Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Następca SP5WW - ale jaki ?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #52
RE: Następca SP5WW - ale jaki ?
Jest na forum krótkofalarskim odpowiadający wątek:
http://www.forum.krotkofalarskie.pl/view...39c17675c1

Może zacytuję swój post w całości, warto też przejrzeć pozostałe tematy również dotyczące homodyn.

Jeśli coś ma być masowo powtarzane to modułów powinno być jak najmniej. Myślę że tu na forum przeprowadzimy wystarczającą ilość doświadczeń i analiz, aby dopracować układ optymalny. Moim zdaniem płytka główna powinna zawierać podstawowy moduł obróbki i formowania sygnału m.cz. wzmacniacz mocy RXa, mieszacz, układ cyfrowego przesuwnika fazy tak jak to zrobiono w TRXie MSQ oraz w Piligrimie i paru innych TRXach.
Popatrzmy na historię.
Nie było konstrukcji, która tak dobrze się przyjęła jak np. SP5WW, chociaż miała różne wady. Moim zdaniem dlatego, że stanowiła pełny funkcjonalny moduł. Kto chciał robił z tego urządzenie jednopasmowe, a kto inny z większym doświadczeniem wykonał TRXa wielopasmowego. Nie trzeba się wówczas martwić o wzajemne dopasowanie poszczególnych drobnych cegiełek, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku składania urządzenia przez mniej doświadczonych kolegów, a jest przecież ich najwięcej i to głównie o nich należy pomyśleć. Żadne małe klocki z pojedynczą funkcją nie przetrwały próby czasu (przypomnijcie sobie klocki z AVT, kto na tym pracuje, ilu kolegów?)
Patrząc współcześnie również dzisiaj tego typu pełne moduły funkcjonalne cieszą się niesamowitym powodzeniem - wystarczy wspomnieć moduł podstawowy TRXa MiniYes, który jest wykonywany masowo na wschodzie, a i u nas cieszy się niezłym powodzeniem.
Tak więc jestem za tym, aby skonstruować cały kompletny moduł bazowy TRXa. Do tego modułu do kompletu skonstruować drugi moduł dla TRXa jednopasmowego - tej samej wielkości płytkę zawierającą przedwzmacniacz, filtry stopień mocy oraz klasyczne VFO z mostkiem umożliwiającym podłączenie syntezy. Te dwie płytki mogą stanowić całe kompletne jednopasmowe urządzenie. Dla bardziej ambitnych kolegów można skonstruować pozostałe moduły - płytka przedwzmacniacza i filtrów na wszystkie pasma przełączanych przekaźnikami, osobna płytka wzmacniacza mocy z filtrami jeśli to ma być QRP oraz moduł wzmacniacza większej mocy i osobna płytka filtrów do wzmacniacza mocy QRO. Zakładam, że na tym forum nie będziemy konstruować syntezy tylko wykorzystamy gotowe projekty, co najwyżej zrobimy do nich nowe bardziej pasujące do całości płytki, chyba, że ktoś się rzeczywiście zdeklaruje.
Jeśli chodzi o małe urządzenia jednopasmowe - to również cieszą się one bardzo dużym powodzeniem, urządzenie homodynowe wielkością przegrywa jednak tutaj z prostymi superheterodynami, które zawierają znacznie mniej elementów i mogą być projektowane jako całkowicie jednopłytkowe przy rozsądnych wymiarach. Dlatego jest to kolejny argument, aby wykonać moduł homodynowy uniwersalny jako podstawowy. Dodanie wzmacniacza mocy i filtrów pozbawiłoby ten moduł podstawowej zalety - uniwersalności.
Płytki modułów powinny być tak zaprojektowane, aby do ich połączenia nie trzeba było używać kabelków. Są dostępne wielostykowe złącza i za ich pomocą można połączyć płytki. Tak więc na podstawowy moduł będzie można nałożyć moduł TRXa jednopasmowego lub moduł filtrów pasmowych z przedwzmacniaczem - i każdy będzie zadowolony niezależnie od tego jakie chce wykonać urządzenie.
Które moduły wykonamy jako pierwsze zależy wyłącznie od Was, bez wątpienia zacząć musimy od modułu podstawowego - uniwersalnej części całego przedsięwzięcia
Jest to tylko moje własne zdanie i oczywiście nie musi być wzięte pod uwagę - taka tylko sugestia do przemyśleń.

Pozdrawiam
14-12-2010 11:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Następca SP5WW - ale jaki ? - SP2JQR - 14-12-2010 11:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości