Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Następca SP5WW - ale jaki ?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #107
RE: Następca SP5WW - ale jaki ?
Wydawało mi się, że obecnie rolę radia powszechnie dostępnego w postaci projektu i podzespołów jest Husarek. Wielu kolegów już zbudowało to radio, wielu ma częściowo złożone podzespoły i powoli je składa.
Dla młodszego pokolenia to radio jednak rzeczywiście może być niedostępne ze względu na ogólne koszty podzespołów. Niektórzy też twierdzą, że stopień skomplikowania jest za duży. Tu nie do końca bym się z nimi zgodził. Rzeczywiście ilość podzespołów może się wydawać na początku duża. Jednak każdy podzezpół po złożeniu można uruchomić osobno, rusza od razu bez żadnego strojenia. Cały wysiłek należy położyć w dokładny dobór wartości elementów i wtedy nie ma żadnych kłopotów.

Pomimo istnienia Husarka nie widzę żadnych przeszkód, aby zaprojektować kolejne radio, które będzie jeszcze bardziej proste w budowie, a przede wszystkim będzie tańsze.
Piotrze przy budowie prototypu weż pod uwagę łatwość uruchomienia, powtarzalność i cenę podzespołów i ich dostępność.
Osobiście trochę inaczej widzę koncepcję takiego radia, ale nie będę robił zamieszania, bo i tak nie miałbym czasu na dalsze prowadzenie tematu.
Kiedyś jakieś 25 lat temu zbudowałem swój miniaturowy odpowiednik radia SP5WW w takim sensie, że główna płytka wzbudnika i p.cz. miała podobny schemat blokowy. Były użyte dwa układy scalone: U418 oraz UL1042. Pozostała część radia została zbudowana w inny sposób, ale według koncepcji dwukierunkowego przepływu sygnału tak jak było w SP5WW.
Jeden z moich kolegów zadeklarował, że spróbuje skopiować ten schemat z zamianą UL1042 na SAA612. Ciekawe jak to mu wyjdzie. Jeśli będą pozytywne rezultaty to opublikuję tu ten zmodyfikowany schemat. We fragmentach już tu i ówdzie kawałki schematu były zamieszczone z wyjątkiem głównego modułu na U418.
TRX zrobiony wtedy pracuje do dzisiaj u Zbyszka SP4JGO. Można zasięgnąć opinii i posłuchać. Największy problem jak zwykle byłby w prawidłowym zaprojektowaniu płytki drukowanej. Starych projektów płytek niestety nie mam, wtedy jeszcze nie posługiwałem się komputerem.
24-01-2015 20:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Następca SP5WW - ale jaki ? - SP2JQR - 24-01-2015 20:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości