Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HM tranzystorowe PA QRO 1000W
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #2
RE: HM tranzystorowe PA QRO 1000W
Kiedyś kilka lat temu po raz pierwszy usłyszałem na pasmach o tej konstrukcji. Niestety nigdzie nie mogłem zdobyć schematu ani nawet bardziej szczegółowych informacji.
Zaparłem się jednak i na 28 tranzystorach IRF710 zbudowałem swoją własną wersję podobnego wzmacniacza. Jako zasilacza użyłem transformatora toroidalnego i mostka z dużą pojemnością bez stabilizacji (+ zabezpieczenia i układ startowy).
Schemat wymyśliłem sam na podstawie paru zdjęć jakie w międzyczasie udało mi się zdobyć. Potem go porównałem i okazało się że różnice są niewielkie - głównie w schemacie polaryzacji.
Wzmacniacz był testowany wyłącznie na sztucznej antenie w wersji prototypowej. Uzyskałem 800W ciągłej mocy przez kilka godzin testu przy sterowaniu około 25 - 30W. Nie pamiętam jaki był prąd spoczynkowy tranzystorów, ale był niewielki w porównaniu ze wzmacniaczami niskowoltowymi. Jakość sygnału rewelacyjnie dobra - jak w lampowym wzmacniaczu.
Nie jest też prawdą, że w tym schemacie trzeba bardzo precyzyjnie dobierać tranzystory. Moje były z jednej serii i nie dobierałem ich wcale!!!
Cała tajemnica tkwi w silnym sprzężeniu prądowym osobnym dla każdego tranzystora - kilkuomowe rezystory w źródłach.
Koledzy - warto czerpać całymi garściami wiedzę o tej konstrukcji, nawet przy wykonaniu na znacznie mniejszą moc. Zapomnijcie w 21 wieku o lampach!!! Lampy to przeżytek, jeśli warto coś na nich robić to raczej z powodów nostalgiczno - sentymentalnych.
I jeszcze jeden argument za: pasmo przenoszenia prawie całkiem równe co do wata. Moc taka sama w paśmie 3,5MHz i 28MHz - byłem tym całkowicie mile zaskoczony. Być może była to zasługa wykonanych własnym sposobem transformatorów - nie korzystałem z opisu i nie wiem jak pracuje pod tym względem wersja oryginalna.
Ta konstrukcja była tylko prototypem, ale zaowocowała skonstruowaniem wysokonapięciowego wzmacniacza o mocy 120W na IRF710 zasilanego prosto z sieci ( na kondensatorze około 300V luzem, pod obciążeniem 260V) na pasmo od 1MHz do 15MHz, którego używam w połączeniu z TRXami QRP do dnia dzisiejszego.
Jak znajdę to wkleję kilka zdjęć tego prototypu.
pzdr
10-11-2010 14:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HM tranzystorowe PA QRO 1000W - SP2JQR - 10-11-2010 14:43
Tranzystorowe PA KF - SQ7JHM - 29-07-2011, 8:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości