Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nadajnik CW 136kHz
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #1
Nadajnik CW 136kHz
Witam,

Poszukuje dobrego schematu nadajnika telegraficznego 136kHz(najlepiej polski projekt)
Ze wzmacniaczem mocy 50-75 Watt na tanich IRF-ach.
Generator na obwodach LC - poniewaz nie przepadam za kwarcami.
Zasilanie 24V 5A nie jest juz dla mnie problemem(niedlugo zaprezentuje moj homemade-owy zasilacz) , ale moze byc 13.8V - zrobie przetwornice z 24VAC na 13.8VDC.

To pasmo poniewaz naprawde chce zobaczyc dzialanie nadajnika dlugofalowego o duzej mocy , nawet jesli to tylko emisja CW. W koncu nie mam mozliwosci rozwieszenia anteny kilometrowej.

P.S. Teraz jestem za granica i robie lacznosci z 4L

73! so3alg

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-01-2014 12:19 przez SO3ALG.)
02-01-2014 12:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #2
RE: Nadajnik CW 136kHz
Przepraszam, ale skoro nie masz anteny "kilometrowej", to po co Ci nadajnik na to pasmo? Czy tylko "z ciekawości" rozwiązań konstrukcyjnych pytasz? Jeśli tak, to jest kilka projektów w sieci, choć głównie w innych językach. Zdecydowana większość to projekty amatorskie i jednorazowe, z bezpośrednim kluczowaniem fali nośnej wprost z generatora opartego nie tylne na LC co z dzielnika częstotliwości, praca w klasie E a na wyjściu dobre filtry przepustowe, aby z prostokąta zrobić sinus.
Coś jak tu: http://www.qsl.net/ik2pii/lf/tx200w.htm

Pozdrawiam
02-01-2014 15:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #3
RE: Nadajnik CW 136kHz
Z ciekawosci rozwiazan konstrukcyjnych.

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
03-01-2014 15:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EI3HMB Offline
ZH
*

Liczba postów: 22
Dołączył: 05-08-2013
Post: #4
RE: Nadajnik CW 136kHz
Najprosciej chyba tak:
Na ebayu kupujesz modul DDS na ad9850, na kursie arduino byles, to podpiecie ad9850 do uC nie powinno byc problemem... na 136kHz masz z DDS ladna sinusoide, dorabiasz koncowke mocy ma tranzystorach z szuflady... nie zapomnij o LPF... tyle ze nadal nie masz anteny... mozesz wiec pominac koncowke mocy, podlacz kawalek przewodu do wyjscia DDS.. wlacz odbiornik, postaw go na tym samym biurku co nadajnik... masz tym sposobem Tx na 136kHz... (co wazne, nikomu on nie przeszkadza, zasieg w obrebie biurka)

Tak jak Karol pisal, bez anteny slusznej dlugosci nie ma sensu koncowki mocy dorabiac, bo i tak tej mocy nie wypromieniujesz...

P.S.

A dla Pana Karola to ja mam propozycje na lato... tylko musisz podjechac tam gdzie zdjecia fajnych listkow robiles Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2014 19:23 przez EI3HMB.)
03-01-2014 19:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #5
RE: Nadajnik CW 136kHz
Podpiecie nie, ale zaprogramowanie atmegi juz tak.
A antena Marconiego - to byla chyba byla taka taka(nie pamietam strony na ktorej byl oryginal)(w zalaczniku)
Ale jak sie uzyje 2 irf630 w koncowce - 50W i w antene o dlugosci 160 metrow , to IRF-y nie wyleca w powietrze , czy trzeba baluny stosowac?
Jaki by taki nadajnik mial zasieg praktyczny z takiej anteny?
İmage
Juz sobie zaczynam zalatwiac wielki radiator Smile
P.S. Pomagaja mi w 136kHz rowniez krotkofalowcy z 4L

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
04-01-2014 11:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EI3HMB Offline
ZH
*

Liczba postów: 22
Dołączył: 05-08-2013
Post: #6
RE: Nadajnik CW 136kHz
Jesli zaprogramujesz, to co za problem polaczyc GPIO uC z interface modulu DDS?
Nie zajmuje sie Arduino, ale mam wrazenie ze kilka 'gotowcow' w sieci widzialem...

Co do anteny... poniewaz antena odpowiednich rozmiarow jest zwykle malo realna, nadawcy w tym pasmie ida na kompromis: wieksza moc nadajnia + mala sprawnosc anteny daje zwykle dopuszczona w danym kraju moc erp dla tego pasma... nie wiem ile jest w SP a ile w 4L... matematyka jest prosta: na wyjsciu Tx masz 50W, sprawnosc anteny 1% = 500mW erp... Teraz dopasowanie, czyli jak nie spalic tranzystorow... tu opisow w sieci masz sporo - potrzebujesz variometr (czyli zmienna indukcyjnosc, nie wskaznik wysokosci dla paralotniarzy) - kilka mH czyli juz zacznij szukac odpadkow rury kanalizacyjnej fi500 lub wiecej i drugi coby w srodku pasowal i dal sie obracac.. Beczka plastikowa po kapuscie kiszonej tez sie przyda....

Poczytaj ten artykul, zobaczysz z jakimi problemami wiaze sie to pasmo... masz tam tez schemat koncowki mocy, moze ci sie przyda... Zobacz tez rozmiary cewek na zdjeciach, no i pamietaj ze w ukladzie wyjsciowym/antenowym bedziesz mial wysokie napiecie, nie tylko te doprowadzone 50V... taka zabawka juz moze zrobic krzywde tobie albo komus w poblizu... Jak sie zabijesz to nie mow potem ze nie ostrzegalem.. Wink

rozmiary variometru masz pogladowo tutaj:

Na beczce z odczepami:
İmage
i obrotowy...
İmage


Dawaj znac jak ci idzie Smile

P.S.
Sam zastanawiam sie nad rozciagnieciem kilkuset metrow przewodu z klifu w dol do oceanu... ale teraz inne priorytety finansowe ustalilem Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2014 14:35 przez EI3HMB.)
04-01-2014 14:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #7
RE: Nadajnik CW 136kHz
Naprawde te fale dlugie sa tak niebezpieczne?!

http://www.qsl.net/df3lp/projects/lftx/tx50.gif
Znalazlem taki wzmacniacz, nawet w porzadku, z filtrem , i to jeszcze na 13.8 V 6Amper

Jakiego baluna mam do tego uzyc(ile do ile na duzym ferrycie 13-15 cm srednica)?

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2014 15:50 przez SO3ALG.)
04-01-2014 15:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EI3HMB Offline
ZH
*

Liczba postów: 22
Dołączył: 05-08-2013
Post: #8
RE: Nadajnik CW 136kHz
To nie dlugosc fali jest niebezpieczna tylko ... prawo Ohma...

Zapomnij o balunie... przeczytaj ten artykul co podalem linka - dla tego pasma przy niewymiarowych antenach stosuje sie zupelnie inne rozwiazania. Zobacz w tym pdfie na schemacie gdzie zaczyna sie antena i jaki izolator jest tam zastosowany - to daje do myslenie, prawda?

Jesli faktycznie chcesz sie zajac tym pasmem, to proponuje droge nieco realniejsza... zakladam ze jakis odbiornik masz... zbuduj dobra (a najlepiej kilka roznych) antene na to pasmo - mozesz zrobic cos co stroi bardzo ostro na 137.5kHz - zacznij od nasluchow WSPR... jest juz kilka stacji ktore nadaja z erp od miliwatow do kilku watow... antena odbiorcza nie wymaga az tyle miejca, mozesz pokombinowac z preselektorem, niskoszumowym wzmacniczem na wejsciu anteny - wiedza ktora w ten sposob zdobedziesz na pewno sie przyda. No i zostawiasz Rx na noc a rano widzisz kogo odebrales.. PI4THT nadaje i jest odbierany, podobnie EW6BN i G8HUH.. Jest sporo stacji na tym pasmie ktore tylko sluchaja - nie z braku licencji a warunkow antenowych.

No i wiesz.. masz szanse byc pierwsza w SP stala stacja nasluchowa na 136kHz. To tez osiagniecie.
A z czasem moze i Tx sie uda zrobic - czy inaczej, antene nadawcza, bo sam Tx to nie jest problem - na tym pasmie problemem jest antena..... ja Tx na 136kHz mam, tyle ze nic z tego bo nie mam anteny ani ukladu dopasowania... na to potrzebne jest miejsce - zarowno na antene jak i na sam uklad dopasowujacy, zwykle wielkosci nieduzej szafy...
04-01-2014 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #9
RE: Nadajnik CW 136kHz
Odbiornik to tecsun pl-660

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
04-01-2014 19:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EI3HMB Offline
ZH
*

Liczba postów: 22
Dołączył: 05-08-2013
Post: #10
RE: Nadajnik CW 136kHz
Tutaj masz calkiem duza dawke wiedzy o antenach na to pasmo Smile
04-01-2014 19:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości