Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
micro-sdr
SQ5STU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 17-09-2009
Post: #1
micro-sdr
Cześć.

Wszyscy coś konstruują, postanowiłem także trochę podziałać na tym polu.

Finalizuję projekt prostego odbiornika SDR na wszystkie pasma KF. Konstrukcja na bazie kilku skutecznie działających układów plus własne pomysły. Załączam obrazek - İmage .

Płytka o wymiarach 97x84 mm pasuje do gotowej obudowy z tworzywa.
Mamy 4 sterowania:
- wbudowany generator kwarcowy (1 pasmo)
- DDS na AD9850 (moduł) - 3 pasma: 160m, 80m, 40m
- Si570 wersja 250MHz - wszystkie pasma KF
- zewnętrzny DDS
Mając w miarę rozsądną kartę dźwiękową w PC można mieć przegląd pasma i drugi odbiornik.

W (dość ambitnych) planach TX i coś co zastąpi PC (codec + dsPIC).

73!
Piotr
07-10-2012 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4XYD Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: 13-11-2009
Post: #2
RE: micro-sdr
Ja trzymam kciuki Smile. SDR na pewno ma przyszłość.Raczej widzę ją w urządzeniach z wbudowanymi kodekami audio (coś jak Flex-1500).Odpada wtedy sporo problemów z kartami,przewodami, itp,itd.Kto uzywał trx-ów sdr,ten wie.Dawaj znać o postępach.

https://www.youtube.com/user/SP4XYD/videos
07-10-2012 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 17-09-2009
Post: #3
RE: micro-sdr
Słowo się rzekło - płytki mam od paru tygodni, tylko ten czas.

Załączam fotkę w wersji niezmontowanej z syntezą chińską.

Po zamontowaniu Si-570 powinno działać od 0-50MHz.
Jest też opcja z generatorem kwarcowym na jedno pasmo, np. 80m.

Procesor programuje syntezy, przełączanie pasm oraz wystawia sygnał do sterowania zewnętrznych filtrów pasmowych.

W weekend chyba to wrzucę do pieca, bo sam ciekawy jestem co wyszło.


Załączone pliki Miniatury
İmage
04-12-2012 14:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 17-09-2009
Post: #4
RE: micro-sdr
Uff. Działa.
Było trochę problemów z pastą Easy Print (używacie tego?).

Załączam fotki i filmik (nie załadował się niestety).
Antena Ampro-80 i kilogram łączówek po drodze.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-12-2012 20:39 przez SQ5STU.)
08-12-2012 20:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #5
RE: micro-sdr
Witam,

Może mógłbyś zamieścić jakiś schemacik tego odbiornika.
Zastanawiam się, czy masz jakieś filtry wejściowe w odbiorniku, bo chyba ich na tej płytce nie ma...
Co do jakiegoś DSP zamiast karty dźwiękowej, to raczej marne szanse. Oczywiście można zastosować jakiś kodek 16-bitowy i jakiegoś dsPIC-a, ale rezultaty będą bardzo słabe, bo 16 bitów to trochę mało (niska czułość i dynamika), a dsPIC nie wyrobi z obsługą 2 kanałów (I/Q) oraz filtracją, a o FFT i spektrum można zapomnieć, chyba żeby dać jakieś słabsze filtry na samplingu 8kHz tak, jak w SDR-Cube, ale efekty będą słabe.
Tak tylko mówię z własnych doświadczeń, bo robiłem próby z dsPIC-iem i wiem, że jest za słaby. Zresztą co tu dużo mówić, nawet programy SDR na PC-ta zużywają dosyć sporo czasu procesora, żeby to wszystko obsłużyć.
Aby zbudować porządne DSP, trzeba by zastosować jakiś kodek 24-bitowy i procesor DSP zmiennoprzecinkowy, żeby to ładnie chodziło. Jednak przy dzisiejszych cenach takiego systemu, to gra chyba nie warta świeczki, bo za taką cenę możemy mieć już niezłego PC-ta ;-)
Amerykanie robią to wszystko na układach FPGA, ale koszty budowy są jeszcze większe (ok 2000$ - tylko płytka SDR-a) i uważam, że to również jest pomyłka, bo za tą cenę możemy mieć już niezły transceiver fabryczny.
Ja się już kiedyś przymierzałem do zrobienia takiego układu DSP, ale ceny mnie odstraszyły ;-), poza tym dochodzi montaż "super drobny" SMD lub BGA, co w warunkach amatorskich jest nierealny.

Ciekawe jak ci działa ten odbiornik? może byś się tak trochę pochwalił swoją pracą ;-)

Pozdr. Krzysiek sp9nld

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
16-06-2013 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 17-09-2009
Post: #6
RE: micro-sdr
Cześć.

Starałem się, aby układ był dość uniwersalny i można się nim było pobawić. Na płytce nie zmieściły się filtry - możne je dodać zewnętrznie. W wersji wielopasmowej filtry mogą być przełączane przekaźnikami - na płytce jest mikrokontroler PIC oraz złącze sterujące (np. widziałem filtry do chyba Piligrima).

Ściągnąłem nawet próbki kodeków 192kHz (obudowa TSSOP i QFN) i widziałem w sieci projekt z dsPicem, który to ogarniał.
Niestety czas jaki trzeba na to poświęcić jest spory.

Znacznie taniej zrobić całość na PC na płycie mico-ITX, który zamknie się w miniaturowej obudowie i cenie kilkuset zł.

Jak będę miał trochę czasu zgram jakiś plik - niestety antena mobilowa na balkonie nie zdziała cudów.

Pozdr. Piotr
10-08-2013 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości