Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obliczenia dla częstotliwości pośrednich
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #15
RE: Obliczenia dla częstotliwości pośrednich
Niedawno, dla siebie, popełniłem taki arkusik Excela
Kalkulator pośredniej odbiornika (dobrze otwierać w Excelu bo w google'u nie widać komentarzy, niezbyt zresztą ważnych, i niektórych opisów słupków)

W tymże arkusiku są liczone częstotliwości odbioru (nadawania) w zależności od f.pośredniej i f.vfo , także dla nieparzystych harmonicznych częstotliwości f.vfo.
Zaznaczyłem też różnymi kolorkami pasma amatorskie i pasma broadcastingu radiowego (na wszelki wypadek gdyby nas ciekawiło czemu słychać stację broadcastingową... a potem się okaże że to mix którejś harmonicznej z czymś..)
Wyniki obliczeń są rysowane w postaci słupków o wysokości zależnej od zawartości harmonicznych w sygnale VFO (zakładam prostokąt, czyli 3-cia harmoniczna ma 1/3 wysokości , 5-ta ma 1/5 itp i mixowanie np. w mieszaczu na kluczach), co - gdyby nke zakładać na wejściu odbiornika żadnych filtrów pasmowych, oznacza względną czułość na danej częstotliwości.
Kreska od słupka (w lewo lub prawo) oznacza jaką wstęgę odbieramy - przyjąłem założenie że na F.PCZ. odbieramy górną wstęgę, kreska od danego słupka obrazuje informację czy będziemy odbierać górną czy dolną wstęgę.
Dodałem też rysowanie nieparzystych harmonicznych nadajnika (f nadajnika taka sama jak f. odbierana), z takimi samymi wagami jak dla sygnału prostokątnego (co jest pewną przesadą, no chyba że nadajemy CW wzmacniaczem w klasie D/E Smile)

PS: Zrobiłem małą poprawkę bo widzę że dla niektórych słupków pisało bzdury.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-04-2020 20:11 przez SQ5KVS.)
14-04-2020 12:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Obliczenia dla częstotliwości pośrednich - SQ5KVS - 14-04-2020 12:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości