Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #77
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Piotrze, wiem o tym, dlatego napisałem: "bo to osobny problem, pomijam też sprawę filtru,"
Można jednak ten układ zastosować w prostszych rozwiązaniach, gdzie nie ma drugiego filtru, lub ma on taką samą szerokość jak filtr podstawowy. W takim układzie jak proponuję w jego pełnej wersji regulowana selektywność musi znajdować się przed układem ARW - to oczywiste. Chodzi mi wyłącznie o praktyczne sprawdzenie samej idei regulacji do przodu z tymi elementami, które są na schemacie.

Leszku, na schemacie blokowym TRXa DigiRex nie widzę ARW działającego do przodu, tylko klasyczne zapętlone ARW z procesorową obróbką sygnału, może czegoś nie doczytałem, ale tak to widzę. Potwierdza to jeszcze opis:
"Wzmocniony sygnał m.cz. przechodzi przez konwerter poziomu na przetwornik A/D wbudowany w mikrokontroler. Po przetworzeniu następuje kolejna konwersja na postać analogową, filtrowanie filtrem dolnoprzepustowym i wzmocnienie m.cz.
Mikrokontroler steruje tłumikiem antenowym, wzmocnieniem p.cz. (przez cyfrowy potencjometr)"
Z powyższego wynika, że wzmocniony sygnał poddany obróbce procesorowej oddziałowuje z powrotem na elementy p.cz. i w.cz.

W ARW "do przodu" nie ma pętli sprzęzenia. sygnał jest pobierany z wejścia tuż za filtrem głównej selektywności, jest wzmocniony w układzie logarytmującym i po kondycjonowaniu poziomu steruje regulacją p.cz. Nie ma znaczenia czy do regulacji użyjemy potencjometru cyfrowego, czy regulowanego wzmacniacza.
16-03-2015 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SP2JQR - 16-03-2015 13:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości