Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enkoder w wykonaniu Home Made
SQ5NBG Offline
Darek
*

Liczba postów: 19
Dołączył: 01-02-2009
Post: #26
RE: Enkoder w wykonaniu Home Made
Witam serdecznie,

Przedstawiam moje wykonanie enkodera magnetycznego w oparciu o układ AS5035. Załączam projekt wykonany w KICADzie, poglądowe zdjęcia i schemat+prasowankę w pdf'ach. Wzorowałem się na rozwiązaniu Romana SP5AQT. Być może taka ilość kondensatorów nie jest konieczna, ale wolałem dmuchać na zimne Smile. Wyprowadziłem także dodatkowe pola, które mogłyby służyć do detekcji przesunięcia magnesu (działanie jak przycisk) ale nie wyprowadziłem ich w końcu na zewnątrz obudowy enkodera. Jako bazę mechaniczną również wykorzystałem potencjometr. Jest on trochę większy od potencjometru Romana, ale zaletą jego jest prostota wykonania - wystarczy odgiąć kilka blaszek, odkręcić śrubki i wszystko pasuje. Jedynie większą pracą było wyfrezowanie otworu na złącze szpilkowe. Co do płytek, to posiadałem akurat takie koliste i pasujące! kawałki laminatu. Magnesik dodatkowo posmarowałem butaprenem, chociaż od początku przylegał do zakończenia osi potencjometru. Płytkę także przykleiłem butaprenem do zdejmowanej ścianki.

Układ działa od razu po podłączeniu zasilania - ale jeśli magnes nie jest umieszczony nad halotronami znajdującymi się wewnątrz układu scalonego to na wyjściach otrzymujemy przypadkowe impulsy.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

.pdf  enkoder_magnetyczny-schemat.pdf (Rozmiar: 18.61 KB / Pobrań: 1708)
.pdf  enkoder_magnetyczny-Elementow.pdf (Rozmiar: 9.92 KB / Pobrań: 1412)
.rar  enkoder_magnetyczny-kicad_prj.rar (Rozmiar: 10.18 KB / Pobrań: 1131)
04-06-2010 1:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Enkoder w wykonaniu Home Made - admin - 23-06-2009, 12:10
RE: Enkoder w wykonaniu Home Made - SQ5NBG - 04-06-2010 1:26
Valkodery - sp9oya - 10-02-2010, 22:38
Enkoder w wykonaniu HM - SQ6OXK - 10-08-2010, 16:26
RE: Piligrim - SP9EZQ - 10-08-2010, 18:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości