Przeróbka radia CB na 10m.

Dołączył: 12-05-2010
Przeróbka radia CB na 10m.
Dostałem jakiś czas temu uszkodzony wskutek odwrotnego podłączenia zasilania CB Uniden Grant AM/SSB . Padł driver, układ przełączający napięcia z wbudowanym stabilizatorem 8V i co najgorsze nie do zdobycia pętla PLL MB8719.
Uruchomilem całość, poza pętlą PLL. Jest to fajne czułe radyjko, z bardzo skutecznym układem NB (jak pod oknem pyrkają skuterki to w 100% wycina zakłócenia) z mocą w SSB 11W. Do VCO podłączyłem potencjometr wieloobrotowy i okazało się że VCO potrafi pracować w niezwykle szerokim zakresie i jest nadzwyczaj stabilne. Uzyskałem w ten sposób płynne przestrajanie w całym zakresie CB. Teraz myślę, aby przestroić to radyjko na nasze 10m, co powinno być banalne. Mam dwie możliwości. Pierwsza najłatwiejsza, przestroić obwody na zakres 28-29MHz i zamontować potencjometr wieloobrotowy w miejscu gdzie fabrycznie jest pokrętło kanałów. Druga możliwość, zastosować inną pętlę np. SAA1057 (stosowana często w radioodbiornikach AM/FM) na której jeszcze w połowie lat 90' z pozytywnym skutkiem dłubałem i mam gotowe własne procedury i programy w asemblerze na procesor C51 do obsługi tej syntezy i jej rejestrów (programowane źródło prądowe etc.) za pomocą enkodera optycznego. W obu przypadkach chodzi w każdym bądź razie o to, aby wyeliminować strojenie kanałowe co 10kHz jak w radiach CB.
Jest tylko jeden problem. Płyta czołowa jest mała, brakuje mi na niej miejsca na wyświetlacz. Fabrczny wyświetlacz LED to tylko dwie cyfry-numer kanałów CB. Wymontowany będzie oczywiście ale to za mało miejsca.
No i się zastanawiam jak rozwiązać sprawę wyświetlacza. Są jakieś subminiaturowe LCD alfanumeryczne?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2012 10:27 przez SP9MTV.)
03-10-2012 10:27

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Są takie wyświetlacze inteligentne. 4 i 8 pozycyjne.
Nowe dosyć drogie ale można wyrwać ze złomu albo poszukać na alledrogu.
Taki 4 pozycyjny mieści się zamiast 2 ósemek w Radmorze:

Jak wystarczą ósemki to są takie małe szajbki:

I jeszcze jeden megazajefajny z ebaja ! :HDSP2000LP

tylko na FM UKF -> Just True Sound Hi-Fi Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2012 16:13 przez SQ6ADE.)
03-10-2012 16:13

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Ogólnie, nie bardzo chcę się bawić w LEDY gdyż sterowane multiplexowo stwarzają problemy z zakłóceniami. Doszedłem do wniosku że przerobię trochę czołówkę. Pozbędę się przycisków DIMMER, CH-9, natomiast NB i S/RF dam jakieś mniejsze. W ten sposób wygospodaruję miejsce pod mały wyswietlacz LCD 1x16. Ostatecznie na CNC zrobię sobie płytę z alu z wygrawerowanymi napisami i czółówkę tą nakleję na całość.

04-10-2012 8:15

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Nie zauważyłem jakoś specjalnie zakłóceń na CB związanych z multipleksowaniem ledów.
Ledy jakoś tak ładniej wyglądają - niż oklepany LCD Tongue

04-10-2012 11:06

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
W radiach CB, tych starych z pokrętłem 40-to pozycyjnym, nie ma multipleksowania. a w tych nowszych jak jest to tylko są to przecież dwie cyferki a nie 6 lub 7.
No i własnie druga sprawa, mnie nie wystarczą tylko dwie cyferki LED. Mnie potrzebne jest tyle aby wyświetlić całą częstotliwość z dokładnością do 100Hz a nawet 10Hz. Dawno temu robiłem skalę częstotliwości na wyświetlaczu LED 8-pozycyjnym podobnej konstrukcji i wielkości jak te z kalkulatora BOLEK. Strasznie siało multipleksowanie i zrezygnowałem na rzecz wyświetlacza alfanumerycznego LCD.
Może i LCD jest oklepane ale najtańsze i najłatwiejsze w zaimplementowaniu. No i dostępność różnych rozmiarów spora. Mam jeszcze kilka VFD ale mają za dużo cyferek bo 9-12 i są za długie.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2012 11:52 przez SP9MTV.)
04-10-2012 11:52
SQ9NJE Offline
Przemek

Dołączył: 23-03-2010
RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Jak ma być nieduży i niebanalny wyświetlacz, to może taki OLED:

Przemek SQ9NJE
04-10-2012 18:28
SP4EJT Offline
Marcin

Dołączył: 06-05-2011
RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Popieram Przemka. Bawiłem się nim w domu, posiada mega kontrast i jest szybki. Tak intensywnie się bawiłem aż go spaliłem bo wszystko było złączone na pająka i się kabelki nie te co trzeba postykały
04-10-2012 18:39

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Kurde - jak czołówka idzie do przemiału i będzie nowa to i TFT dotykowy można dać Tongue
Trochę szkoda - ja sobie tak zawsze myślę coby sprzęt jak naj mniej
przerabiać mechanicznie i max dopasować elektronikę do tego co fabryka
zrobiła...
Tak czy siak trzymam kciuki za ten pomysł kolegi na przeflancowanie CB na 10m bo też mam takie pomysły ino czasu ni mam. Tongue
A jakby pomysł upadł z 10m to mam MC145151 ,które tam można zaaplikować i cieszyć się meldunkami z kanałku 19 Tongue

04-10-2012 23:22

RE: Przeróbka radia CB na 10m.
Wyświetlacz ekstra, faktycznie. Zobaczę pomyślę, nie bawiłem się takim wynalazkiem nigdy więc musiałbym wpierw poćwiczyć z nim no i jakieś biblioteki napisać też trzeba.
Może sobie kupię celem nauczenia się, ale póki co pozostaję przy wersji LCD alfanumerycznym z kilku powodów: 1. Bo mam już pasujący wyświetlacz, 2. Nie muszę się go uczyć, 3. Mam zestaw własnych gotowych bibliotek zarówno w ASM jaki w C na procesory C51 i AVR, 4. To tylko przestrojenie prostego radia CB.
Muszę się jeszcze uporać z AGC. Wczoraj podczas pomiarów stwierdziłem że coś jest nie tak. Nie wiem czy tak ma już z fabryki, czy coś jeszcze po tym odwrotnym zasilaniu leży, ale nachylenie jest słabe i praktycznie można powiedzieć że nie działa jak należ. Słabe stacje słychać słabo a silne ryczą z głośnika. Niby regulacja napięciowa jest ale coś gdzieś leży. W sumie to prosty układ na kilku diodach, mosfecie i bipolarnym i może tak ma działać więc albo coś jeszcze zjarane albo będzie to część do poprawki. Zwiększając sygnał z generatora wcz na wejściu antenowym napięcie na diodach tłumika się zwiększa ale siakoś mało. Dzisiaj muszę posprawdzać elementy. Możliwe że któryś z tranzystorów leży.

05-10-2012 9:00