Transiver na jacht .

Dołączył: 21-03-2010
Transiver na jacht .
Witam kolegów.
Ponieważ w przyszłym roku wybieram się swoim jachcikiem na nasze kochane morze czyli na Nasz kochany Bałtyk - bliżej lub dalej ( bardziej bliżej ).
Posiadam wprawdzie małe zgramne Ft 100 D- ( najchetniej bym pracował na nim ) ale, byłaby to "zbrodnia doskonała na żywym organiżmie elektronicznym tego radia ."
Bałtyk wprawdzie nie jest morzem najbardziej słonym ale, z własnego doświadczenia - jak widziałem na mierniku 97% wilgotności i to słonej to niepotrfie nawet wyobrazic sobie jak długo pociągnęło by takie "radyjko "--- czyli totalnie szkoda - nie mniej będe miał ze soba Smile
Postanowiłem sobie zbudowac cos czego nie będzie totalnie żal jak padnie i co będzie można szybko zreanimować .
Mam założenie wstępne .
Trasiver totalnie prosty-- z ogólnie dostępnych elementów
Najchętnie zastosowany filtr PP9A2R---- po prostu mam ze trzy sztuki +piloty
Dwa pasma ( najchętniej 3,5 i 14 Mhz .
Moc wyjściowa około 15 W z 12 voltów z możliwościa regulacji do dołu .
szkoda męczyc kol. mocą qrp poniewaz antena nie będzie za "ciekawa" na małej utce .
Nie musi być cyfrowy odczyt ale odrobine orjentacyjna skala .

Różnych konstrukcji tego typu jest pare sztuk :Taurus ,Aqfarius , Kajman ( który mi sie bardzo podoba ) Kacper .

Co polecacie ? Aby było miło ,tanio , dostępne elementy i żeby troche coś tam było sychać i zrobić jakieś qso. nie wspomne żeby na 14 krzyknąc sobie CQ DXSmile

No i na tyle

14-06-2012 11:50
SP5IWI Offline
Janek

Dołączył: 01-02-2009
RE: Transiver na jacht .
(14-06-2012 11:50)SP5LQV napisał(a):  Witam kolegów.

Witam
Ja byłem parę razy na morzu,zawsze miałem radia fabryczne,Na trasie MONAKO GDYNIA przez 3 mies z FT-7B,Gdynia GENUA dwa miesiące z IC-735,GDYNIA KILONIA GDYNIA z ALINCO DX70.FT i IC poszły do ludzi ale znam ich losy i nic się z nimi złego nie stało.DX70 mam u siebie i po 10 latach od rejsu też nic złego nie zauważyłem w jego eksploatacji.Zawsze TRXy miałem w materiałowych pokrowcach żeby je chronić przed wilgocia.W tamtych latach największym problemem było zasilanie podczas rejsu.Akumulatory były kiepskie i często napięcie spadało poniżej 12V.Ponieważ instalacja jachtowa była 24 voltowa ratowałem się w takich przypadkach stosując zasilanie z 24V poprzez redukcję na stabilizatorze liniowym do 13,8V,tylko potrzebny był jeszcze do tego dobre chłodzenie (wentylator).Teraz chyba nie będziesz miał takiego problemu z zasilaniem.
Pozdr Janek sp5iwi
15-06-2012 22:36
SP8BAI Offline
Początkujący

Dołączył: 31-10-2009
RE: Transiver na jacht .
Ja parę lat z rzędu zabierałem na jacht TS430S z dorobioną HM skrzynką antenową. Te parę lat nie zrobiły żadnego wrażenia i uszczerbku na zdrowiu transceiver'a. Potwierdzam tylko problem z zasilaniem. Miałem za długie kable zasilające i nie mogłem pracować pełną mocą, ale i tak było nieźle. Teraz już nie wożę transceiver'a na jacht, chyba za leniwy jestem Wink
Jacek
16-06-2012 14:30
SP5LQV Offline
Andrzej

Dołączył: 21-03-2010
RE: Transiver na jacht .
cześć . Dzięki Panowie za odpowiedzi . Widze że są ludzie jednak co pływaja zradiam i "radyjkom" nic się nie dzieje .
Ja tez nie będe gorszy !!!
Ja tak uwielbiam swojego malucha ( cholera nigdzie nie widze emotików )
Co do zasilania - to i ja wiem . Nie mniej postaram się mieć jakieś nawet proste homemade.

Dzieki . i wszystkim pływającym " krokofajowcom " stopy wody .. i pomyślnych wiatrów

16-06-2012 15:36