Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
SP8NTY Offline
Waldek
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 20-08-2009
Post: #3
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
Postanowiłem przetłumaczyć nie wiem czy z dobrym skutkiem dla młodszych kolegów nie posługujących się cyrylicą. Jak gdzieś są błedy to to proszę o poprawienie.

Cytat:Miałem okazję porównać dwa transcaiwery na biurku. O tym już pisałem w rozdziale, o SW-2010. Każdy transcaiver ma swoje zalety. Wyższa czułość jest w MiniYes, otrzymałem około 0.12uV na 15m, nieco gorsza na10m. W SW-2010 wszędzie 0.2uV bez włączonego wzm. w.cz. ARW w MY pracuje płynnie. W SW-2010 na słuch dynamika jest lepsza. Jest to zrozumiałe, ponieważ w tym transceiverze sygnał przechodzi przez dwa filtry kwarcowe 45MHz i 8.865MHz. Jednak SW-2010 wygrywa pod względem technologicznym. Płytki drukowane wykonane w zakłdzie produkcyjnym z solder maską, brak przewodów (jedyne 4 przewody to zasilanie i głośnik), dwa obwody LC (45MHz i 8.865MHz ), transceiver posiada syntezę DDS (wszystkie zakresy plus transwerter na 144MHz), co pozwala na pracę za pomocą interfejsu CAT. Jedyną wadą jest to że został wykonany z elementów SMD i ze słabym wzrokiem nie polutujemy. (spierał bym się. HI!)

Selektywność, gdzie lepsza?
Nieco lepiej w SW-2010, dwa kwarcowe filtry. Częstotliwości lustrzane lepiej wypada MiniYes posiada jedną przemianę . Słuchałem na SW-2010 w godzinach wieczornych na 20m, antena nie na to pasmo. Bez wzmacniacza nie ma dyskomfortu pracy, po włączeniu wzmacniacza pojawiają się dalsze stacje. Jednak to niedociągnięcie w krótkim czasie zostanie usunięte przez zastosowanie jeszcze jednego filtru w.cz powyżej 20m.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-09-2010 18:28 przez SP8NTY.)
22-09-2010 14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich - SP8NTY - 22-09-2010 14:13
Transceiver SP9NLD - 3Z9N - 28-12-2010, 9:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości