Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Następca SP5WW - ale jaki ?
SP9FKP Online
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #59
RE: Następca SP5WW - ale jaki ?
Teraz jasne. Moja propozycja zawiera minimum wymagane dla podstawowej funkcjonalności. To dla kolegów, którzy lubią wszystko osobno na płytkach. Ale tak naprawdę, to jeszcze trzeba uzupełnić. Czekam na propozycje albo konkretne rozwiązania.
Co do TDA1013B, to do ARW się nie nadaje. On nie wzmacnia, to raczej regulowany tłumik. Trudno byłoby uzyskać odpowiedni zakres dynamiki. Dlatego skłaniam się ku kompresorowi/ALC.
Na początek prośba: czy może ktoś zmierzyć tłumienie MMIC przy wyłączonym zasilaniu ? Nie chcąc zbytnio komplikować układu a przy braku innych propozycji (mam określony i niezbyt długi czas na skończenie tego zadania) postanowiłem co następuje:
1. Telegrafia będzie realizowana przez rozrównoważenie modulatora. O odpowiedni przesuw częstotliwości musi zadbać generator BFO. Będzie jeden potencjometr wspólny dla CW/SSB regulujący poziom wysterowania, przełączany elektronicznie, dlatego zdecydowałem, że w modulatorze będzie połowa TDA1013B. Przy okazji będzie można zrobić kompresor i wprowadzić ALC. ALC przy telegrafii tylko psuje obwiednię, dlatego przy CW ALC nie będzie działać, poziom wysterowania będzie ustalany ręcznie. Przesterowanie w tym przypadku nie ma znaczenia bo mamy sygnał jednotonowy.
2. Podsłuch telegrafii ("sideton oscillator") zrealizowany będzie na NE612 z rezonatorem kwarcowym o takiej samej częstotliwości jak pilot jednej ze wstęg. Jego częstotliwość zdudniamy na "0" w procesie uruchamiania ( będzie jakiś pin testowy) po to by po przełączeniu na nadawanie różnica tonu podsłuchu wynosiła dokładnie tyle ile wynosi przesunięcie częstotliwości nadawania do odbioru. Ten sposób gwarantuje rzetelność kontroli odstrojenia i znakomite parametry dla odsłuchu. Aby wyeliminować "pukanie" w trakcie manipulacji punktem pracy NE612 konieczny będzie kolejny wzmacniacz różnicowy.
3. Samo kluczowanie będzie odbywało się przez odłączanie zasilania MMIC za modulatorem (z prostym układem kształtującym) i dodatkowo przez zwieranie kluczem na BS170 w połowie tłumika między MMIC a filtrem kwarcowym. Mam nadzieję, że to wystarczy. Jeśli nie, konieczne będzie dołożenie kluczowania w którymś z tranzystorów wzmacniacza TX.
4. Manipulacja T/R na bramkach CMOS, podobnie przełączanie emisji SSB/CW. Przerzutnik RS będzie pamiętał aktualny stan, wciśnięcie PTT albo naciśnięcie klucza spowoduje odpowiednie przełączenie stanu. Układ BK wykorzysta jakieś wolne bramki i będzie miał wyprowadzony potencjometr dla regulacji stałej czasowej.
5. Pozostało jeszcze ARW. Liczę, że ktoś podpowie własne rozwiązanie z kondensatorem pamiętającym. Jeśli nie, wykorzystam doświadczenia z Pielgrzyma i dołożę coś od siebie. N.b. odpisałem Rafałowi, że TDA1013B nie nadaje sie do ARW. Ale przyszedł mi do głowy następujący pomysł:
jeśli potraktować niską impedancję wyjścia układu regulacji (wg katalogu 30 omów) jako rezystor odniesienia w sprzężeniu zwrotnym i i drugi będzie miał odpowiednio dużą wartość a jednocześnie tłumienie przejścia układu będzie maksymalne, to wzmacniacz powinien mieć maksymalne wzmocnienie. w miarę zmniejszania tłumienia układu regulacji, ujemne sprzężenie zwrotne będzie obniżało wzmocnienie całego układu. Trzeba jeszcze uwzględnić kondensator odprzęgający składową stałą między wyjściami ale to klasyka. Jeśli to ma prawo działać to dobrze, jak nie, będzie kopia Pielgrzyma.
Pozostają jeszcze drobiazgi ale to już w wersji roboczej.
Jaki stabilizator LDO 10V zastosować ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2010 9:12 przez SP9FKP.)
14-12-2010 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Następca SP5WW - ale jaki ? - SP9FKP - 14-12-2010 21:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości