Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #23
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
(30-12-2010 11:16)SP6NXI napisał(a):  Gratuluję ciekawego pomysłu! Zastanawiam się jednak jak radzisz sobie ze sprawą szerokiego spektrum zakłóceń, które generuje płyta główna typowego komputera. O zasilaczu komputerowym nie wspomnę. Wydaje mi się, że DX-owy transceiver to raczej nie będzie. Może się jednak mylę??

Witam,

Jeśli chodzi o zakłócenia, to udało mi się je wyeliminować praktycznie do zera. Ktoś by mógł się zdziwić, ale taka jest prawda. Płyta główna i zasilacz są u mnie całkowicie zaekranowane w stosunku do części transceivera. Musiałem też zastosować filtrację napięcia zasilania. Nie jest to aż tak trudne, ale warto pamiętać o tym, że nie każdy zasilacz komputerowy się do tego nadaje. Mój nie generuje aż tak wielkich zakłóceń. Trzeba też nadmienić, że płyta główna typu ITX nie generuje aż takich zakłóceń jak by się to mogło wydawać (chyba dzięki małej mocy potrzebnej do pracy, oraz małym wymiarom).
Już niedługo zamieszczę więcej informacji na temat mojego projektu ale raczej w wątku poświęconym SDR, ponieważ ten wątek jest poświęcony porównaniu parametrów różnych konstrukcji amatorskich i nie pasuje do naszej dyskusji.
Jeśli chodzi o DX-y, to jeśli Ci powiem, że np. wczoraj wieczorem (ok godz. 23-ej) słyszałem japońców na 80-tce, mieszkając prawie że w centrum miasta na antenie G5RV (2x6,5m pasma 40-10m), to powinieneś sobie sam odpowiedzieć na to pytanie Rolleyes

Pozdrawiam,
Krzysiek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2010 12:56 przez 3Z9N.)
30-12-2010 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver SP9NLD - 3Z9N - 28-12-2010, 9:40
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich - 3Z9N - 30-12-2010 12:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości