckie' Smile właśnie dlatego że jeden stopień wykonuje wiele zadań.
27-01-2014 19:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #5
RE: Odbiornik - MA12
Tak, masz rację! Ponieważ ten odbiornik jest tak prosty, to, choc sam mówiłem o przemianie i filtrze, zafiksowalo mi sie ze to DSB.
Dawno dawno temu, gdy byłem mały, robiłem układy odb. radiowych z książki której nazwy nie pamietam, ale były tam tranzystory jeszcze germanowe. Tam jeden stopień potrafił robić za wzmacniacz wcz, mieszacz, i wzmacniacz m.cz. Smile
28-01-2014 0:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #6
RE: Odbiornik - MA12
Ciekawostka: tego typu mieszacze samodrgające jak układ z mosfetem T1 przy odpowiednio silnym sygnale wykazują właściwość synchronizacji do odbieranej nośnej. Można to wykorzystać do zaprojektowania detektora synchronicznego na pośrednią dla odbioru radiofonii AM z lepszą jakością.
28-01-2014 9:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości