Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #4
RE: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
(30-10-2010 1:12)frycz napisał(a):  Ad "A" Już mam sporo na ten temat. Znalazłem na stronie takiego Skandynawa: http://www.sm7ucz.se/Hamradio.htm Bardzo inspirujący gość!

Ad "B" Chyba częstotliwość jest 3,5 - 3,8 ale masz rację, że można spróbować dać połowę mniejszą i zobaczyć efekt. Wiele o tym czytałem ale nigdy takiej homodyny nie wykonałem. Przy mieszaczu pierscieniowym nie wiem czy uda mi się dopasować L mieszacza do rezonansu, Ten kondensator ze schematu pamiętam że nie stroił ostro. Jeśli już układ miałby zostać taki jak jest to chyba trzeba dać rdzenie pierścieniowe.

Ad A) - bardzo ciekawa strona, szkoda ze nie wszystko po angielsku Smile Ale i tak da się zrozumiec.

ad B) ten mieszacz jest b. podobny do tego ze str. 76 "Konstrukcje krtokofalarskie dla poczatkujących" (poza potencjometrem). L2 sluzy moim zdaniem do dopasowania impedancji - wiec mogłaby sluzyc tez do mieszacza pierscieniowego - ale zasada jest jedna:
albo to jest uklad mieszacza jak ze str 76 i wtedy vfo musi miec czestotliwosc 2 razy mniejszą
albo to nie jest taki układ i wtedy można wstawić pierścieniowy i VFO musi być jak dla homodyn (3,5-3,8MHz dla 80m)

Nie można dowolnie wybierac. Może coś jest w opisie na temat czestotliwosci VFO, to by jednoznacznie wyjaśniło tą kwestię.
Gdybyś miał jakiś miernik to uwzojenie od strony diód można dopasować do mieszacza pierścieniowego (jeśli vfo ma jednak zakres 3,5-3,8MHz).

Nie wiem czy nie trzeba uważać z poziomem napięć z VFO (jest na lampie)
ale skoro tamte diody wytrzymały to chyba pierścieniowy też wytrzyma Smile

73! Artur sp2qca
30-10-2010 7:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI - SP2QCA - 30-10-2010 7:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości