Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa na VLF
SQ8NZF Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 09-08-2011
Post: #3
RE: Skrzynka antenowa na VLF
Witam,
Dziękuję za przydatne linki. Widać, że poprostu dużo inwencji trzeba włożyć w konstrukcję urządzeń na VLF Smile Różne rozwiązania w zależności od warunków antenowo-przestrzennych, czy materiałowych. Bardzo ciekawe rozwiązania tych "ceweczek". Jak wspomniałem wcześniej, mam kiepskie warunki do rozieszania długich anten. W swoim QTH chciałbym dostroić na to pasmo krótki LW (nie wiem jeszcze jak długi uda mi się tu rozwiesić - myślę, że nie więcej niż 30 m) i/lub ewentualnie dipola (2x10 m), tudzież W3DZZ. Oczywiście te anteny tylko do odbioru. Chociaż podobno dużo lepiej na tym paśmie sprawują się magnetyczne, ale wypdałoby zrobić do takiej jakieś "zdalne" sterowanie do przestrajania kondensatora (przekładnię o dużym przełożeniu). Jak też wspomniałem nie wykluczam prób na VLF z terenu w przyszłości, więc zrobiłbym poprostu taką skrzynkę, przystosowaną do nadawania.
I przy okazji jeszcze jedna sprawa. Moze ktoś z Kolegów jest w stanie powiedzieć mi jak sprawuje się/jaka jest różnica w praktyce między uziomem zrobionym z miedzi a uziomem ze stali ocynkowanej. Pytam, ponieważ różnica cen materiałów jest znaczna a nie wiem, czy przełoży się to na jakość pracy uziemienia anten. Teoretycznie i praktycznie miedź jest lepszym przewodnikiem, ale w praktyce czy uziom ze stali będzie sprawował się o wiele gorzej niż miedziany?
Pozdrawiam!
Michał
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2011 23:25 przez SQ8NZF.)
22-08-2011 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa na VLF - SQ8NZF - 09-08-2011, 23:03
RE: Skrzynka antenowa na VLF - SP3SWJ - 21-08-2011, 13:00
RE: Skrzynka antenowa na VLF - SQ8NZF - 22-08-2011 23:22
RE: Skrzynka antenowa na VLF - SQ9JXT - 23-08-2011, 10:14
RE: Skrzynka antenowa na VLF - SQ8NZF - 23-08-2011, 15:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości