Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laminator do "produkcji" PCB
SP6RYD Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 12-06-2011
Post: #15
RE: Laminator do "produkcji" PCB
Właśnie postanowiłem pobawić się w przerobienie laminatora 'po swojemu' wybór padł na Arduino i gotową procedurę PID tyle że sterowanie on/off zatem wartość "Output" algorytmu PID to czas do wolnego PWM'a dla włącz wyłącz grzałki. Cykl ustawiłem na 6000 ms (zakres PID 0 - 6000).

Do laminatora przykręciłem uszkodzoną grzałkę lutownicy (termopara) sygnał wzmacniam na LM358 i mierzę Atmegą. 120 st. to około 280 jednostek ADC

W załączeniu wykresy z pierwszych prób. Nie wiem jak dobrać parametry PID, metodą prób i błędów ustawiłem Kp = 10, Ki = 0.1, Kd = 0 i po jednej "górce" regulator bardzo ładnie stabilizuje ale dojście do tego stanu zajmuje 900 sek. (15 minut).
Próbowałem przed uruchomieniem algorytmu z PID najpierw grzać na max (ON) do osiągnięcia pewnego poziomu (100), czekać aż podniesie się temp do bliskiej poziomu zadanego i wtedy włączać algorytm PID ale wtedy mam 'dołek' nieco większy. W sumie to zabawa ma wymiar praktyczny bo chciałbym by urządzenie nagrzewało się najszybciej jak to możliwe ale bez przeregulowania (niewielkie odchyłki) Czy przy tak dobrze rozpoznanym obiekcie (stałe czasowe grzania i studzenia) trzeba mozolnie szukać właściwych parametrów Kp i Ki czy może jest jakaś prostsza metoda na sterowanie grzałką niż PID oczywiście przy założeniu włączania ON/OFF ?


Załączone pliki
.pdf  Laminator_dobor_PID.pdf (Rozmiar: 272.87 KB / Pobrań: 1093)
29-12-2014 1:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Laminator do "produkcji" PCB - SP6NXI - 25-09-2010, 21:55
RE: Laminator do "produkcji" PCB - SP6RYD - 29-12-2014 1:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości