Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #28
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Cześć
Zainstalowałem w końcu program do zmniejszania obrazów. Mogę teraz przedstawić wyniki pomiarów ARW trzech TRXów w postaci wykresów z oscyloskopu cyfrowego.
Nie udało się zastosować jednakowej skali czasu do pomiarów. Różnice są tak porażająco duże, że na tej samej skali byłby widoczny tylko jeden wykres. Zwróćcie więc uwagę na nastawę podstawy czasu u góry w lewym rogu ekranu. W prawym górnym rogu jest widoczny pomiar czasu regulacji. Jes to przybliżony czas, ponieważ nie ustawiałem bardzo dokładnie wielkości 10% przeregulowania sygnału zgodnie z definicją przy tego rodzaju pomiarach. Różnice w czasie regulacji Piligrima z czterofazową ARW są tak porażające, że większa dokładność jest całkowicie zbędna. Niestety nie chciało mi się już wracać do pierwotnego układu ARW w Piligrimie i mierzyć układu oryginalnego. Prawdopodobnie też byłby i bez przeróbek najlepszy, może ktoś inny się pokusi o taki pomiar.
Wniosek z pomiarów jest jasny. Piligrim ma zdecydowanie najlepsze pod względem dynamicznym ARW po przeróbkach. Prawdopodobnie również i bez przeróbek.
W związku z tym w Piligrimie wykonałem najwięcej pomiarów.
Na trzech wykresach widoczne są pomiary trzech kolejnych etapów regulacji.
Pierwszy etap to opóźnienie regulacji - od momentu pojawienia się sygnału do początku startu regulacji występuje pewien czas zwłoki. Spróbujcie podyskutować zkąd ten czas się bierze. Jest on bardzo krótki i do pominięcia w porównaniu z czasami regulacji, ale nad tym można jeszcze popracować. Moim zdaniem jest to czas potrzebny do wzrostu sygnału od poziomu szumów do poziomu około 0,7V czyli progu przewodzenia tranzystorów detekcji ARW. Gdyby podpolaryzować te tranzystory to ten czas można zmniejszyć, ale może się mylę - sprawdźcie to. Opóźnienia związane z filtrami i pasmem przenoszenia nie bierzemy pod uwagę, gdyż oba sygnały były mierzone za układem filtrów, gdzie pasmo przenoszenia jest szerokie ( nie mierzyłem go), być może jednak ma znaczenie też czas propagacji elementów.

Układ ARW w Piligrimie ma dwie stałe czasowe ładowania. Jest to wyraźnie widoczne w pomiarze. Najpierw występuje szybka regulacja związana z ładowaniem pierwszego kondensatora o małej pojemności dające bardzo mały czas regulacj rzędu 2ms a potem doładowuje się drugi większy kondensator - około 8ms - zapewniając jednocześnie dużą dokładność regulacji

Pomiary pozostałych TRXów czyli Digitala 1000 i MiniYesa są całkowicie poza konkurencją. Czas regulacji ARW w Digitalu 1000 wynosi około 150ms. Jest to typowy czas dla klasycznego ARW wykonanego w torze m.cz. bez przeróbek. Prawdopodobnie czas regulacji dla SP5WW byłby podobny. W przypadku MiniYesa czas ten jest nieco krótszy i wynosi około 90 ms, ale mamy tu z kolei do czynienia z bardzo wielkim przeregulowaniem sięgającym na oko prawie 1000%. Powodem tego jest wielki zapas dynamiki tego TRXa co dla systemu ARW nie jest korzystne. To też tłumaczy wielką wrażliwość tego TRXa na zakłócenia impulsowe.
W Digitalu 1000 jest widoczne wyraźne limitowanie wielkości sygnału przez nasycone wzmacniacze na poziomie około 200%. Podobnie jest w Piligrimie.
Widać z tego, że należałoby obalić mit o konieczności stosowania wielkiej dynamiki we wzmacniaczu p.cz. (m.cz. dla homodyny).
Aby nie było znacznych przeregulowań należy stosować limitowanie sygnału na poziomie około 200%. Nie zwalnia to oczywiście z konieczności zachowania w przedziale pracy dobrej liniowości wzmacniaczy.
Popatrzcie sami więc na wykresy, może jeszcze jakieś wnioski wyciągniecie - warto to wszystko uwzględnić przy konstruowaniu nowych TYRXów.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2010 10:19 przez SP2JQR.)
27-12-2010 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SP2JQR - 27-12-2010 13:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości