Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HM tranzystorowe PA QRO 1000W
SP5CII Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 14-12-2009
Post: #24
RE: HM tranzystorowe PA QRO 1000W
Nie polecam- zasilacz ma natychmiast obciąć,przy tranzystorach wcz które są wieloemiterowe w pkt krytycznym następuje upalanie emiterów i wzmacniacz pada po jakimś czasie. Objawem będzie coraz mniejszy prąd kolektora.
Początkowo miałem ustawione zasilanie na kt930B 30V 10A-300W.
pracując jeszcze w zuradzie i badając wzmacniacz w LBO (laboratorium badań okresowych w skrajnych wypadkach żeby zniszczyć wzmacniacz zaobserwowałem to zjawisko na tranzystorach kt 922B (dobierałem także materiały magnetyczne po niektórych rdzeniach zostawała garstka proszku i tu zasilacz ratował tranzystory) hihi). Więc szybko ustawiłem zasilanie na 25 woltów żeby wzmacniacz nie pracował w krytycznym pkt-był zapas. Zasilacz mam oparty o układ L200 ,dzisiaj na pewno( 20 lat temu) jest już coś lepszego. Do chwili obecnej się sprawdza i tranzystory mają się dobrze i dwie zapasowe pary grzecznie czekają hihi.Tranzystory parowane były w warunkach dynamicznych miernikiem do badania i parowania elementów i półprzewodnikowych firmy HP-charakterystyki par tranzystorów obserwowane na ekranie były jednakowe!!! ( na 10 szt wychodziła jedna para,druga była w trochę podobna do pary a reszta praktycznie odsiew.
Jak to się będzie miało do fetów nie wiem bo nie wykonywałem wzmacniacza na tych tranzystorach ale w podobny sposób należy dokonać selekcji tranzystorów
Na wyjściu zasilacz ma kondensator nie większy od 220uF i b/małą stałą czasową reaguje na odcięcie w ułamku sekundy. Tak ma być w/g mnie w zasilaczu do zasilania stopni mocy tranzystorowych wcz. Do zasilaczy impulsowych mam uraz zawodowy bo je serwisuje 90% zasilaczy ma sprawne bezpieczniki a dalej demolka elementem krytycznym są kondensatory elektrolityczne po ok 2 latach eksploatacji.
Może nie na temat ale podzieliłem się tym co kiedyś ćwiczyłem.
Apasz- co wyżej napisałem jest odpowiedź na twój problem tak to się dzieje z tranzystorami.
Nie może być fali odbitej ja mam przed skrzynką i z skrzynką ok 1.1 Skrzynki (sp6syv-cewki wykonane srebrzanką zwykle DNE powoduje straty ok 40% mocy wcz-naskórkowość -popatrzcie jakie cewki są w skrzynkach co je opisujecie -nieporozumienie- używam jako transformatora impedancji z 50om na 75 om taki mam kabel do anten z 1970r hihi. Wzmacniacz mój ma jeszcze sumator mocy,w razie niedopasowania rezystor grzeje się dobrze a ta moc nie wydziela się w tranzystorach. Nie ma tego w wzmacniaczach na fetach
Schemat zasilacza jest na elektrodzie bo nie miałem czasu wysyłać chętnym (dipol nie ten z HM hi))Staszek sp9grb też go ma
Nie wiem jak tu się wkleja więc młodych dzielnych proszę o wskazówki hihi.
Pozdrawiam 73! Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2010 23:29 przez SP5CII.)
30-11-2010 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HM tranzystorowe PA QRO 1000W - SP5CII - 30-11-2010 22:09
Tranzystorowe PA KF - SQ7JHM - 29-07-2011, 8:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości