Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyciąg oparów
SQ8LUY Offline
michal
**

Liczba postów: 77
Dołączył: 01-07-2009
Post: #1
Wyciąg oparów
Cześć!

Czy macie sprawdzony sposób na usuwanie oparów z lutowania?
Są stacje z wyciągiem. Ale mam już niezłą stację, nie chcę jej zmieniać.

Rozważam wykorzystanie wiatraka komputerowego i filtrów węglowych.
Może odkurzacz usb za parę złotych? Smile

A może w sprzętach AGD można znaleźć pompki, które są wydajne i ciche?

michal
23-04-2012 15:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #2
RE: Wyciąg oparów
HAHA !! ?? Odkurzacz USB ??? Big Grin
Masz link do takiego ?
23-04-2012 19:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8LUY Offline
michal
**

Liczba postów: 77
Dołączył: 01-07-2009
Post: #3
RE: Wyciąg oparów
(23-04-2012 19:05)SP4EJT napisał(a):  HAHA !! ?? Odkurzacz USB ??? Big Grin
Masz link do takiego ?

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=...urzacz+usb

:]
23-04-2012 19:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EIB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 10-12-2010
Post: #4
RE: Wyciąg oparów
Witam.Na allegro można kupić taki wyciąg z filtrem węglowym .Ja mam taki i po paru lutowaniach widać na fitrze co się wdycha.Polecam kolegom którzy lubią dużo lutują.
23-05-2012 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5AZP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 09-01-2012
Post: #5
RE: Wyciąg oparów
Raczej widzisz ,,przegląd tygodnia" wszystkiego co unosi się w powietrzu.
aby osad z lutowania był widoczny - musiałbyś zwęglić kilkadziesąt gramów topnika....
Czyli - zużyć circa 1 kilogram tinolu....
04-06-2012 18:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #6
RE: Wyciąg oparów
SQ5AZP mylisz się widzisz odparowaną kalafonię. Jak nie wierzysz mogę wykonać fotki, doskonale rozpuszcza się w acetonie lub alkoholu ale nie wodzie. Wystarczy jedno lutowanie nawet kilkanaście minut a solidnie. Ja używam jeszcze czegoś lepszego maski 3M serii 7500. Trzeba tylko dobrać filtr pod to co chce się robić.
04-06-2012 18:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5AZP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 09-01-2012
Post: #7
RE: Wyciąg oparów
Wybacz - pracowałem przez ładne kilka lat jako lutowacz obwodów oraz operator agregatu lutowniczego - dzięki temu wiem o czym piszę.
Odkurz z kalafonii (jaki zauważyłeś na owym filtrze) to była mikronową warstwa. odparowana żywica - podobnie jak sadza) powleka powierzchnię filtrów stwarzając optyczne wrażenie niesamowitej wprost ilości.

Kilogram tinolu zawiera dokładnie 26 gramów kalafonii aktywowanej niekiedy kwasem pinenowym.

Współcześnie stosowane stopy lutownicze nie zawierają ołowiu i dla tego nie ma aż tak dużego zagrożenia zdrowotnego w trakcie ich stosowania.
Dla porównania - większa ilość substancji szkodliwych wydziela się z 1 paczki papierosów niż z KILOGRAMA lutowia.
05-06-2012 12:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #8
RE: Wyciąg oparów
A ja niestety na pewne rzeczy jestem uczulony dodatkowo jestem chemikiem i też wiem o czym piszę ;-). Ponadto ja zawsze dodatkowo lutuję z kalafonią a nie tylko tinolem lepiej idzie.
05-06-2012 16:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5AZP Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 09-01-2012
Post: #9
RE: Wyciąg oparów
(05-06-2012 16:03)SQ4AVS napisał(a):  A ja niestety na pewne rzeczy jestem uczulony dodatkowo jestem chemikiem i też wiem o czym piszę ;-). Ponadto ja zawsze dodatkowo lutuję z kalafonią a nie tylko tinolem lepiej idzie.

W takim wypadku polecam powlekanie płytek topnikiem w niewielkiej ilości. (np 3% roztworem kalafonii w acetonie), wstępne cynowanie długo składowanych elementów...itp.
I zaręczam - dobremu lutowaczowi wystarcza wówczas jedynie tinol.
A alergie - tego się nie przeskoczy, współczuję.Wink
05-06-2012 18:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #10
RE: Wyciąg oparów
(05-06-2012 12:35)SQ5AZP napisał(a):  Współcześnie stosowane stopy lutownicze nie zawierają ołowiu i dla tego nie ma aż tak dużego zagrożenia zdrowotnego w trakcie ich stosowania.
Dla porównania - większa ilość substancji szkodliwych wydziela się z 1 paczki papierosów niż z KILOGRAMA lutowia.

To co piszesz to jedynie teoria. Niestety fakty są inne. 99% hamów używa do lutowania stopu LC60, lub zbliżonego czyli zawierającego 40% ołowiu.
Mało kto używa spoiwa bezołowiowego, gdyż uzyskuje się nim gorsze parametry przy lutowaniu ręcznym. Zresztą LC60 i podobne są do bezproblemowego nabycia i są najpopularniejsze i najchętniej stosowane do napraw.
Stąd, problem z toksycznością kalafonii jest pomijalny w stosunku do par ołowiu, które się ulatniają z wrzącego stopu. Zatem najrozsądniejsze jest stosowanie odciągu oparów na zewnątrz pomieszczeń a nie stosowanie obiegu zamkniętego poprzez wentylator z filtrem.
06-06-2012 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości