Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #95
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
(21-04-2011 6:09)sp9fkp napisał(a):  HUSAR mierzy bardzo wysoko i szkoda byłoby obniżyć jego loty tylko dla faktu wyposażenia go w DSP.
Przypominam co Krzysztof napisał w innym wątku:
Cytat:Osobiście bawiłem się w coś takiego na MPLAB Starter Kit for dsPIC DM330011 (dsPIC33FJ256GP506, codec Wolfson WM8510 - parametry podobne jak w SDR Cube), który zastosowałem do obróbki DSP w moim TRX (2 pośr 4-8 kHz, sampling 16 kHz), przy czym moje filtry miały tłumienie rzędu 80dB (200 taps). To oczywiście działa, ale jak? Przy odsłuchu na paśmie 40m silnych stacji nadających z siłą S9+20dB wszystko wychodzi i czar pryska. Dlatego też zarzuciłem ten projekt. Do urządzeń przenośnych, lub na początek to urządzenie te można polecić, ale nic poza tym.
Wiec albo SDR CUBE nie jest taki zły a cała robota jest już wykonana i dostępna w postaci źródeł albo trzeba znacząco podnieść poprzeczkę dla DSP.

Proszę mnie tu nie łapać za słowa...
Swoją opinię o SDR CUBE podtrzymuję. Niestety SDR CUBE nie jest taki dobry jak by się mogło wydawać, powodem tego są jego filtry które mają tłumienie rzędu 60 dB, co jest niewystarczające. Po drugie, jest to odbiornik z bezpośrednią przemianą, mającym wszystkie wady tego typu odbiorników. Demodulacja typu IQ jest tutaj kiepska też z powodu filtrów i zastosowanego w nim SOFTROCKA - im wyższe pasmo, tym gorzej. Tłumienie nieporządanej wstęgi na poziomie max 50dB, co jest również niewystarczające. To co napisałem wcześniej o moich próbach, to tak to wtedy wyglądało, jednak powodem tego był głównie wzmacniacz na wejściu modułu DM330011, który się "przesterowywał" przy silniejszych sygnałach. Zrobiłem coś takiego samemu, ale bez wzmacniacza i sytuacja uległa poprawie. Zmieniłem też mój filtr kwarcowy na trochę lepszy (poprzednio pasmo przepustowe było ok 6kHz, teraz jest 3 kHz), co dodatkowo poprawiło odporność na przesterowania przy silnych sygnałach stojących obok. Przy połączeniu tych dwóch technik (analogowej i cyfrowej) możemy uzyskać bardzo dobre rezultaty. Oczywiście dynamika takiego układu DSP jest w granicach 80 - 90dB, co wynika z zastosowanego kodeka i przetwarzania 16-bitowego, ale pokażcie mi układ analogowy, który ma taką dynamikę. Dynamikę można by jeszcze poprawić dodając regulację wzmocnienia stopnia 1 p.cz., którego wzmocnienie byłoby regulowane przez DSP. Wtedy nawet najsilniejsze sygnały nie mogłyby doprowadzić do przesterowania układu. Jeśli chodzi o filtrację, to nawet stosując super filtry kwarcowe nie osiągniemy tak dobrych parametrów jak to jest w filtrach DSP. Poza tym nigdy nie twierdziłem, że taki układ, jaki wykonałem, jest "najwyższych lotów". Jeśli chcielibyśmy "najwyższych lotów", to musielibyśmy zastosować coś takiego, jak ICOM - kodek o dynamice 115dB + zmiennoprzecinkowy procesor DSP pracujący na kilkuset MHz. Ale myślę, że w warunkach amatorskich raczej mało możliwe i nieopłacalne (koszty). Widzę, że będę musiał dołączyć do mojego postu nagranie z nasłuchu na 40-tce, abyście mogli się przekonać jak to działa.
Jak wcześniej wspomniałem, rzuciłem temat do dyskusji. Może ktoś już w SP bawi się lepszymi kodekami i procesorami DSP i mógłby coś wnieść do tematu - zachęcam. Porównując możliwości i parametry układów analogowych i cyfrowych, wolę już "niższych lotów" DSP niż super skomplikowane układy analogowe.
Weźmy np. taki filtr SCAF, który prezentujecie we wcześniejszych postach. Jego dynamika jest rzędu 80 dB ( THD+N ). Dołączając do tego zniekształcenia i szumy wcześniejszych stopni, uzyskamy może jakieś 60 dB. Natomiast taki prosty układzik DSP, jaki zaprezentowałem daje nam dynamikę minimum 80 dB + demodulację, o wiele lepsze parametry filtrowania sygnału oraz automatyczną regulację wzmocnienia (AGC) i wzmacniacz słuchawkowy. Wszystko to mieści się na małej płytce wielkości pudełka zapałek. Spróbujcie wykonać coś takiego na układach analogowych. Wykonanie dobrej automatyki (AGC) na układach analogowych jest bardzo trudne i skomplikowane, natomiast w układach DSP, to tylko kilkadziesiąt linijek kodu. Oczywiście każdy wybiera to, co lubi i co potrafi zrobić. Ja tylko sygnalizuję, że coś takiego jest do zrobienia. Sam wykonałem różne układy analogowe i cyfrowe, i jak myślicie, dlaczego o tym piszę? Gdyby układy DSP były gorsze od analogowych, to nie traciłbym czasu na pisanie tych postów.

W załączniku wstawiłem próbkę nasłuchu na paśmie 40m (czas: ok godz. 22-giej)


Załączone pliki
.mp3  40m-nasluch.mp3 (Rozmiar: 1.82 MB / Pobrań: 1596)
.mp3  40m-nasluch-cw.mp3 (Rozmiar: 1.83 MB / Pobrań: 1318)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-04-2011 18:51 przez 3Z9N.)
21-04-2011 7:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - 3Z9N - 21-04-2011 7:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości