Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Źródło QRM-ów na 80m
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Źródło QRM-ów na 80m
Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu na robienie nasłuchów (ani tym bardziej składanie i uruchamiania konstrukcji) a więc mój Kacper na 80m leżał na stole, niewłączany od kilku tygodni. Kilka dni temu próbnie go uruchomiłem, niestety nie udało mi się nic usłyszeć. W ciągu kolejnych kilku dni wykonywałem takie same próby z takim samym efektem. Na całym wycinku pasma obsługiwanym przez VXO transceiverka słyszę jedynie dość charakterystyczny, głośny szum, tudzież równie charakterystyczne "ćwierkanie" (nie, nie jest to żadna ze znanych mi modulacji cyfrowych). Zakłócenia i niski poziom sygnału zawsze były pewnym problemem, zwłaszcza z uwagi na fakt, że wciąż mam pseudo-antenę w postaci kawałka drutu rozwieszonego za oknem (który w dużej mierze biegnie przy ścianie). Prawie zawsze jednak dało się czegoś posłuchać, teraz nie słyszę niczego.
Pomyślałem, że może coś się zepsuło w TRX-ie. Mam co prawda trochę innych konstrukcji na 80m (w formie wstępnie uruchomionych płytek, jeszcze nie w obudowach) ale mając zaledwie chwilę wolnego czasu nie chciałem rozkładać się z nimi na stole rozpoczynając eksperymenty, które pewnie przeciągnęłyby się do późnej nocy... Wyjąłem więc po prostu YachtBoy'a 80 (wiem, że radiu sporo brakuje do doskonałości) uzyskując podobny efekt - na "osiemdziesiątce" nie słychać niczego, poza zakłóceniami. Po przestrojeniu na "czterdziestce" słyszałem już normalnie stacje CW i SSB.

Co więcej - przeszedłem na 225 kHz i okazało się, że jedynkę zakłóca głośne brzęczenie, które staje się cichsze lub głośniejsze w zależności od ustawienia radia, ale w żadnym położeniu nie znika. Jeszcze kilka miesięcy temu w tym samym miejscu jedynka odbierała idealnie...

Początkowo sądziłem, że to któreś z moich urządzeń (rozbudowałem ostatnio trochę sieć domową, dodałem dysk NAS). Zacząłem więc kolejno odcinać zasilanie na listwach zasilających. Komputer, router - nic. Telewizor, dysk sieciowy - nic. Odpiąłem wszystkie ładowarki, wyłączyłem światło - nic. Jakieś pomysły co do możliwej przyczyny?

BTW właśnie na najmniej zakłócanym kawałku pasma słyszę (cicho) jakąś niemiecką stację, tak wiec Kacper najwyraźniej jest ok.
23-09-2012 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #2
RE: Źródło QRM-ów na 80m
żarówka?
23-09-2012 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Źródło QRM-ów na 80m
Żarówka czy świetlówka kompaktowa? Smile

Dzisiaj wstałem wcześniej i około 5 rano próbowałem nasłuchiwać.
Głośne szumy zniknęły, jednak stacje także nie były szczególnie aktywne (jedna CW się odezwała w pewnej chwili, nic poza tym).
Teraz zastanawiam się jakie urządzenia włączane przez sąsiadów lub domowników mogą coś takiego powodować?
24-09-2012 9:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3REI Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 60
Dołączył: 29-06-2010
Post: #4
RE: Źródło QRM-ów na 80m
W moim małym bloku mieszkalnym źródłem zakłóceń, które uniemożliwiały mi pracę właśnie na 80m, były : ładowarka do komórki (u jednych sąsiadów) i telewizor plazmowy (u drugich sąsiadów). Szczególnie telewizor sieje niemiłosiernie.
Spróbuj nagrać te zakłócenia i wrzucić na forum, wtedy da się coś więcej powiedzieć.
24-09-2012 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #5
RE: Źródło QRM-ów na 80m
skrót myślowy... Może latarnie w okolicy, może plazma u sąsiada.... Na bateriach to samo?
Może łowy na lisa pomogą?

MAc
24-09-2012 10:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4XYD Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: 13-11-2009
Post: #6
RE: Źródło QRM-ów na 80m
Weż swojego YachtBoy-a (zasilanie bateryjne) , AM i pasmo 3,5MHz.Pochodź po mieszkaniu, koło urządzeń TV/IT. Ew. na zewnątrz (latarnie, słupy, stacja trafo, zabudowania sąsiadów). Na pewno znajdziesz źródło. Z praktyki dopowiem,że nieźle zakłócają na 3,5MHz telewizory plazmowe, niektóre zasilacze impulsowe, modemy ADSL (a'la Neostrada), szczególnie jak im podeschną kondensatory elektrolityczne po kilku latach.Kolega w ten sposób wykrył ciekawe źródło zakłoceń na niskich KF(pożyczając ode mnie odbiornik Degen wraz z aku Smile ) ,był nim...nowoczesny, cyfrowy licznik energii elektrycznej ,taki z mrugającą LED.Powodzenia !

https://www.youtube.com/user/SP4XYD/videos
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2012 21:29 przez SP4XYD.)
24-09-2012 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NYK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 80
Dołączył: 09-10-2011
Post: #7
RE: Źródło QRM-ów na 80m
A ja mam pytanie odnośnie zakłóceń ale "odwrotne":

Ostatnio postawiłem radio przy komputerze stacjonarnym, pracując w paśmie 80m (dipol zestrojony na SWR 1:1) po naciśnięciu PTT i mówieniu do mikrofonu (rzadko) lub stawianiu nośnej na CW (zawsze) odzywa mi się głośnik wewnętrzny komputera (ten BIOS'owski)

o co chodzi?
Komputer nie ma uziemienia, radio zasilam z akku.
27-09-2012 18:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #8
RE: Źródło QRM-ów na 80m
Witam

Dla własnego bezpieczeństwa podłącz kompa do gniazdka z bolcem czyli uziemionego

Pozdrawiam

Andrzej
27-09-2012 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NYK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 80
Dołączył: 09-10-2011
Post: #9
RE: Źródło QRM-ów na 80m
Niestety, wymagałoby to zmiany instalacji elektrycznej tzn. kucia ścian... Sad
Zastanawia mnie tylko czy to oznaka tego, że radio jest słabo ekranowane? może radio powinienem uziemić? (radio zasilane z akumulatora)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2012 9:06 przez SQ8NYK.)
28-09-2012 9:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6-11003 Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 24-06-2012
Post: #10
RE: Źródło QRM-ów na 80m
Przemku, zawsze warto spróbować wykonać sztuczne zerowanie czyli podłączenie bolca pod przewód zerowy w gniazdku. Ale pod warunkiem, że masz na bezpieczniku w instalacji rozłączany tylko przewód fazowy. Zakładam, że u Ciebie w sieci energetycznej jest typ TN-C i zapewne linia zerowa " N " jest uziemniana przez energetykę przez co powstaje punkt " PEN " , który można użyć właśnie jako " PE " w gniazdku sieciowym z bolcem Smile
28-09-2012 10:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości