Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak powiesić dipol- prośba o poradę
SQ8NYK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 80
Dołączył: 09-10-2011
Post: #1
Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Witam!
Powiesiłem ostatnio dipol na 80m tak jak na rysunku. Punkt zasilania na kominie ok. 8m nad ziemią i ok. 1,5m nad blachą dachu. Użyłem metalowego sznurka do wieszania prania. Nie wiem z czego jest ale świetnie się lutuje. W miejscach zaznaczoną czarną kropką ramiona anteny są dosyć nisko nad blaszanym dachem, ~50cm.

Ponadto symetryzator 1:1 (napięciowy) na rdzeniu toroidalnym i 15m przewodu RG58 idącego kanałem wentylacyjnym do domu. Po pomiarach reflektometrem wyszło, że mam SWR ~3. skracałem trochę ramiona odcinkami ok. 30cm, równomiernie z obu stron. W sumie obciąłem ok. 1,20m. SWR wciąż bez zmian, jedynie co to zauważyłem niewielki (SWR 2,7) spadek odbitej w okolicach 3.62MHz. Poszperałem w literaturze i znalazłem informację, że symetryzator zaniża nieco częstotliwość rezonansową oraz to, że przewód zasilający powinien na pewnej długośc "wchodzić" do anteny pod kątem prostym. U mnie tego nie ma. Znajomy krótkofalowiec stwierdził, że w tej konfiguracji antena może nie dać się zestroić. No i nie wiem czy ciąć dalej czy przewiesić antenę w inne miejsce?

Proszę o poradę bardziej doświadczonych krótkofalowców!


Załączone pliki Miniatury
İmage
14-05-2012 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #2
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
nie napisaleś o długości.
Niezależnie od tego, ja bym uciekał od tego blaszanego dachu. IMHO 1,5m to za blisko
Balun i prowadzenie kabla nie ma przesadnego wpływu. (chyba, że balun jest jakiś fatalny)

Albo jesteś daleko poza rezonansem, albo dach ją psuje.
MAc
mrn
14-05-2012 20:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NYK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 80
Dołączył: 09-10-2011
Post: #3
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Sznurek miał rzekomo 20m (kupiłem dwie sztuki, wartość podana na opakowaniu) i zakładam że tyle rzeczywiście było. Nie mierzyłem przed powieszeniem... A jeśli uciekać od dachu to gdzie?
14-05-2012 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #4
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
teoretycznie dipol na 80m ma 2x19,5m.
Teoretycznie inv v na 80m ma 2x18,5m
u ciebie jest 20m- 1,2m = 18,8 (a może 20m- 0,6m) ? - generalnie CHYBA za długo.
spróbuj zrobić pomiary w całym paśmie - na 3500, 3550 itd - wtedy zobaczymy, czy w ogóle się stroi i będzie można pomyśleć dalej

MAc
14-05-2012 21:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #5
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Cześć!

Nie ufajmy temu, co jest napisane na opakowaniu. Znam te "sznurki" i wiem, że czasem mają 19,5 metra, a czasami nawet 22,5! Pewnie to taki "bonus" od firmy ;-) Tak czy inaczej, ramiona dipola zawsze należy dokładnie zmierzyć przed zbudowaniem anteny. Później ewentualnie dobierać ich długość.
Aby balun poprawnie działał, polecam tzw. prądowy, np. na toroidzie z materiału 43, nawinięty przewodem koncentrycznym. Filozofia żadna. Omawiany był z detalami na tutejszym Forum. Jeżeli nie rdzeń pierścieniowy, to może to być nawet trochę ferrytowych koralików o dużej przenikalności nanizanych na fider w punkcie zasilania anteny. Można użyć "tłumicieli" zakłóceń stosowanych na przewodach monitorów czy zasilaczy komputerowych. Wadą jest ciężar oraz ilość użytych rdzeni. Dla pasma 80 metrów powinno się zrobić ferrytowy "rękawek" o długości kilkudziesięciu centymetrów.
Z mojej praktyki wynika, że antena dipolowa rozwieszona jako odwrócone "V" i zwłaszcza wisząca w pobliżu metalowych przedmiotów (w tym przypadku dach Twojego domku) zawsze wypada dużo krótsza niż podają to mądre książki, a VSWR raczej mocno odbiega od jedności i plasuje się w okolicy 2,5.
Miałem kiedyś antenę na 3,5 MHz zawieszoną wierzchołkiem właśnie w ten sposób, na metalowym maszcie o wysokości około 23 metrów, który był ustawiony na dachu budowli o wysokości około 45 metrów. Kąt rozwarcia ramion wynosił około 70 stopni, więc był dość ostry. Długość ramion wypadła po 18,6 metra dla najmniejszego współczynnika fali odbitej, który wynosił około 2,4 na 3700 kHz. Wokół było sporo "żelastwa": sam maszt, jego odciągi, żelbetowa konstrukcja budynku i blaszane opaski obrysu dachu oraz mnóstwo metalowej infrastruktury na nim samym. Lepiej się tego zestroić nie dało. Wysokość zawieszenia robiła jednak swoje i podczas pracy mocą rzędu 4 - 5 W żaden korespondent nie chciał wierzyć że pracuję QRP. Antenę zasilałem przez przewód H-155 (firmy Belden), którego długość wynosiła jakieś 65 metrów! To tak w ramach ciekawostki. Dodam, że "podpierałem" się skrzynką antenową przy TRX, czyli de facto oszukiwałem transceiver. Takie niedopasowanie to jeszcze nie jest najgorsza sprawa. Często znacznie gorsze jest popsucie charakterystyki promieniowania anteny, chociaż muszę przyznać, że gdy antena wisiała na takiej wysokości jak moja, to słuchałem i dowoływałem się na wszystkie cztery strony świata.

Jeśli mogę coś praktycznie poradzić, to zrób balun prądowy, a na kominku zamontuj chociaż 2 metry rury, na której szczycie zawiesisz (podeprzesz) wierzchołek anteny. Możesz użyć rury z duraluminium i opaski z uchwytem masztowym okalającej komin. W ten sposób montaż będzie nieinwazyjny i unikniesz penetracji konstrukcji komina. To zwiększy nieco dystans ramion od metalowego dachu i na pewno poprawi się współczynnik "odbitej". Najlepiej też wymierzyć przed powieszeniem ramiona anteny i dociąć ja symetrycznie, na powiedzmy 19 m "z groszem" i w razie potrzeby odpowiednio skracać podczas finalnego strojenia. Ponadto należy pamiętać, aby zabezpieczyć połączenia, balun i sam fider przed wpływami czynników atmosferycznych.

Samo powieszenie anteny dipolowej jako "inverted vee" jest moim zdaniem bardzo korzystne. To moja opinia po wielu latach różnych prób. Jednak chyba najbardziej lubię anteny typu zamkniętego, jak np. delta. Powieszona ukośnie, gdzie najniższy jej element znajduję się kilka (5 - 6) metrów nad ziemią pracuje na niskich pasmach zadowalająco zarówno na kraj, jak i przy łącznościach DX.

72 & 73! de Robert, SP3RAF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2012 23:35 przez SP3RAF.)
14-05-2012 23:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5CTD Offline
Jarek
*

Liczba postów: 38
Dołączył: 23-07-2011
Post: #6
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Witam,
Bardzo praktyczny i logiczny opis postępowania z anteną:
http://sp2put.utp.edu.pl/index.php/258,j...ne#more258
73, Jarek.
15-05-2012 9:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #7
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
To i ja swoje 5gr .... domontuj do komina kilka metrów masztu z rury jakiejś. Na pewno będzie lepiej - odległości od połaci dachu również się zwiększą.
15-05-2012 10:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #8
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Witaj Przemek Smile
Największą gęstość promieniowania masz w punkcie zasilania czyli 1,5m nad metalowym dachem! Tak powieszona antena nie może poprawnie pracować Dodgy

Ja bym pokombinował z deltą powieszoną ukośnie nad Twym ładnym zielonym ogrodem z boku domu, ale tak aby antena nie wisaiła nad dachem. Ostatnio robiłem szereg prób z deltą na 40m. Antena z "nowego" PKLa czyli prawie sama miedź, zasilanie z trafa 1:2,5 i symetryzatora prądowego i w każdej konfiguracji zawieszenia działa równie zadowalająco z niskim swr na 7,14,21 i 28MHz Big Grin Żeby nie robić ot, nie wrzucę screenów z pomiarów Angel

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
15-05-2012 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #9
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Kilka ważnych pytań - czy masz sztuczne obciążenie by pomierzyc "bal-un" zanim go zamocujesz do anteny - nigdy nie podpinaj 'czegoś" do anteny bez wcześniejszego zmierzenia.

Jeśli możesz swoim TRX i SWR miarką pomierzyć antenę w szerszym zakresie i zapisać na do EXCELA ... wtedy ładny wykres SWR :-)

Wysoko anten to fajna sprawa ... ale zawsze pamiętaj o zagrożeniu od zwyczajnej burzy ... tu nie ma akurat prostej podpowiedzi ( poza nie montowaniem anteny ;-)

Jeśli masz kompromisowe mocowanie anteny pomyśl o tunerze CG3000 mocowanym w punkcie zasilania anteny - jest to coś podobnego do tego... http://www.sgcworld.com/Publications/Manuals/230man.pdf - może warto zacząć odkładac na taka zabawkę ?

Antena "dipolo podobna" powinna mieć "dużo powietrza" czyli z daleka od metalowych dachów i ogrodzeń.

Jakie masz szanse ( i możliwość techniczne ) rozwaz możliwośc podniesienia punktów zaczepienia anteny ( wszystkich)
15-05-2012 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #10
RE: Jak powiesić dipol- prośba o poradę
Witam
Jeżeli możesz wykonać zamocowanie do komina wg. poniższej propozycji to uzyskasz dosyć duże odsunięcie ramion dipola od dachu. Radykalnie zmniejszy jego wpływ na antenę. Tak jak Jarek wspomniał nie podpinaj "baluna" lub innych wynalazków jak nie masz ich pomierzonych. Proponuję zdemontować "balun" a kabel wydłużyć do długości ~27m i na pewno uzyskasz poprawę.
Ja walczyłem z fiderem o długości ~15m u siebie na działce i poddałem się (mając NWT ka). [ attachment=5336]
Wysięgnik zamocowany do komina możesz zastosować ~3,5-4,5 m. wędka lub rura plastikowa. Do usłyszenia Roman SP5AQT.


Załączone pliki
.pdf  Antena.pdf (Rozmiar: 304.42 KB / Pobrań: 1445)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2012 10:05 przez SP5AQT.)
16-05-2012 10:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości